PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

15 pomysłów na zabawy z psem w domu i na dworze

15 pomysłów na zabawy z psem w domu i na dworze
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Zabawy z psem to nie tylko sposób na uatrakcyjnienie wspólnie spędzanego czasu. To również szansa na socjalizację podopiecznego oraz nauczenie go podstawowych komend. Innym pozytywnym aspektem aktywności w domu lub na świeżym powietrzu jest zachowywanie przez zwierzę dobrej kondycji ciała oraz pozbywanie się nadmiaru energii. Wymyślając zabawy dla psa, powinniśmy kierować się jego potrzebami i preferencjami, a także celami, jakie sami chcemy osiągnąć w wychowaniu podopiecznego. Jak robić to dobrze? Odpowiadają eksperci Pedigree®!

Zabawa z psem – co warto wiedzieć?

Podczas spaceru z czworonogiem możemy zaobserwować zabawy psów, które wzajemnie się gonią lub „walczą” o jakąś zdobycz (np. piłkę). Nasi podopieczni zaspokajają w ten sposób swoje podstawowe potrzeby behawioralne, mogące  różnić się nieco w zależności od rasy (tropiące, aportujące, pasterskie i inne). Znając specyficzne upodobania naszego podopiecznego, mamy szansę z powodzeniem proponować mu aktywności, które będą dla niego przyjemne i pozwolą mu zaspokoić naturalne instynkty.

Każda zabawa powinna być również dostosowana do możliwości fizycznych danego psa. W tej kwestii wyznacznikami są przede wszystkim wiek oraz stan zdrowotny zwierzęcia. Biorąc pod uwagę te czynniki, należy dostosowywać rodzaj i intensywność aktywności do naszego czworonoga, tak aby po zabawie czuł się szczęśliwy i zmęczony, ale nie wyczerpany. Warto, by zabawa z psem kończyła się wyciszeniem zwierzęcia, ponieważ nadmiar bodźców wpływa negatywnie na jego stan emocjonalny. Dobrze sprawdzają się zabawy z piłką i innymi przedmiotami do aportowania, po których czworonóg powinien być stopniowo uspokajany, np. poprzez sesję nauki komend.

Co ważne, podczas zabawy z psem uczestniczymy w procesie, który jest o wiele głębszy niż tylko fizyczna interakcja. Za każdym rzutem piłki czy przeciąganiem szarpaka kryje się moment nawiązywania więzi z pupilem. Takie wspólne doświadczenie cementuje relację, sprawiając, że pies czuje się bardziej zrozumiany, kochany i bezpieczny.

Podstawowe zasady dotyczące zabawy z psem

Wybór bezpiecznego miejsca

Jeżeli decydujemy się na aktywność z czworonogiem poza domem, wybierajmy tereny rozległe, niezbyt zatłoczone i odległe od ruchliwych ulic. W domu pamiętajmy o zabezpieczeniu miejsca zabaw z psem, np. usunięciu z pomieszczenia kruchych lub szczególnie cennych przedmiotów.

Ostrożność podczas zabaw ze szczeniętami

Młode psy są zdecydowanie delikatniejsze od dorosłych osobników. Są w fazie wzrostu, dlatego wybierając zabawy dla szczeniąt, należy upewnić się, czy są dla nich bezpieczne. Bawiąc się z maluchem, warto mieć na uwadze również to, aby nie pozwolić mu dotkliwie gryźć naszych dłoni czy stóp. Jeśli szczenię nie opanowało umiejętności kontrolowania siły gryzienia (tzw. inhibicji gryzienia) podczas zabaw z rodzeństwem, musimy je tego nauczyć. Kiedy pies zaczyna nas zbyt mocno podgryzać, trzeba się od niego odsunąć (nie karcić!). Nie będzie to kara, ale strata, która szybko poskutkuje poprawą zachowania czworonoga. Po chwili możemy wrócić i ponowić zabawę.

Unikanie przejawów agresji

Napastliwe zachowania pupila powinny być przez nas natychmiast łagodzone. Używanie siły, nawet podczas zabawy z psem, może spowodować wyrządzenie mu fizycznej krzywdy (np. uszkodzenie zębów lub śluzówki jamy ustnej), a co za tym idzie – zaburzyć zaufanie i utrudnić proces wychowania czworonoga.

Stosowanie bezpiecznych zabawek

Patyki mogą rozłupać się w drzazgi w jamie ustnej czworonoga, a kamienie mogą uszkodzić jego zęby albo zostać połknięte. Warto dodać, że podobne niebezpieczeństwo stanowią rogi, poroża czy gryzaki typu wędzone uszy. Niewskazane jest również korzystanie z wirujących, plastikowych talerzy (frisbee przeznaczonych do zabawy przez ludzi) oraz piłek tenisowych. 

Zabawy dla psa: 15 pomysłów

Zabawy z psem w domu

Wspólne zabawy z psem w domu to doskonały sposób na zacieśnianie więzi między zwierzęciem a opiekunem. Możesz nie tylko zapewnić mu rozrywkę przy niesprzyjających warunkach pogodowych albo przed wyjściem na spacer, ale też zadbać o stymulację jego ciała, zmysłów, a nawet inteligencji. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych aktywności.

1. Zabawy z matą węchową

Dobrym sposobem na wykorzystanie czasu w domu są zabawki węchowe dla psa, takie jak maty, które umożliwiają pracę najważniejszym zmysłem zwierzęcia. Zasada działania gadżetów jest bardzo prosta – ukrywamy w nich kawałki smakołyków, a nasz podopieczny musi znaleźć sposób, aby je wydobyć. Matę węchową możemy wykonać z ażurowej wycieraczki i pasków materiału (np. polarowego koca). Materiał należy przepleść przez oczka wycieraczki, tak aby powstały zakamarki nadające się do ukrycia przysmaków. W podobny sposób możemy wykorzystać rolki po papierze toaletowym lub papierowych ręcznikach. Wycinamy w nich niewielkie otwory, przez które wkładamy do środka smakołyki. Boki rolek zaklejamy taśmą papierową.

2. Zabawy interaktywne

Oprócz mat węchowych do zabawy z psem można wykorzystać innego rodzaju interaktywne gadżety, które nie tylko zajmą czas spędzany w domu, ale też pozwolą poćwiczyć zmysł węchu i inteligencję idącą w parze z umiejętnością rozwiązywania prostych problemów. Interaktywne zabawki, np. kule z otworami czy plansze z zasuwanymi przegrodami, pozwalają zaktywizować psa w taki sposób, że musi sam wpaść na to, jak dostać się do ukrytych w zabawce smakołyków. 

3. „Która ręka?”

Bardzo prosta aktywność, która angażuje psi zmysł węchu, a wymaga wyłącznie smakołyków. Wystarczy usiąść przed pupilem, a następnie wystawić przed siebie obie dłonie zaciśnięte w pięści, w jednej z nich ukrywając kąsek. Cała zabawa polega na poprawnym zgadywaniu, w której ręce znajduje się przysmak. Za właściwe wytypowanie czworonóg powinien dostać znalezioną nagrodę.

4. Balans

Trenuj cierpliwość i kontrolę swojego psa, ucząc go utrzymywania smakołyku na jego nosie. Po odpowiednim ułożeniu przekąski daj komendę „czekaj” lub „stój”. Po kilku sekundach, jeśli uda mu się zachować balans, pozwól mu zjeść nagrodę, również wydając przy tym słowną komendę, np. „okej” albo „już”.

5. „Nazwij zabawkę'

To doskonała gra dla inteligentnych psów. Nadaj nazwę różnym zabawkom psa, a potem poproś go, aby przyniósł konkretny przedmiot, wypowiadając głośno wcześniej ustaloną nazwę. Z czasem Twój pies może nauczyć się rozpoznawania wielu przedmiotów, co jest dobrym treningiem dla jego umysłu.

6. Zdejmowanie koca

Przykryj psa lekkim kocem i zobacz, jak radzi sobie z wydostaniem się spod niego. Jest to świetny sposób na aktywizację ciała i umysłu Twojego psa, a także na dostarczenie Wam obojgu dobrej zabawy. Upewnij się jednak, że pupil będzie mógł swobodnie oddychać pod materiałem.

7. Trening komend

Bycie w domu to doskonała okazja do nauki nowych komend. Regularne treningi są nie tylko świetnym ćwiczeniem dla umysłu psa, ale także wzmocnią Waszą wzajemną więź. Próbuj różnych sztuczek, monitorując postępy pupila, a każde poprawne zachowanie nagradzaj przysmakiem oraz pochwałą.

8. Znajdowanie rzeczy

Zacznij od ukrycia ulubionej zabawki lub przysmaków psa w jakimś nietrudnym do zlokalizowania miejscu, a kiedy znajdzie, daj mu nagrodę. W miarę postępów staraj się zwiększyć poziom trudności, tak aby zaangażować do tej aktywności różne zmysły czworonoga. Możesz też wprowadzić przy tym komendę „szukaj!”.

9. Koszykówka

Wykorzystaj małą piłkę i nieduży pojemnik albo kosz. Rzucaj psu piłkę, a następnie zachęcaj do wkładania jej do wskazanego miejsca. Pochwal go i daj smakołyk za każdy udany „rzut”. Jest to również dobry wstęp do nauki samodzielnego odkładania zabawek.

Zabawy z psem na dworze

Dłuższy spacer z czworonogiem musi odbywać się co najmniej raz dziennie i trwać minimum 30 minut. Idealne są przechadzki, podczas których w rozległym, bezpiecznym miejscu (np. w parku) mamy okazję odłożyć na chwilę smycz i zająć się zabawą z psem na świeżym powietrzu. Oto kilka sprawdzonych propozycji takich aktywności.

1. Aportowanie

W przypadku tej zabawy nie potrzeba wielu akcesoriów, ponieważ nada się do niej np. zabrana z domu piłka. Pies może nauczyć się współpracy i samokontroli, bawiąc się w „przynieś” i „połóż”. Większość czworonogów uwielbia takie aktywności, a niektóre rasy – np. golden retrievery – są wręcz do nich stworzone.

2. Zabawa w chowanego

Jedna osoba przytrzymuje psa, a druga się chowa. Gdy ta pierwsza jest już ukryta, druga wydaje komendę „szukaj!” i  puszcza czworonoga lub chodzi z nim na smyczy. Gdy zwierzę znajdzie osobę, która się schowała, należy dać mu pochwałę słowną lub smakołyk. W ten sposób możemy nauczyć pupila odnajdywania członków rodziny po imieniu (wówczas warto zamienić komendę na „szukaj Janka”, „szukaj Agaty” itp.). Szczególną radość z tego typu aktywności czerpią psy gończe.

3. Zabawa w szukanie przedmiotów

Inny wariant zabawy w chowanego zakłada wykorzystanie ulubionych zabawek albo przysmaków czworonoga, dodając do tego konkretną komendę słowną (np. „szukaj misia”). Co ważne, można zacząć od wprowadzania jej w domu, aby nie tylko nauczyć psa nowej sztuczki, ale też przyzwyczaić do samej aktywności.

4. Sporty z psami (sporty kynologiczne)

Sporty kynologiczne dają możliwość poprawienia własnej kondycji, a także zaspokajają potrzeby zwierzęcia. Jednym z najbardziej popularnych jest trening agility, czyli udział w konkurencjach opartych na torze przeszkód. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się obedience (posłuszeństwo sportowe) oraz jego „łagodniejsza” i prostsza odmiana, czyli rally obedience (tzw. posłuszeństwo na luzie). Inne znane dyscypliny to m.in. dogtrekking, flyball czy canicross. Przed rozpoczęciem treningów należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

5. Slalom

Jest to zabawa, która wymaga ustawienia przed czworonogiem przeszkód – pachołków lub choćby drewnianych skrzynek czy większych kamieni. Inną odmianą tej aktywności jest slalom między nogami opiekuna. Aktywność ta jest zdecydowanie bardziej zaawansowana, ponieważ wiąże się z dobrą koordynacją ruchową zarówno ze strony opiekuna, jak i jego pupila.

6. Przeciąganie

Używając mocnej liny lub specjalnej zabawki, np. szarpaka, możesz spróbować przeciągać się z psem, tak aby wykorzystał swoją energię do utrzymania stabilnej pozycji i silnych pociągnięć. Upewnij się jednak, aby zawsze bawić się w bezpiecznym miejscu o twardym podłożu, na którym czworonóg nie będzie się ślizgał czy przewracał. Pamiętaj też, aby nie bawić się w przeciąganie ze szczeniętami w okresie wzrostu zębów, ponieważ może to zaburzyć ich prawidłowy rozwój.

Jak zapewnić psu aktywność?

Istnieje wiele aktywności, które możemy podejmować z czworonogiem zarówno pod dachem, jak i na zewnątrz. Spacer z psem to obowiązkowy punkt dnia każdego opiekuna czworonoga. W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych lub obcego miejsca można pomyśleć o wspólnej zabawie w domu. Niezależnie od wyboru trzeba pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. 

Chcąc rozbudzić w podopiecznym kreatywność i podbudować jego pewność siebie, warto zdecydować się na inteligentne zabawy z psem. Doskonałym wyborem będzie metoda kształtowania, polegająca na tym, że zwierzę musi samo wywnioskować, jakie są nasze intencje. Nie należy mu przy tym dawać żadnych podpowiedzi, a jedynie chwalić za postępy. Na przykład możemy postawić przed psem pudło i czekać, że stanie na nim przednimi łapami. Początkowo naszym zadaniem będzie oczekiwanie i nagradzanie każdego najmniejszego ruchu w stronę pojemnika (a nawet spojrzenie na niego czy powąchanie go). Pies szybko zrozumie, że pudło odgrywa tu jakąś rolę i zwiększy częstotliwość oraz intensywność zachowań, za które dostaje pochwały lub smakołyki (dobrym wyborem będą nagrody w postaci małych psich przysmaków, takich jak PEDIGREE® Tasty Minis). Kiedy już czworonóg wie, że zadanie związane jest z pojemnikiem, powinniśmy przestać nagradzać go za samo patrzenie czy obwąchiwanie. Dzięki temu spróbuje zrobić coś innego, np. szturchnie pudło łapą, aż w końcu stanie na nim przednimi łapami, za co dostanie nagrodę. Tego rodzaju ćwiczenia pozwalają mu rozwijać się intelektualnie.

Jakie zabawki są dobre dla psa?

Innym sposobem na pobudzenie kreatywności zwierzęcia jest stosowanie zabawek interaktywnych. Mogą to być np. różnego rodzaju szufladki ze smakołykami, które pies musi otworzyć nie siłą, tylko sprytem. Aktywności te muszą być jednak właściwie dobrane do możliwości czworonoga, aby szybko się nimi nie znudził ani nie frustrował kolejnymi niepowodzeniami.

Kreatywne zabawki możemy kupić lub stworzyć samodzielnie. Korzystanie z gadżetów wykonanych metodą DIY ze starych koszulek czy koców, rolek po ręcznikach papierowych, wycieraczek czy innych niepotrzebnych materiałów jest nie tylko świetnym sposobem na zabawę z psem, lecz także chroni środowisko (zero waste, czyli zero odpadów).

Inne przedmioty, jakie możemy wykorzystywać do zabawy z psem, to specjalne kynologiczne piłki, gryzaki i szarpaki. Należy pamiętać, aby były dostosowane do wieku naszego podopiecznego, jego masy ciała, wielkości jamy ustnej i indywidualnych preferencji. Ciekawą propozycją są wydrążone piłeczki do napełniania smakołykami. Pokarmy uzupełniające (tzw. psie przysmaki) nie powinny pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania czworonoga na energię pokarmową. Ich kaloryczność należy  odjąć od posiłków głównych.

Warto dodać, że dobre jedzenie – tak samo jak zabawy czy różnego rodzaju aktywności – ma duże znaczenie w zapewnianiu pupilowi szczęśliwego, radosnego życia u boku opiekuna. Zapoznaj się z naszą ofertą przysmaków dla psów, aby dostarczyć mu jak najlepsze, zdrowe kąski.

Pedigree imagery
Kup online