PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Zabawy z psem – najlepsze pomysły na spędzanie czasu z czworonogiem

soins-dentaires-pour-les-chiens-hero-.png

Zabawy z psem to nie tylko sposób na uatrakcyjnienie wspólnie spędzanego czasu. To również szansa na socjalizację podopiecznego oraz nauczenie go podstawowych komend. Innym pozytywnym aspektem aktywności w domu lub na świeżym powietrzu jest zachowywanie przez zwierzę dobrej kondycji ciała oraz pozbywanie się nadmiaru energii. Wymyślając zabawy dla psa, powinniśmy kierować się jego potrzebami i preferencjami, a także celami, jakie sami chcemy osiągnąć w wychowaniu podopiecznego. Jak robić to dobrze? Odpowiadają eksperci Pedigree!

Spis treści:

 1. Zabawa z psem – co warto wiedzieć?
 2. Zabawy z psem w domu – jak je przeprowadzić?
 3. Zabawy z psem na dworze i trening

Zabawa z psem – co warto wiedzieć?

Podczas spaceru z czworonogiem możemy zaobserwować zabawy psów, które wzajemnie się gonią lub „walczą” o jakąś zdobycz (np. piłkę). Nasi podopieczni zaspokajają w ten sposób swoje podstawowe potrzeby behawioralne, mogące się nieco różnić w zależności od rasy (tropiące, aportujące, pasterskie i inne). Znając specyficzne upodobania naszego podopiecznego, mamy szansę z powodzeniem proponować mu aktywności, które będą dla niego przyjemne i pozwolą mu zaspokoić naturalne instynkty.

Każda zabawa powinna być również dostosowana do możliwości fizycznych danego psa. W tej kwestii wyznacznikami są przede wszystkim wiek oraz stan zdrowotny zwierzęcia. Biorąc pod uwagę te czynniki, należy dostosowywać rodzaj i intensywność aktywności do naszego czworonoga, tak aby po zabawie czuł się szczęśliwy i zmęczony, ale nie wyczerpany. Warto, by zabawa z psem kończyła się wyciszeniem zwierzęcia, ponieważ nadmiar bodźców wpływa negatywnie na jego stan emocjonalny. Dobrze sprawdzają się zabawy z piłką i innymi przedmiotami do aportowania, po których czworonóg powinien być stopniowo uspokajany, np. poprzez sesję nauki komend.

Podstawowe zasady dotyczące zabawy z psem

 • Wybór bezpiecznego miejsca

Jeżeli decydujemy się na aktywność z czworonogiem poza domem, wybierajmy tereny rozległe, niezbyt zatłoczone i odległe od ruchliwych ulic. W domu pamiętajmy o zabezpieczeniu miejsca zabaw z psem, np. usunięciu z pomieszczenia kruchych lub szczególnie cennych przedmiotów.

 • Ostrożność podczas zabaw ze szczeniętami

Młode psy są zdecydowanie delikatniejsze od dorosłych osobników. Są w fazie wzrostu, dlatego wybierając aktywności dla szczeniąt należy upewnić się, czy są dla nich bezpieczne. Bawiąc się z maluchem, warto mieć na uwadze również to, aby nie pozwolić mu dotkliwie gryźć naszych dłoni czy stóp. Jeśli szczenię nie opanowało umiejętności kontrolowania siły gryzienia (tzw. inhibicji gryzienia) podczas zabaw z rodzeństwem, musimy je tego nauczyć. Kiedy pies zaczyna nas zbyt mocno podgryzać, trzeba się od niego odsunąć (nie karcić!). Nie będzie to kara, ale strata, która szybko poskutkuje poprawą zachowania czworonoga. Po chwili możemy wrócić i ponowić zabawę.

 • Unikanie przejawów agresji

Napastliwe zachowania pupila powinny być przez nas natychmiast łagodzone. Używanie siły, nawet podczas zabawy z psem, może spowodować wyrządzenie mu fizycznej krzywdy (np. uszkodzenie zębów lub śluzówki jamy ustnej).

 • Stosowanie bezpiecznych zabawek

Patyki mogą rozłupać się w drzazgi w jamie ustnej czworonoga, a kamienie mogą uszkodzić jego zęby albo zostać połknięte. Niewskazane jest również korzystanie z wirujących, plastikowych talerzy (frisbee przeznaczonych do zabawy przez ludzi) oraz piłek tenisowych.

Zabawy z psem w domu – jak je przeprowadzić?

Spacer z psem to obowiązkowy punkt dnia każdego opiekuna czworonoga. Co jednak zrobić, jeśli pogoda nie sprzyja zabawom lub znajdujemy się w nieznanym miejscu (np. na wakacjach) i boimy się spuścić psa ze smyczy? W takim przypadku przed spacerem lub po powrocie możemy spróbować przeprowadzić psie zabawy w domu. Możliwości jest bardzo wiele, należy jednak pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Istnieje wiele aktywności, które możemy podejmować z czworonogiem pod dachem.

Chcąc rozbudzić w podopiecznym kreatywność i podbudować jego pewność siebie, warto zdecydować się na inteligentne zabawy z psem. Doskonałym wyborem będzie metoda kształtowania, polegająca na tym, że zwierzę musi samo wywnioskować, jakie są nasze intencje. Nie należy mu przy tym dawać żadnych podpowiedzi, a jedynie chwalić za postępy. Na przykład możemy postawić przed psem pudło i czekać, że stanie na nim przednimi łapami. Początkowo naszym zadaniem będzie oczekiwanie i nagradzanie każdego najmniejszego ruchu w stronę pojemnika (a nawet spojrzenie na niego czy powąchanie go). Pies szybko zrozumie, że pudło odgrywa tu jakąś rolę i zwiększy częstotliwość oraz intensywność zachowań, za które dostaje pochwały lub smakołyki (dobrym wyborem będą nagrody w postaci małych psich przysmaków, takich jak PEDIGREE® Biscrock Original). Kiedy już czworonóg wie, że zadanie związane jest z pojemnikiem, powinniśmy przestać nagradzać go za samo patrzenie czy obwąchiwanie. Dzięki temu spróbuje zrobić coś innego, np. szturchnie pudło łapą, aż w końcu stanie na nim przednimi łapami, za co dostanie nagrodę. Tego rodzaju ćwiczenia pozwalają mu rozwijać się intelektualnie.

Innym sposobem na pobudzenie kreatywności zwierzęcia jest stosowanie zabawek interaktywnych. Mogą to być np. różnego rodzaju szufladki ze smakołykami, które pies musi otworzyć nie siłą, tylko sprytem. Aktywności te muszą być jednak właściwie dobrane do możliwości czworonoga, aby szybko się nimi nie znudził ani nie frustrował kolejnymi niepowodzeniami.

Kreatywne zabawki możemy kupić lub stworzyć samodzielnie. Korzystanie z gadżetów wykonanych metodą DIY ze starych koszulek czy koców, rolek po ręcznikach papierowych, wycieraczek czy innych niepotrzebnych materiałów jest nie tylko świetnym sposobem na zabawę z psem, lecz także chroni środowisko (zero waste, czyli zero odpadów).

Dobrym przykładem są zabawki węchowe dla psa, takie jak maty, które umożliwiają pracę najważniejszym zmysłem zwierzęcia. Zasada działania gadżetów jest bardzo prosta – ukrywamy w nich kawałki smakołyków, a nasz podopieczny musi znaleźć sposób, aby je wydobyć. Matę węchową możemy wykonać z ażurowej wycieraczki i pasków materiału (np. polarowego koca). Materiał należy przepleść przez oczka wycieraczki, tak aby powstały zakamarki nadające się do ukrycia przysmaków. W podobny sposób możemy wykorzystać rolki po papierze toaletowym lub papierowych ręcznikach. Wycinamy w nich niewielkie otwory, przez które wkładamy do środka smakołyki. Boki rolek zaklejamy taśmą papierową. Tak wykonany gadżet jest doskonałym bodźcem do zabawy węchowej dla psa.

Inne przedmioty, jakie możemy wykorzystywać do zabawy z psem, to specjalne kynologiczne piłki, gryzaki i szarpaki. Należy pamiętać, aby były dostosowane do wieku naszego podopiecznego, jego masy ciała, wielkości jamy ustnej i indywidualnych preferencji. Ciekawą propozycją są wydrążone piłeczki do napełniania smakołykami. Należy pamiętać, że pokarmy uzupełniające (tzw. psie przysmaki) nie powinny pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania czworonoga na energię pokarmową. Ich kaloryczność należy  odjąć od posiłków głównych.

Zabawy z psem na dworze i trening

Dłuższy spacer z czworonogiem musi odbywać się co najmniej raz dziennie i trwać minimum 30 minut. Idealne są przechadzki, podczas których w rozległym, bezpiecznym miejscu (np. w parku) mamy okazję odłożyć na chwilę smycz i zająć się zabawą z psem na świeżym powietrzu. Oto sześć sprawdzonych propozycji takich aktywności.

 • Aportowanie

Pies może nauczyć się współpracy i samokontroli, bawiąc się w „przynieś” i „połóż”. Większość czworonogów uwielbia takie aktywności, a niektóre rasy – np. golden retrievery – są wręcz do nich stworzone.

 • Zabawa w chowanego

Jedna osoba przytrzymuje psa, a druga się chowa. Gdy ta pierwsza jest już ukryta, druga wydaje komendę „szukaj!” i  puszcza czworonoga lub chodzi z nim na smyczy. Gdy zwierzę znajdzie osobę, która się schowała, należy dać mu pochwałę słowną lub smakołyk. W ten sposób możemy je nauczyć odnajdywania członków rodziny po imieniu (wówczas należy zamienić komendę na „szukaj Janka”, „szukaj Agaty” itp.). Szczególną radość z tego typu aktywności czerpią psy gończe.

 • Zabawa w znajdowanie

Aktywność ta jest podobna do zabawy w chowanego, przy czym używa się w niej ulubionych zabawek albo przysmaków czworonoga (np. “szukaj misia”).

 • Sporty z psami (sporty kynologiczne)

Dają możliwość poprawienia własnej kondycji, a także zaspokajają potrzeby zwierzęcia. Jednym z najbardziej popularnych jest agility, czyli udział w konkurencjach opartych na torze przeszkód. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się obedience (posłuszeństwo sportowe) oraz jego „łagodniejsza” i prostsza odmiana, czyli rally obedience (tzw. posłuszeństwo na luzie). Inne znane dyscypliny to m.in.: dogtrekking, flyball czy canicross. Przed rozpoczęciem treningów należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 • Slalom

Jest to zabawa, która wymaga ustawienia przed czworonogiem przeszkód – pachołków lub choćby drewnianych skrzynek czy większych kamieni. Inną odmianą tej aktywności jest slalom między nogami opiekuna. Aktywność ta jest zdecydowanie bardziej zaawansowana, ponieważ wymaga dobrej koordynacji ruchowej zarówno ze strony opiekuna, jak i jego podopiecznego.

Szkolenie psa poprzez zabawę jest najskuteczniejszą metodą nauczania. Trening posłuszeństwa służy przyzwyczajeniu czworonoga do szybkiego reagowania na komendy – w szczególności te, których znajomość wiąże się z zachowaniem bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności należy skupić się na umiejętności chodzenia przy nodze oraz przybiegania do opiekuna na zawołanie. Gdy pies je opanuje, możemy zacząć uczyć go takich komend, jak „siad”, „zostań” czy „daj głos”. Trzecie pod względem ważności są efektowne sztuczki, np.: „daj łapę”, „turlaj się” czy „zdechł pies”. Te komendy, stosunkowo statyczne (siadanie, warowanie, podawanie łapy), możemy ćwiczyć zarówno podczas spaceru, jak i w domu.

Pedigree imagery
Kup online