PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Paszport dla psa – ile kosztuje i gdzie go wyrobić przed podróżą?

andrew-schultz-DTSDD968Mpw-unsplash-detail.png

Wyjazd na wakacje z ukochanym pupilem to z pewnością doskonały pomysł dla wszystkich miłośników czworonogów. Należy jednak pamiętać, że przekraczając granicę kraju ze zwierzęciem, opiekun musi mieć przy sobie dokument umożliwiający jego identyfikację. Jak wygląda paszport dla psa oraz gdzie i za ile można go wyrobić? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Spis treści:

 1. Co to jest i jak wygląda paszport dla psa?
 2. Gdzie wyrobić paszport dla psa?
 3. Ile kosztuje paszport dla psa?

Co to jest i jak wygląda paszport dla psa?

Jeżeli wybierasz się na wakacje, możesz przekazać swojego pupila pod opiekę rodziny lub znajomych, zostawić go w hotelu dla psów lub zabrać w podróż ze sobą. Warunkiem przekroczenia granicy państwowej z czworonogiem jest jednak posiadanie dokumentu, który (wraz z zarejestrowanym w jak największej liczbie baz danych czipem) umożliwia zidentyfikowanie go w przypadku zaginięcia. Paszport dla psa stanowi również potwierdzenie odbycia szczepień oraz innych niezbędnych zabiegów (np. przeciwko pasożytom), przy czym każdy kraj może mieć inne regulacje dotyczące ich liczby i rodzajów.

Paszport dla psa wydawany na terenie Unii Europejskiej ma formę niewielkiej książeczki z niebieską okładką. Wymiarami przypomina dokument przeznaczony dla ludzi, choć jest od niego nieco większy (jego dokładne wymiary to 100 × 152 mm). Zawiera też inne dane, a mianowicie:

 • informację o umiejscowieniu czipa (transpondera) lub tatuażu (dotyczy oznakowań wykonanych przed 3 lipca 2011 roku) oraz datę jego wszczepienia, lub naniesienia, a także kod przypisany do danego czipa lub widniejący na tatuażu;
 • imię zwierzęcia, jego gatunek i rasę, a także płeć, umaszczenie, datę urodzenia oraz informacje na temat cech charakterystycznych bądź wyróżniających lub znaków szczególnych zwierzęcia;
 • imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis opiekuna zwierzęcia;
 • imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis lekarza weterynarii, który jest odpowiedzialny za wystawienie lub uzupełnianie dokumentu;
 • informacje dotyczące szczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie;
 • data badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie z krwi zwierzęcia;
 • informacje na temat zastosowania innych profilaktycznych środków zdrowotnych (dotyczy chorób niż wścieklizna);
 • pozostałe istotne informacje na temat stanu zdrowia zwierzęcia (np. dotyczące odrobaczania).

Paszport tego typu wydaje się w celu identyfikacji zwierząt domowych – nie tylko psów, ale również kotów i fretek.

Należy pamiętać, że posiadanie ważnego paszportu dla psa przy przekraczaniu granicy państwa jest obowiązkiem opiekuna zwierzęcia. Artykuł 35. części 1. Aneksu nr III Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 577/2013 stanowi, że stwierdzenie niezgodności z przepisami Unii Europejskiej podczas przewozu zwierzęcia może skutkować zawróceniem go do państwa, z którego wyjechało, poddaniem go obowiązkowej kwarantannie do czasu spełnienia wymogów, a w skrajnych przypadkach (gdy dwie poprzednie opcje są niemożliwe do wykonania), nawet eutanazją czworonoga.

Paszport dla psa jest przydatnym dokumentem nie tylko poza granicami kraju. Warto mieć go przy sobie za każdym razem, gdy zwierzę przebywa daleko od domu – na przykład gdy zabierasz je na wakacje na drugi koniec Polski. Paszport zawiera skróconą dokumentację medyczną (dotyczącą zastosowanej u zwierzęcia profilaktyki zdrowotnej).

Gdzie wyrobić paszport dla psa?

Odpowiedź na pytanie, gdzie i jak wyrobić paszport dla psa, dla niektórych jest zaskakująca, a dla innych – intuicyjna. Wydawaniem tego typu dokumentów zajmują się wyłącznie uprawnieni do tego (nie wszyscy) lekarze weterynarii. Nie trzeba więc udawać się ze zwierzęciem do żadnego urzędu, jednak należy znaleźć klinikę, która ma taką usługę w swojej ofercie.

Planując podróż z psem, należy pomyśleć o wszystkich niezbędnych dokumentach już kilka miesięcy przed wyjazdem. Nie chodzi o to, ile czeka się na paszport dla psa, ponieważ dokument otrzymuje się od ręki podczas wizyty u uprawnionego do wydania dokumentu lekarza. Możliwość wyjazdu za granicę z pupilem jest natomiast uzależniona od tego, czy zwierzę jest przygotowane do opuszczenia kraju.

Przed wystawieniem dokumentu lekarz weterynarii ma obowiązek sprawdzić, czy zwierzę jest oznakowane za pomocą czipa lub tatuażu (jest ważny, jeśli został wykonany przed 3 lipca 2011 roku), a także czy ma aktualne (wykonane nie wcześniej niż 12 miesięcy przed datą planowanego wyjazdu) szczepienie przeciw wściekliźnie. Warto przy tym zauważyć, że pierwsze szczepienie (przeprowadzone nie później niż 30 dni po ukończeniu przez szczenię

1 Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) Nr 577/2013 z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie wzorów dokumentów identyfikacyjnych dla przemieszczania o charakterze niehandlowym psów, kotów i fretek, ustanowienia wykazów terytoriów i państw trzecich oraz formatu, szaty graficznej i wymogów językowych dotyczących oświadczeń potwierdzających spełnienie określonych warunków przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013, dost. online: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32013R0577&rid=1, 04.01.2022 r.

3. miesiąca życia) staje się ważne dopiero po upływie 21 dni od daty jego wykonania. Jeżeli pupil jest starszy i regularnie (raz do roku) otrzymuje dawkę przypominającą preparatu, wówczas szczepienie uzyskuje ważność już w dniu jego przeprowadzenia.

W przypadku stwierdzenia braku czipa (bądź tatuażu) lub ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, paszport dla psa może zostać wydany, ale nie będzie uprawniał do przekraczania granic. Dopiero po uzupełnieniu tych braków dokument uprawnia do podróżowania ze zwierzęciem.

Procedura wydania paszportu polega na wpisaniu w odpowiednie rubryki stosownych danych o psie, a także złożeniu podpisu przez jego opiekuna i odpowiedzialnego lekarza weterynarii.

Ile kosztuje paszport dla psa?

Pomimo że paszport dla psa może być wydany wyłącznie przez uprawnionego lekarza weterynarii, pobierana jest za niego opłata urzędowa. W przypadku paszportu dla psa cena dokumentu w Polsce wynosi obecnie 100 zł.

Dodatkowe koszty wydania paszportu mogą się wiązać jedynie z koniecznością przeprowadzenia badań lub uzupełnienia braków w zabiegach medycznych zwierzęcia. Cena czipowania wynosi zazwyczaj od 100 do 200 zł, natomiast szczepienie przeciwko wściekliźnie kosztuje od 30 do ponad 100 zł, w zależności od wieku psa i rodzaju wstrzykiwanego preparatu. Kwoty te mogą się wahać w zależności od gabinetu weterynaryjnego, a także od miasta, w którym dana usługa ma zostać wykonana.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat opieki nad zwierzętami podczas wyjazdów, kliknij tutaj i pobierz naszą infografikę!