PEDIGREE PL
Szukaj

Labrador retriever

labrador-retriever_1_1624269147000.png

Labrador retriever to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras psów. Chcesz poznać lepiej charakter tej odmiany i dowiedzieć się, czy będzie dobrym wyborem dla Ciebie i Twojej rodziny? Opis rasy labrador pomoże Ci w wyborze!

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy labrador retriever
 3. Jak wyglądają labradory retrievery?
 4. Jak pielęgnować psy rasy labrador retriever?
 5. Jaki charakter mają labradory retrievery?
 6. Jak długo żyją labradory retrievery?
 7. Ciekawostki o labradorze retrieverze
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów labradora retrievera
 9. Jak nazwać psa rasy labrador retriever?
 10. Ile kosztują labradory retrievery?

Podstawowe informacje

Długość życia

10–12 lat

Charakter

łagodny, przyjacielski, zrównoważony, ufny, inteligentny, posłuszny

Wysokość w kłębie

samiec: 57–62 cm

samica: 55–60 cm

Masa ciała

samiec: 29–36 kg 

samica: 25–32 kg

Sierść

umaszczenie biszkoptowe (dopuszczalne od odcienia jasnokremowego do rudego), czekoladowe, czarne; 

sierść krótka z podszerstkiem

Historia rasy labrador retriever

Korzenie labradorów sięgają XVIII wieku. Protoplastą rasy były wodne psy św. Jana, wykorzystywane na południu Nowej Fundlandii do pomocy przy połowach.

W 1830 roku pierwsze labradory sprowadzono do Wielkiej Brytanii. Dzięki staraniom hrabiego Malmesbury i lorda Eldona Johna Scotta rasa zyskiwała na popularności, a w 1870 roku nazwa labrador dog retriever była już powszechnie znany. Początkowo psy były prawie wyłącznie czarne, a pierwszy urodzony labrador biszkoptowy przyszedł na świat w 1899 roku w hodowli majora Radclyffe’a. 

Brytyjski Kennel Club oficjalnie rozpoznał rasę na początku XX wieku, trochę później, bo w 1917 roku, także amerykański klub kynologiczny uznał labradora. Pierwsze psy do Polski sprowadził w 1986 roku Tadeusz Chwalibóg. 

Jak wyglądają labradory retrievery?

Labradory to rasa dużych psów o przyjacielskim wyglądzie. Sylwetkę tego czworonoga można łatwo rozpoznać: przylegające uszy, szeroka klatka piersiowa, mocna szyja, zwarte łapy i gruby u nasady ogon, który zwęża się ku końcowi. Samce labradorów są większe od samic. Pies osiąga wysokość od 57 do 62 cm, wysokość suki w kłębie wynosi od 55 do 60 cm. Różnica wielkości widoczna jest także w masie – jaka jest ich masa ciała? Labrador pies waży 29–36 kg, a samica 25–32 kg. 

Małe labradory mają takie umaszczenie, jak dorosłe psy. Szczenięta labrador retriever szybko rosną, w wieku 2 miesięcy, kiedy zaczynają trafiać do nowych domów, ważą około 7–9 kg. Docelową masę ciała osiągają po ukończeniu roku.

Labrador występuje w kilku kolorach. Najpopularniejsze jest umaszczenie biszkoptowe, ale według wzorca rasy zwierzęta mogą mieć kolor biszkoptowy w różnych odcieniach – od jasnokremowego po rudy. W miocie może więc znaleźć się nawet prawie biały labrador. Czworonogi mogą mieć także kolor czarny lub brązowy. Labrador brązowy bywa określany jako czekoladowy lub w kolorze wątrobianym. Dopuszczalna jest mała, biała plamka na piersi. 

Ze względu na podobieństwo nazwy i umaszczenia, labradory bywają mylone z golden retrieverami. To jednak odmienne rasy. Jakie są różnice między golden retrieverem a labradorem? Najłatwiej rozróżnić je po szacie, po niej łatwo poznać, czy pies to labrador. Golden retrievery to czworonogi z dłuższą sierścią w kolorze złocistym. Z kolei labrador retriever to czarny, czekoladowy lub biszkoptowy pies o krótkiej, twardej sierści. 

Jak pielęgnować psy rasy labrador retriever?

Krótka, gęsta, twarda i mocno przylegająca sierść labradora jest przystosowana do aportowania z wody i ochrony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Podszerstek nie przepuszcza wilgoci oraz zapewnia izolację. 

Labradory są łatwe w pielęgnacji. Ich krótka szata nie wymaga specjalnych zabiegów, jedynie regularnego wyczesywania. Nie trzeba strzyc sierści. Uszy należy raz na jakiś czas przetrzeć w środku, aby usunąć zbierającą się tam woskowinę. Warto dokładnie osuszyć je po każdej kąpieli, ponieważ wilgoć sprzyja rozwijaniu się infekcji.

Jaki charakter mają labradory retrievery?

Labrador retriever to inteligentna i szybko ucząca się rasa psów. Czworonogi te są przyjacielskie, towarzyskie i dobrze czują się wśród innych zwierząt. Nadają się na psy rodzinne, a łagodny i ufny charakter labradorów sprawia, że sprawdzają się one jako doskonali kompani.

Niektórzy są przekonani, że to powolne i niechętne do aktywności fizycznej psy, które najlepiej czują się na kanapie. W rzeczywistości jednak są zwierzętami użytkowymi, dlatego potrzebują dużej ilości ruchu. Jeśli zwierzę nie będzie miało okazji wytracić nadmiaru energii, może pojawić się u niego wiele problemów behawioralnych. Labradorowi nie wystarczy spokojny spacer. Należy dać mu możliwość biegania, aportowania, a w miarę możliwości – pozwolić na zabawę w wodzie. 

Jak wychować labradora? Najczęściej do nowego domu trafia labrador szczenię. Wychowanie malucha wymaga regularności w treningach i konsekwencji. Młode psy dosyć szybko uczą się nowych umiejętności i sztuczek. Dobrym pomysłem jest zapisanie podopiecznego do szkółki dla szczeniąt, gdzie nauczy się podstaw treningu. To dobra opcja dla osób, które nie mają dużego doświadczenia ze szczeniętami. Starsze labradory nadal mogą nauczyć się nowych rzeczy. To bardzo inteligentna rasa! 

Czy pies labrador może zostawać przez kilka godzin sam w domu? Tak, pupil może zająć się sam sobą podczas naszej nieobecności. Podstawą jest odpowiednio dobrany trening. Początkowo szczenię może tęsknić za opiekunem, ale z czasem uczy się, że ten zawsze do niego wraca. Psu należy zapewnić odpowiednio dużo wspólnych rozrywek i ruchu. Na czas nieobecności opiekuna trzeba zostawić do dyspozycji zwierzęcia gryzaki i zabawki. 

Labrador nie jest rasą, która dużo szczeka. Może się to zdarzyć podczas zabawy lub kiedy czworonóg czuje się samotny.

Jak długo żyją labradory retrievery?

Długość życia labrador retrievera wynosi 10–12 lat. Są to więc długowieczne psy, które cieszą się na ogół dobrym zdrowiem. Rasa ma jednak predyspozycje do kilku chorób. 

Najczęstsze choroby labradorów to:

 • dysplazja stawów biodrowych,
 • dysplazja stawów łokciowych,
 • dysplazja siatkówki,
 • zaćma,
 • postępujący zanik siatkówki,
 • alergie pokarmowe.

Ciekawostki o labradorze retrieverze

 • Labradory to najpopularniejsze psy asystujące dla osób niewidomych, niedowidzących i niepełnosprawnych ruchowo. Ich przyjazny charakter, inteligencja i posłuszność sprawiają, że doskonale sprawdzają się w tej roli. 
 • Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli labrador retrieverów bez wątpienia był Marley. Pies zyskał sławę po tym, jak jego opiekun, John Grogan, opisał 13 lat wspólnego, rodzinnego życia w książce Marley i Ja. Życie, miłość i najgorszy pies świata. W 2008 roku na podstawie książki nakręcono film, w którym główne role zagrali Owen Wilson i Jennifer Aniston.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów labradora retrievera

Labrador to rasa, która ma genetyczne skłonności do tycia. Ważne, aby podawać pełnoporcjowy pokarm, który dostarczy odpowiednią dawkę energii i optymalne proporcje składników odżywczych. Można podawać zwierzęciu zarówno jedzenie suche, jak i mokre. 

Pokarm powinien być dostępny dla czworonoga tylko w godzinach karmienia – za każdym razem przez około 20–30 minut. Po tym czasie niezjedzone resztki należy wyrzucić. Labrador to jedna z ras, które mają tendencję do rozszerzenia i skrętu żołądka. Dzienna dawka przeznaczonego dla pupila jedzenia powinna być podzielona na 2–3 mniejsze posiłki. Ważne też, aby nie podawać psu pokarmu bezpośrednio przed i po aktywności fizycznej.

Jak nazwać psa rasy labrador retriever?

Przykładowe imiona dla psa rasy labrador retriever: Biszkopt, Lord, Milo, Amor, Bruno, Kokos, Zorro, Marley, Black.

Przykładowe imiona dla suki rasy labrador retriever: Alba, Nera, Inka, Śnieżka, Elsa, Luna, Bella, Koko, Lola, Emma.

Ile kosztują labradory retrievery?

Rozważasz zakup psa rasy labrador? Cena, jaką musisz zapłacić za dwumiesięczne szczenię, wynosi ok. 2000–4000 zł. Kolor nie wpływa na cenę, labrador czarny kosztuje tyle samo co labrador biszkoptowy. Cena może być niższa w przypadku psów wykluczonych z dalszej hodowli.

Cena labrador retrievera to składowa kosztów utrzymania rasowych zwierząt w dbającej o nie hodowli. Na cenę za labradory wpływa także odpowiedni pokarm, opieka weterynaryjna nad suką w trakcie ciąży, koszty odrobaczeń i pierwszych szczepień szczeniąt. Do tego należy doliczyć opiekę nad matką przez całe jej życie i koszty udziału w wystawach.