PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Wychowanie psa – podstawowe zasady wychowania czworonoga

PED_SmallDog_1-detail.png

Wychowanie psa to proces, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pupilowi oraz osobom w jego otoczeniu. Dotyczy to zarówno obcych ludzi i zwierząt, jak i członków rodziny czworonoga. Dzieci, które dorastają z czworonożnymi przyjaciółmi (o których wręcz czasem mówi się, że są to dzieci wychowane przez zwierzęta) wykazują większą empatię i opiekuńczość wobec innych niż dzieci, które nie miały szansy opiekować się pupilem. Warunkiem osiągnięcia takiego stanu jest prawidłowa (przyjazna i głęboka) relacja z czworonogiem, którą można wypracować jedynie wówczas, gdy zwierzę jest szczęśliwe. Aby tak było, potrzeby behawioralne pupila muszą być zaspokojone i musi czuć się on bezpiecznie w swoim otoczeniu. Oznacza to między innymi, że nasze zwierzę powinno rozumieć, czego od niego oczekujemy i być w stanie reagować w sposób pożądany w wielu codziennych sytuacjach. Zastanawiasz się, jak wychować idealnego psa? Poznaj porady ekspertów Pedigree®!

Spis treści:

  1. Szczeniak – jak wychować? Kiedy zacząć?
  2. Wychowanie psa – podstawowe zasady

Szczeniak – jak wychować? Kiedy zacząć?

Jak wychować szczeniaka, a przede wszystkim – kiedy zacząć to robić? Wielu opiekunów zadaje sobie takie pytania, patrząc na swojego kilkutygodniowego pupila. Takie wątpliwości są uzasadnione, jednak całkowicie niepotrzebne, ponieważ nigdy nie jest ani za późno, ani za wcześnie na naukę prawidłowych zachowań. Zarówno wychowanie szczeniaka, jak i dorosłego psa (np. przygarniętego ze schroniska) powinno rozpocząć się już pierwszego dnia jego pobytu w nowym domu. Dlaczego?

W każdym domu panują określone zasady, które powinny być dobrze znane i respektowane przez wszystkich członków rodziny. Warto, aby nasz czworonożny przyjaciel wiedział od początku, co mu wolno, a czego nie. Jeśli np. nie zgadzamy się na to, aby siadał na kanapie, komunikujmy mu to jasno już od pierwszego dnia jego pobytu w domu. Nie czekajmy z wychowaniem psa do czasu, aż osiągnie jakiś określony wiek, ponieważ w ten sposób możemy jedynie zdezorientować podopiecznego. Stosujmy natomiast zdrowy umiar we wprowadzaniu nowości i nie próbujmy uczyć psa wszystkiego naraz. W pierwszej kolejności skupmy się na takich umiejętnościach pupila, jak:

- nauka czystości, czyli załatwianie się początkowo na matę higieniczną, a następnie na dworze podczas spacerów (po zakończeniu pełnego programu szczepień u szczenięcia);

- przybieganie na zawołanie;

- chodzenie na luźnej smyczy.

W drugiej kolejności możemy przejść do uczenia czworonoga, jak radzić sobie z emocjami, aby np. reagował spokojnie na nasz powrót do domu lub przybycie gości. Takie sztuczki, jak 'aport' czy 'turlaj się' są umiejętnościami efektownymi, jednak trzeciorzędnymi w kontekście wychowania psa.

 

Wychowanie psa – podstawowe zasady

Opiekunowie, którzy zastanawiają się, jak dobrze wychować psa, często poszukują sprawdzonych metod, które pozwalają na szybkie i skuteczne przyzwyczajenie czworonoga do panujących w domu zasad. W tej części artykułu omówimy dobre praktyki, których warto przestrzegać w procesie wychowania psa.

Przede wszystkim zadbajmy o atmosferę, jaka towarzyszy naszemu pupilowi podczas pracy. Nerwowość i pośpiech są tu niewskazane – znacznie lepiej jest zaczynać trening z czworonogiem, mając samemu pozytywne nastawienie. Pamiętajmy, że psy doskonale wyczuwają nasze emocje i reagują na nie. Zatem nie okazujmy frustracji czy złości, jeżeli nasz podopieczny kolejny raz zapomni, że podczas spaceru powinien grzecznie iść przy nodze. Cierpliwie powtarzajmy komendy, pokazujmy właściwe pozycje i pamiętajmy, aby zawsze nagradzać psa za dobre zachowanie.

Wzmacnianie pozytywne jest kluczem do sukcesu podczas wychowywania psa. Nie wolno karać czworonoga, bić go i szarpać, a nawet krzyczeć na pupila. Takie zachowanie nie tylko nie przyniesie pożądanych rezultatów, ale także sprawi, że zwierzę zacznie wycofywać się z relacji z nami i stopniowo tracić do nas zaufanie. Istotnym celem szkolenia, poza nauczeniem pupila pożądanych z naszego punktu widzenia zachowań, jest również wzmacnianie pozytywnej więzi pomiędzy czworonogiem a opiekunem. Z tego powodu jedyną zalecaną praktyką podczas szkolenia zwierzęcia jest wzmocnienie pozytywne. Można to zrobić na kilka sposobów:

- chwaląc,

- głaszcząc,

- dając zabawkę,

- dając przekąskę.

Oczywiście forma nagrody jest dowolna – możemy np. połączyć pieszczotę z wręczeniem psu ulubionej zabawki – ważne jest jedynie to, aby nasz pupil zrozumiał, że jego zachowanie nam się spodobało. Jeżeli np. otrzyma pochwałę za każdym razem, gdy przybiegnie do nas na zawołanie, w jego mózgu wykształcą się skojarzenia, które będą łączyć posłuszeństwo z przyjemnością. Przy odpowiedniej dozie cierpliwości i zaangażowania będziemy w stanie wprowadzić do zachowania czworonoga bardzo wiele dobrych nawyków.

Co jednak, jeśli zwierzę zachowuje się w sposób, którego nie tolerujemy? Rozwiązywanie takich problemów również jest częścią wychowania psa. W zależności od sytuacji możemy postąpić na dwa sposoby.

  1. Ignorowanie psa w czasie, gdy zachowuje się on nieodpowiednio.

Wchodzisz do domu i zostajesz niemal powalony na ziemię przez uderzenie rozpędzonego pupila? To częsty problem wśród opiekunów czworonogów. Nie krzycz na psa i nie odpędzaj go gwałtownymi ruchami. Jego ekscytacja związana z Twoim powrotem wynika wyłącznie z ogromnej miłości do Ciebie. W innych okolicznościach pamiętaj, aby to doceniać, natomiast teraz – stojąc w progu mieszkania – postaraj się nie nawiązywać z czworonogiem kontaktu. Nie mów do niego i nie nawiązuj kontaktu wzrokowego do czasu, gdy się uspokoi. Postaraj się również nie dotykać szalejącego z radości ulubieńca – ewentualnie przesuń go delikatnie na bok, wciąż nie patrząc w jego stronę. Przywitaj się z czworonogiem dopiero wówczas, gdy będzie spokojnie stał na ziemi wszystkimi czterema łapami.

  1. Przypominanie pupilowi o tym, czego mu nie wolno.

Ignorowanie niewłaściwych zachowań pupila bywa trudne, zwłaszcza w sytuacji, gdy niszczy on przedmioty lub w jakiś sposób sprawia nam dyskomfort. Idziesz do kuchni, a Twoje szczenię rzuca się na kapcie, które masz na nogach, próbując je 'upolować'? Zatrzymaj się i spokojnym, aczkolwiek stanowczym tonem przekaż mu swoje niezadowolenie takiego zachowania. Możesz posłużyć się np. komendą 'zostaw' lub 'puść' – ważne, aby pupil znał ją już wcześniej i prawidłowo interpretował. W przypadku wyjątkowo młodych lub energicznych czworonogów jednokrotne upomnienie może być niewystarczające. Pamiętaj, że cierpliwość i wielokrotne powtarzanie jest kluczem do prawidłowego wychowania psa!

Dobrą praktyką jest rozpoczynanie treningu z czworonogiem wówczas, gdy zdołał już zużyć rozpierającą go energię na spacerze. Aktywność ruchowa jest niezwykle ważna zarówno dla rozwoju fizycznego, jak i intelektualnego zwierzęcia. Zaleca się, aby każdego dnia odbywać co najmniej jeden 30-minutowy spacer z psem, w którego trakcie pupil ma możliwość „wybiegania się”. Dzięki temu chętnie przystąpi do nauki i łatwiej mu będzie skupić swoją uwagę. Szkolenie powinno odbywać się w miejscu ustronnym i bezpiecznym – z daleka od ruchliwych dróg oraz dużych skupisk ludzkich.

Wybierając się z czworonogiem na trening, warto zabrać ze sobą smaczne i zdrowe nagrody. Doskonałym wyborem są tu przysmaki dla psa od Pedigree® – np. Pedigree® Biscrok Original czy  Pedigree® Tasty Bites Chewy Slices. Karmy uzupełniające przeznaczone dla zwierząt domowych stanowią dla pupila doskonałą motywację do pracy. Ich konsystencja pozwala na gryzienie, chrupanie i/lub żucie, czyli zaspokajanie podstawowych potrzeb czworonoga. Należy pamiętać, że przekąski tego typu powinny pokrywać nie więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania zwierzęcia na energię pokarmową. Spożyte w ten sposób kalorie powinny zostać odliczone od posiłków głównych, które pupil otrzymuje danego dnia.

Istnieją specjalne szkoły dla psów, których prowadzeniem zajmują się doświadczeni behawioryści. Jeżeli mamy wątpliwości, czy poradzimy sobie z wychowaniem psa, dobrym pomysłem będzie zwrócenie się o pomoc do profesjonalistów. Szkolenie składa się zwykle z około 10 lekcji, podczas których niewłaściwe zachowania czworonoga zostają wstępnie skorygowane. Zadaniem opiekuna jest przypominanie i pogłębianie pożądanych odruchów pupila w domu. Na efekty regularnej pracy nie trzeba długo czekać!

Close popup