PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Czy można nauczyć starszego psa nowych sztuczek?

PED_LargeDog_5-detail.png

Większość ludzi kojarzy szkolenie ze szczeniętami, ale psy mogą się uczyć w każdym wieku. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli masz od niedawna dorosłego psa ze schroniska i przydałoby mu się nieco odświeżyć różne umiejętności. Sprawdź nasze porady na temat nauki nowych sztuczek dorosłego psa!

Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, należy przestrzegać paru zasad.

Cierpliwość

Kiedy po raz pierwszy przyprowadzasz do domu swojego czworonożnego przyjaciela ze schroniska, pamiętaj, że przeprowadzka jest dla niego stresująca i nie zna on jeszcze ani Ciebie, ani Twojej rodziny, ani Twojego domu. Pamiętaj, że pies mógł mieć w przeszłości trudne doświadczenia i może potrzebować czasu na przystosowanie się. W tym okresie musisz zrobić wszystko, aby czuł się pewnie i bezpiecznie – to znacznie ułatwi szkolenie i naukę nowych sztuczek przez Twojego dorosłego już psa.

Konsekwencja

Określenie zrozumiałych i spójnych granic już od pierwszego dnia jest niezwykle istotne. Niezależnie od tego, czy chodzi o podgryzanie nogi od stołu, czy wskakiwanie na łóżko, Twój pies nie zrozumie, dlaczego nastąpiła nagła zmiana reguł. Dlatego wraz ze wszystkimi domownikami ustalcie, co wolno pupilowi, a czego nie akceptujecie i trzymajcie się tego dla dobra psa.

Ustal rutynę

Podobnie jak wielu ludzi, psy lubią rutynę. Wiedzą wówczas, czego się spodziewać i czują się bezpiecznie. Dotyczy to zwłaszcza psa, który w przeszłości musiał radzić sobie z wieloma nieprzewidywalnymi sytuacjami. Z tego powodu doskonałym pomysłem jest wprowadzenie rutyny związanej z karmieniem, spacerami, zabawą, i snem i nauką nowych sztuczek przez psa. Daje to Twojemu psu poczucie stabilności i bezpieczeństwa, a to stanowi świetny punkt wyjścia do szkolenia.

Sprawdź, co już potrafi Twój pies 

Niektóre psy w schroniskach są już dobrze wyszkolone, podczas gdy inne mogą nie znać wielu komend. Porozmawiaj z personelem schroniska, aby dowiedzieć się, co potrafi Twój pies. Dzięki temu będziesz mieć realistyczne oczekiwania co do tego, czy wystarczy utrzymywać dobre nawyki, czy też masz do wykonania bardziej podstawową pracę.

Przystąp do szkolenia

Udane szkolenie polega na pozytywnym wzmocnieniu. Mówiąc najprościej, oznacza to nagrodę lub czynnik wzmacniający (taki jak smakołyk, pochwała lub cokolwiek, co lubi Twój pies), gdy pies przejawia pożądane zachowanie. Jeśli oferujesz smakołyki, upewnij się, że są zdrowe i bezpieczne dla psa. Podczas nauki nowych sztuczek przez dorosłego psa idealnie sprawdzą się np. PEDIGREE Tasty Minis

Lekcje powinny być dobrą zabawą zarówno dla nauczyciela, jak i dla ucznia! Wybierz spokojne miejsce, w którym nic nie będzie Was rozpraszać, i zanim zaczniesz, jasno określ, co chcesz osiągnąć. Najlepsze są krótkie regularne sesje, w przeciwnym razie ryzykujesz, że Twój pies poczuje się przytłoczony nadmiarem wrażeń.

Rozważ zajęcia szkoleniowe

Jeśli pies potrzebuje dużo pracy w zakresie szkolenia, by mógł przyswoić naukę nowych sztuczek i Twój budżet na to pozwala, możesz rozważyć zajęcia szkoleniowe. Warto również zaczerpnąć informacji w schronisku, z którego pochodzi adoptowany pies, ponieważ część z nich oferuje takie zajęcia lub może polecić zaufanego i doświadczonego behawiorystę.

Nie zapominaj o pozytywnej socjalizacji

Przybycie do Twojego domu będzie wymagało od psa przyzwyczajenia się do zupełnie nowych ludzi, innych zwierząt i otoczenia. Dla niektórych będzie to łatwe, ale innym może sprawić kłopot. Nie przegap artykułu Socjalizacja: Zdobywanie świata sprawdzonymi metodami

I wreszcie…

Podobnie jak w przypadku ludzi, każdy pies ma swoją indywidualną osobowość, więc pozwól Twojemu czworonożnemu przyjacielowi nadać tempo, jeśli chodzi o szkolenie. Niektóre z nich odnajdą się w tym jak przysłowiowa ryba w wodzie, a inne będą potrzebować nieco więcej czasu i wsparcia. Ale dzięki dużej dozie miłości i cierpliwości osiągniecie spodziewany rezultat.