PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Wychowanie psa i oduczanie go niewłaściwych nawyków

PED_LargeDog_14-detail.png

Wychowanie psa nie jest łatwym zajęciem – wiedzą o tym wszyscy posiadacze tych czworonogów. Psy czasem zjadają absolutnie wszystko, należy zatem powstrzymać je od jedzenia tego, co może być dla nich szkodliwe – czy to trująca roślina czy coś wyrzuconego do śmieci. Co robić, aby powstrzymać takie zachowanie u pupila?

Pies zjada wszystko – co robić?

Kiedy przechodzisz przez problematyczny rejon, trzymaj psa na smyczy. Miej też w kieszeni mnóstwo przysmaków, jak np. Pedigree Markies, aby odwrócić uwagę psa, zanim ten zacznie wtykać nos w coś, co może stanowić dla niego potencjalnie zagrożenie. Obserwuj psa i podaj mu smakołyk, gdy będzie szedł przy nodze, skupiony na Tobie. Jeśli będziesz regularnie nagradzać takie zachowanie, zostanie ono wzmocnione.

Sztuka polega na tym, abyś był dla psa bardziej atrakcyjny niż środowisko, w tym przypadku niebezpieczne znaleziska, które Twój pupil może zjeść. Jeżeli umiesz sprawić, aby pies Cię słuchał i był uważny, będziesz w stanie odwrócić jego uwagę. Możesz także spróbować nauczyć psa komendy w rodzaju „fe” albo „zostaw”. Obejrzyj nasze filmy szkoleniowe, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Jak oduczyć psa skakania na ludzi?

Psy skaczą na ludzi, ponieważ chcą się z nimi przywitać „twarzą w twarz”. Ale ludzie, na których Twój pies wskakuje, mogą nie być z tego faktu zadowoleni. Może być to dla nich przytłaczające albo przerażające.

Należy więc zniechęcić psa do takiego skakania. Możesz to zrobić:

  • delikatnie przysuwając się do psa podczas gdy ten skacze – to sprawi, że straci równowagę;
  • całkowicie go ignorując dopóki się nie uspokoi;
  • chwaląc go za to, że wszystkimi czterema łapami stoi na ziemi.

Spróbuj poćwiczyć z kimś znajomym, kto lubi psy. Trzymaj psa mocno na smyczy, aby móc go delikatnie odciągnąć na bok, gdy będzie próbował wskoczyć na znajomego. Poproś znajomego, aby ignorował Twojego psa, dopóki ten się nie uspokoi, i bardzo się ucieszył, gdy zwierzę zachowa się właściwie.

Obejrzyj nasze filmy szkoleniowe, aby uzyskać więcej wskazówek na temat tego, jak oduczyć psa skakania na ludzi.

Pies ucieka z domu – jak go powstrzymać?

Dla psów świat jest naprawdę ekscytującym miejscem i czasami tak bardzo chcą go zbadać, że postanawiają uciec. Jak możesz powstrzymać psa od wałęsania się?

Możesz sprawić, aby Twój pies był szczęśliwy i nie uciekał z domu, badając świat wraz z nim podczas wspólnych spacerów. Możesz bardziej zająć umysł psa, ucząc go nowych rzeczy. Zainspiruj się, oglądając nasze filmy szkoleniowe. Koniecznie sięgnij po taką metodę uzyskiwania pożądanych zachowań jak kształtowanie. To świetna przygoda zarówno dla psa, jak i dla Ciebie. Pamiętaj również o tym, że węszenie jest zupełnie naturalną potrzebą psa i jeśli nie zostanie ona zaspokojona, pies może zacząć przejawiać niepożądane zachowania. Na spacerach pozwól więc węszyć psu dowoli, zaś w domu i np. na ogrodzie możesz zająć go rozmaitymi zabawami węchowymi, jak mata węchowa. Ponad wszystko też wzmacniaj bardzo ważną komendę, jaką jest „wróć”.

Jak oduczyć psa gryzienia?

Kolejną naturalną potrzebą psa jest żucie i gryzienie. Psy czerpią z tego niewymowną przyjemność. Gryzą, gdy ząbkują, gdy chcą zbadać swoje otoczenie, a także wtedy gdy np. są znudzone czy sfrustrowane. Jeżeli więc nie chcesz, aby pies gryzł przedmioty znajdujące się w domu, wyznacz mu granice i dostarcz bezpieczne do gryzienia gryzaki zabawki i/lub przysmaki.

Niektóre psy gryzą więcej wtedy, gdy są zaniepokojone – szczególnie jeżeli zaniepokojenie spowodowane jest rozłąką. Możesz skorzystać z zabawek, w których wnętrzu ukryte jest jedzenie, aby odwrócić uwagę psa i pomóc mu uporać się z niepokojem, kiedy wychodzisz z domu.

Niestety większość psów woli gryźć rzeczy, które pachną Tobą, np. buty, skarpetki, rękawiczki, a nawet krzesła! Aby nauczyć psa różnicy pomiędzy butami a gryzakami, zapewnij mu mnóstwo gryzaków o różnej fakturze i kształcie. Pozwól psu dowiedzieć się, co należy do niego (a co do Ciebie), sowicie go chwaląc, ilekroć dokona właściwego wyboru.

Jeżeli pies wciąż wydaje się woleć Twoje buty od swoich gryzaków, spróbuj na noc zostawić gryzak w swoim bucie. Rano – w mniemaniu Twojego psa – gryzak powinien pachnieć atrakcyjniej. Dziwne, ale prawdziwe!

Pies kopie w ziemi – co możesz zrobić?

Niektóre psy hodowane są specjalnie po to, aby kopały jamy w poszukiwaniu niewielkich zwierząt, takich jak króliki. Do norowców należą m.in. jamniki i część terierów. Może się więc okazać, że pies lubuje się w rozkopywaniu Twojego ogrodu. Czy można coś z tym zrobić?

Po pierwsze upewnij się, że pies ma wystarczająco dużo ruchu i mnóstwo zabawek, a także uczestniczy w wielu sesjach szkoleniowych, które będą zaprzątać jego umysł. Kiedy zabierze się za kopanie, spróbuj odwrócić jego uwagę zabawą.

Jeżeli stwierdzisz, że Twój pies kopie w ziemi często, bo po prostu to lubi, spróbuj przekształcić to w zabawę. Stwórz w ogrodzie miejsce do kopania w bezpiecznej odległości od roślin i trawnika (sprawdzi się coś w rodzaju plastikowej piaskownicy). Następnie zakop tam ciastka i zabawki, aby pies mógł je znaleźć.Tym sposobem będziesz mieć szczęśliwego psa i ogród bez dziur. Pamiętaj o tym, by nie zabraniać psu kopania w ogóle, bowiem postępuje on po prostu zgodzie ze swoim instynktem. Jeśli uniemożliwisz mu zaspokojenie potrzeb tego rodzaju, pociągnie to za sobą poważne problemy behawioralne.

Nie jesteś w stanie poradzić sobie z zachowaniem psa i nie rozumiesz, dlatego postępuje w taki a nie inny sposób? Koniecznie poradź się doświadczonego behawiorysty. Specjalista oceni kondycję psychiczną Twojego psa i zaleci indywidualnie dobrany program modyfikacji zachowania.

Pedigree imagery
Kup online