Nauka komend wymaga od właściwiela psa ogromnego zaangażowania, cierpliwości oraz odpowiedniego podejścia do tematu i ciągłego pogłębiania swojej wiedzy. Jak nauczyć psa komend, aby zadanie to było wspaniałą przygodą i czystą przyjemnością? Od czego zacząć?
Jak nauczyć psa komendy „siad”?
Dobrze wypracowana komenda „siad” pomoże utrzymać kontrolę nad psem w niemalże każdej sytuacji. Siedzący pies nie może zachowywać się niewłaściwie i w sytuacji, gdy jest zdenerwowany, komenda ta go uspokoi. Nauczenie komendy „siad” nie jest trudne.
- Przygotuj garść niewielkich smakołyków, które Twój pies naprawdę lubi i które może szybko zjeść - dzięki temu unikniesz konieczności przerywania sesji szkoleniowej! Jeżeli szkolisz szczenię, upewnij się, że smakołyki te są wystarczająco miękkie dla jego młodych ząbków. Im Twoje szczenię jest mniejsze, tym mniejsze powinny być smakołyki.
- Uchwyć smakołyk kciukiem i palcem wskazującym, a resztę palców zaciśnij w pięść. Trzymaj smakołyk w pobliżu nosa swojego psa, w odległości nie większej niż centymetr. Teraz jego uwaga zwrócona jest na Ciebie. Gdy pies skoncentruje się na Tobie (i na smakołyku), przejdź do kolejnego etapu.
- Powoli przesuwaj smakołyk za głowę psa. Gdy pies podniesie głowę, żeby go chwycić, jego zad powędruje do dołu. Powiedz „siad”, jak tylko zobaczysz, że zad psa zaczyna opadać ku ziemi. To pomoże mu skojarzyć ruch siadania ze słowem komendy. Później, gdy już zrozumie, będziesz mógł wypowiadać je wcześniej. Pochwal serdecznie swojego psa i daj mu smakołyk.
Szkolenie psa: więcej wskazówek
- Jeżeli Twój pies zacznie podskakiwać: trzymaj smakołyk nieco niżej i nie odsuwaj go, gdy pies podniesie głowę.
- Jeżeli zamiast siadać, Twój pies odsunie się do tyłu: spróbuj ćwiczyć w pobliżu ściany lub w rogu tak, aby nie mógł się cofnąć. Możesz też wolną ręką delikatnie ukierunkować psa do przyjęcia pozycji siedzącej, a następnie pochwalić go, dając mu jednocześnie smakołyk. Po kilku próbach powinien zrozumieć.
- Jeżeli pies jest zbyt podekscytowany: spróbuj przeprowadzić sesję szkoleniową po posiłku lub wtedy, gdy będzie bardziej zrelaksowany. Możesz też użyć smakowitego jedzenia, np. przysmaków szkoleniowych Pedigree Training Treats.
- Będziesz również musiał powtarzać tę sesję w wielu różnych miejscach w domu i na dworze.
Jak nauczyć psa leżeć?
Nauka leżenia na komendę to również spore wyzwanie dla wielu opiekunów czworonogów. Warto wykorzystać w tym treningu przysmaki dla psa, którymi można nagradzać pupila za wykonane ćwiczenie. Od czego warto zacząć i jak powinien wyglądać taki trening?
- Poproś psa, aby usiadł naprzeciwko Ciebie, a następnie weź w palce smakołyk, trzymaj go mocno, pozwól psu go powąchać i polizać.
- Opuść wolno smakołyk na podłogę tak, aby nos psa znalazł się pomiędzy łapami. Pozwól psu polizać smakołyk. Jeżeli pies wstanie, poproś, aby usiadł i spróbuj ponownie.
- Jak tylko łokcie psa dotkną podłogi, pochwal go i daj mu smakołyk.
- Dodaj do ćwiczenia komendę “leżeć”. wtedy, gdy pies skojarzy, w czym rzecz. Przy odpowiedniej ilości powtórzeń Twój pies w końcu będzie się kładł, gdy usłyszy tę komendę.
Jak wyszkolić psa, aby przychodził na komendę?
Sprawienie, aby pies przychodził na komendę wymaga sporej dozy regularnego szkolenia. Warto to zrobić – zaoszczędzi Ci to frustracji podczas wspólnych spacerów, a nawet może uratować psu życie. Poza tym wszyscy pozostali opiekunowie psów, których spotkasz, będą pod wrażeniem!
Aby zobaczyć, jak to zrobić, kliknij tutaj, żeby obejrzeć nasze filmy szkoleniowe:
Gdy będziesz gotowy na takie szkolenie psa w domu, oto nasze wskazówki.
- Długa smycz i brak elementów rozpraszających uwagę. Najpierw ćwicz w domu, w miejscu pozbawionym rozproszeń. Będziesz także potrzebować dłuższej smyczy i kilku pysznych smakołyków lub ulubionej zabawki, aby nagrodzić psa po prawidłowym wykonaniu ćwiczenia.
- Spróbuj, trzymając psa na smyczy. Weź psa na smycz i wydaj mu polecenie „siad”. Następnie, trzymając smycz w jednej ręce, idź wolnym krokiem do tyłu, oddalając się od psa i jednocześnie wydając mu polecenie „chodź”. Jeżeli Twój pies podąży za Tobą, nagródź go od razu pochwałą i smakołykiem. Powtórz ćwiczenie kilkukrotnie.
Gdy Twój pies poukłada sobie już ten pierwszy etap, możesz spróbować różnicować ćwiczenie:
- Zamiast nadal chodzić do tyłu, przykucnij, rozłóż ręce na boki i wydaj psu komendę „chodź”. Gdy będzie już przy Tobie, nagródź go mnóstwem pochwał.
- Gdy pies zacznie niezawodnie reagować na tę komendę, możesz spróbować wykonać ćwiczenie bez smyczy i w innych miejscach w domu (w pierwszej kolejności wybierając te pozbawione elementów rozpraszających uwagę).
Ćwicz szkolenie psa w domu bez smyczy, a potem na zewnątrz:
- Następnym krokiem jest wzięcie psa na dwór i kontynuowanie szkolenia w bezpiecznym, ogrodzonym miejscu bez smyczy. Zyskanie pewności, że Twój pies rozumie komendę, może zająć kilka tygodni a nawet miesięcy. Gdy dojdziecie do tego momentu, zacznijcie ćwiczyć na zewnątrz bez smyczy – o ile będzie to miejsce, w którym pies może chodzić bezpiecznie bez smyczy.
- Zawsze kończ każdą sesję szkoleniową pozytywnym akcentem, aby Twój pies nie mógł doczekać się kolejnej. Jeżeli pies nie pojmuje, w czym rzecz, cofnij się do etapu, w którym właściwie reagował na komendę.
Trening psa – dwie rzeczy do sprawdzenia
- Kontroluj ton swojego głosu – nawet jeżeli ogarnia Cię przerażenie, że pies może za chwilę wybiec na ulicę, Twoja komenda musi brzmieć radośnie i zachęcająco. Jeżeli pies usłyszy, że panikujesz, złościsz się lub wyczuje frustrację w Twoim głosie, to go tylko zdezorientuje. Postaraj się nie rugać go za to, że nie przychodzi na komendę, ale chwal i nagradzaj za każdym razem, kiedy zachowa się prawidłowo podczas treningu.
- Czy ćwiczycie w różnych sytuacjach? Czasami pies będzie do Ciebie przychodził po prostu dlatego, że chce być z Tobą, a nie dlatego, że rozumie, co mówisz! Ćwicz z nim zrozumienie komendy w wielu różnych okolicznościach i sytuacjach – wtedy, kiedy Cię widzi i wtedy, gdy znajdujesz się poza zasięgiem jego wz