Spis treści:
Przodkowie psów byli padlinożercami, dlatego w przeciwieństwie do kotów, zwierzęta te nie są wrażliwe na temperaturę zjadanych pokarmów. Większość psów zje jedzenie w takiej formie i temperaturze, w jakiej poda mu je opiekun. Temperatura jedzenia dla psa nie powinna być jednak ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Zbyt zimne jedzenie, prosto z lodówki może narażać psa na choroby układu oddechowego i gorsze trawienie. Z kolei zbyt gorące jedzenie stwarza ryzyko oparzenia jamy ustnej, gardła i przełyku.
Zatem, czy pies może jeść ciepłe jedzenie? Odpowiedź brzmi - tak, może. Ciepłe jedzenie, ale nie gorące. Optymalną temperaturą dla psa jest temperatura pokojowa (w zakresie od 15 do 25°C). W zimie, jeśli pies spędza dużo czasu na podwórku, powinien dostać przynajmniej jeden ciepły posiłek. Powinien także mieć dostęp do ciepłego schronienia, w którym mógłby się ogrzać.
Podgrzanie psiego pokarmu może być także ciekawym trikiem na zachęcenie do jedzenia psa niejadka. Ciepłe jedzenie jest bardziej aromatyczne, a to może skusić psa do zjedzenia go.
Jak podgrzewać jedzenie dla psa? Mokre karmy gotowe najlepiej podgrzewać w kąpieli wodnej, czyli metodą pośredniego odgrzewania. Polega ona na zagotowaniu wody w małym garnku, odstawieniu go z kuchenki i ułożeniu na nim miski z jedzeniem. Miska powinna być wykonana z materiału odpornego na wysokie temperatury. Para wodna stopniowo podgrzewa jedzenie, zmniejszając ryzyko przypalenia pokarmu. W trakcie podgrzewania należy mieszać delikatnie karmę i pilnować, żeby temperatura za bardzo nie wzrosła. Do naczynia z gorącą wodą można także włożyć puszkę lub saszetkę z mokrą karmą. Zawsze, po wyłożeniu jedzenia do miski, pamiętaj o sprawdzeniu, czy nie jest ono za ciepłe. Do podgrzewania jedzenia dla psa nie używaj mikrofalówki.
Jak długo trzeba podgrzewać pokarm dla psa? Jedzenie powinno być ciepłe, ale nie gorące, dlatego w trakcie podgrzewania cały czas należy kontrolować temperaturę. Można to zrobić nawet palcem, jeśli nie parzy opiekuna, nie wyrządzi krzywdy jego pupilowi.
Każdy opiekun psa zmaga się z takim samym dylematem, podejmując decyzję, jakie nawyki żywieniowe będą najzdrowsze dla jego pupila. Do wyboru mamy: pełnoporcjowe karmy gotowe, jedzenie gotowane w domu oraz dietę składającą się z surowych produktów.
Wyższość karm gotowych nad samodzielnym komponowaniem posiłku dla psa kryje się w starannie dopracowanym składzie kompletnej, pełnoporcjowej mieszanki. Większość pokarmów dla zwierząt to karmy pełnoporcjowe, stworzone przy współpracy z lekarzami weterynarii i specjalistami w dziedzinie żywienia psów. W pokarmie dla zwierząt marki Pedigree® opracowanym w Instytucie Nauki o Zwierzętach Waltham, żaden składnik nie znalazł się przypadkowo, każdy pełni określoną funkcję. Receptura powstała przy współpracy z naukowcami, zapewniając idealną kompozycję wartości odżywczych dla psa.
Czy pies powinien jeść surowe mięso? Dieta psa, opierająca się jedynie na surowym mięsie nie tylko nieustannie naraża Twojego czworonożnego przyjaciela na zagrożenie mikrobiologiczne, ale także wszystkich domowników. Co więcej, nawet postępując zgodnie z zasadami diety BARF, czyli mięsnej, surowej diety, wzbogacanej dodatkowo o samodzielnie suplementowane witaminy i składniki mineralne, możesz narazić psa na niedobór lub nadmiar niektórych składników odżywczych. To główny powód, przez który ta dieta nie jest zalecana przez lekarzy weterynarii. Układanie planów żywieniowych dla czworonoga bez konsultacji z psim dietetykiem jest skomplikowanym i bardzo złożonym procesem. Wymaga rozległej wiedzy na temat każdego niezbędnego składnika w diecie psa, optymalnych warunków przyswajania substancji odżywczych, a także ich wzajemnego uzupełniania się.
A co z ciepłym jedzeniem dla psa, które niektórzy opiekunowie gotują swoim psom z wybranych przez siebie składników? Mięso po obróbce termicznej nie stwarza dla zwierzęcia zagrożenia mikrobiologicznego, ale nie jest też w stanie zapewnić mu odpowiednio zbilansowanej diety. Pies to względny mięsożerca, w jego jadłospisie powinny znajdować się zarówno składniki pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Ponadto, monodieta mięsna może doprowadzić do zaburzeń układu szkieletowego, przez przewagę fosforu nad wapniem w podawanych posiłkach.
W przypadku samodzielnego przygotowywania jedzenia dla psa zadbanie o odpowiedni balans między wskazanymi wartościami odżywczymi jest trudne do osiągnięcia bez odpowiedniej wiedzy z zakresu dietetyki zwierząt. Psy to względni mięsożercy, którzy co prawda mogą jeść zarówno pokarmy pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, ale dostarczenie ich w odpowiednich proporcjach jest dość skomplikowane. Posiłek w postaci kaszy ugotowanej z mięsem i warzywami nie jest dla psa wystarczający, ponieważ nie zapewni mu wszystkich wartości odżywczych - w tym witamin, które dostarczy zbilansowana dieta. Niewskazane jest też dzielenie się z psem resztkami z obiadu. Posiłki przeznaczone dla ludzi są dla psa nie tylko zbyt tłuste i ciężkostrawne, ale mogą być wręcz trujące, przez takie produkty dodawane do potraw, jak cebula, winogrona, rodzynki, kakao czy awokado. Szkodliwe są też kości, które mogą uszkodzić przewód pokarmowy zwierzęcia. Poza tym dieta dla psa oparta na resztkach z obiadu nie jest właściwie zbilansowana i stwarza ryzyko nadwagi.
Chociaż opiekunowie wkładają wiele miłości w przygotowanie domowych posiłków dla swoich psów, to w większości przypadków nie jest to pokarm kompletny i zbilansowany. Dlatego lepiej sięgnąć po sprawdzone, odpowiednio strawne i smaczne gotowe pokarmy dla zwierząt, zaspokajające wszystkie potrzeby czworonoga. Kierując się wskazówkami dawkowania znajdującymi się na etykiecie karmy, zapewnisz swojemu psu zdrowe i smaczne posiłki na każdy dzień. Pamiętaj też, że posiłki podawane psu nie mogą być ani za zimne, ani za ciepłe. Optymalnie powinny mieć temperaturę pokojową - ciepłe jedzenie dla psa pachnie bardziej atrakcyjnie i jest łatwiejsze do strawienia.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.