PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy pies może jeść kości?

PED_SmallDog_4-detail.png

Standardowy obraz, jaki wynosimy jeszcze z czasów dzieciństwa - ponieważ powielany jest niemalże we wszystkich bajkach - to pies niosący w pysku kość. Na ile w rzeczywistości jest to wskazane? Czy pies może jeść kości? W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych ukochanych czworonogów warto zachować w tym temacie czujność!

 

Spis treści:

  1. Czy kość dla psa to dobry pomysł?
  2. Kość dla psa - składniki odżywcze pod lupą
  3. Kość dla psa ma służyć zdrowiu zębów? Niekoniecznie!
  4. Kości dla psa - do gryzienia, frajdy, zabawy

 

Czy kość dla psa to dobry pomysł?

 

Jedzenie spełnia szereg funkcji - od odżywczych, przez rozrywkowe, a na emocjonalnych kończąc. Każdy opiekun chce jak najlepiej dla swojego czworonoga, zatem warto zadać sobie pytanie, czy  kość dla psa rzeczywiście jest tym, co powinien on otrzymywać?

 

Wyobraź sobie sytuację - gotujesz rosół i postanawiasz, że pozostałości oddasz zwierzęciu - jednak kości z kurczaka dla psa jak i każde inne to fatalny pomysł... Dlaczego? Po pierwsze, po rozgryzieniu pękają na malutkie, ostre jak brzytwa drobinki, które mogą pokaleczyć naszego czworonoga (dotyczy to zarówno jego przełyku, żołądka, jak i jelit). Wydaje Ci się, że tak nie jest, ponieważ niektóre kości mają dość elastyczną strukturę? Otóż wiele zależy od obróbki termicznej - wysoka temperatura sprawia, że opisywane tu elementy stają się o wiele twardsze, a zarazem też znacznie bardziej łamliwe. Po drugie, jeśli chodzi o kości wołowe lub kości wieprzowe dla psa, te - po obróbce, czyli ugotowaniu, upieczeniu czy usmażeniu - stają się zupełnie niestrawne i zalegają w żołądku i jelitach naszego przyjaciela. Nie powinniśmy ryzykować  - zaleganie niestrawionej masy kostnej może prowadzić do niebezpiecznej niedrożności jelit.

 

Kość dla psa - składniki odżywcze pod lupą

 

Kość dla psa jest źródłem m.in. wapnia i fosforu. Minerały te są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania psa - zwłaszcza ich (nomen omen) układu kostnego. 

 

Czy jednak zawartość wymienionych tu składników przewyższa ryzyko, jakie wiąże się z podawaniem kości dla psa? Nie, ponieważ ważne minerały możemy znaleźć w bezpiecznych posiłkach -  profesjonalnie przygotowanych psich produktach. Ważnym surowcem suchych karm dla psów jest m.in. mączka mięsno-kostna, która jest doskonałym źródłem wapnia i fosforu. Co więcej, kompletne i zbilansowane pożywienie dostarcza też innych niezbędnych składników i żadna kość dla psa go nie zastąpi.

 

Kość dla psa ma służyć zdrowiu zębów? Niekoniecznie!

 

Pora pożegnać się z kolejnym mylnym twierdzeniem. Założenie, że kości - ich gryzienie i chrupanie - pomagają dbać o zęby, nie jest słuszne. Ma to związek m.in. z twardością owego produktu. Kości dla psa - surowe czy gotowane -mogą być przyczyną poważnych uszkodzeń w obrębie jamy ustnej, w tym również zębów. Stomatolodzy weterynaryjni często przytaczają przypadki złamań, pęknięć czy wyłamań zębów właśnie z powodu gryzienia kości przez psa. 

 

Dbanie o zęby ukochanego psa to jedna z ważniejszych sfer zdrowotnych, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Postawmy jednak na takie działania, których skuteczność oraz bezpieczeństwo potwierdzają specjaliści (i na pewno nie jest to kość dla psa). O czym zatem warto pamiętać?

 

  • Szczotkuj zęby psa - do pielęgnacji zębów psa przyzwyczajaj go do tego stopniowo. Zapoznaj go początkowo ze smakiem pasty (specjalne na psów znajdziesz w sklepach zoologicznych lub w klinikach weterynaryjnych), następnie delikatnie dotykaj zębów palcem (z nałożonym na niego gazikiem), a kiedy zauważysz, że Twój czworonożny przyjaciel jest już zapoznany ze zwyczajem mycia zębów i spokojny, dodaj do tego szczoteczkę. Szczególnie wskazana będzie specjalna szczoteczka weterynaryjna, która jednocześnie myje część językową i policzkową zębów.

 

  • Stosuj odpowiednią dietę - nie, nie ma tu miejsca na kość dla psa. Dbając o zęby swojego ulubieńca, nie zapominaj o obecności karm suchych w jego menu. To właśnie one - ich tekstura oraz zawarte w nich substancje aktywne - wesprą utrzymanie higieny jamy ustnej ukochanego czworonoga.

 

  • Postaw na przekąski stomatologiczne - są one znacznie bezpieczniejsze niż kość dla psa i co w tym kontekście najważniejsze, nastawione są stricte na ochronę zębów naszego czworonożnego przyjaciela. Wspierają proces usuwania płytki bakteryjnej oraz redukują budowanie kamienia nazębnego. Pamiętaj, podawaj je zwierzęciu regularnie oraz zgodnie z wytycznymi, które producent opisuje na opakowaniu - tworzą je eksperci, a w kwestii zdrowia ukochanego zwierzęcia, to właśnie im warto zaufać.

 

  • Dentysta? Raz na pół roku! Zgadza się, nie jest to tylko wskazówka dla nas - ludzi - lecz także naszych zwierząt. Kontrole u lekarza weterynarii to podstawa.

 

Kości dla psa - do gryzienia, frajdy, zabawy

Przyjrzyjmy się bliżej jeszcze temu argumentowi - czy pies może jeść kości dla zabawy? Zdecydowanie nie. Lepiej postawić na profesjonalne zabawki i gryzaki tworzone specjalnie dla czworonogów. Dzięki nim zabawa będzie nie tylko radosna, ale przede wszystkim bezpieczna.

 

Warto też dodać, że ostatnia z opisywanych tu kwestii bezpośrednio wiąże się z zachowaniem psa. Bardzo łatwo możemy bowiem wyrobić w nim nawyk zabawy konkretnymi przedmiotami - jeśli od małego przyzwyczajamy zwierzę do określonych zabawek, w przyszłości nie będzie myliło ich z rzeczami, których ruszać nie powinno (chociaż owszem, zdarza się inaczej, ale to już osobny temat). Skupmy się jednak na tym, co ma z tym wspólnego podawanie kości dla psa - otóż, jeśli nasz pies nauczy się, że jest to coś, co stanowi bezpieczne i do tego pyszne pożywienie, jest spore ryzyko, że trafiając np. w czasie spaceru na tego typu resztkę, zacznie ją jeść. Oszczędźmy tego typu przygód zarówno sobie, jak i jemu - kość niech pozostanie więc wytworem bajek, a w realnym świecie postawmy na zdrowe smakołyki dla psa.

Pedigree imagery
Kup online