Wątróbka dla psa to bardzo popularny produkt, który opiekunowie chętnie podają swoim podopiecznym. Ty również do nich należysz? Z pewnością robisz to w dobrej wierze, jednak czy rzeczywiście wątróbka dla psa jest dobrym pomysłem? Dowiedz się więcej o karmieniu swojego czworonożnego przyjaciela i zadbaj o jego zdrowie i dobre samopoczucie!
Spis treści:
Jeżeli zastanawiasz się, jak karmić psa i czym karmić swojego opiekuna, to wątróbka dla psa jest pokarmem, który z jednej strony uchodzi za składnik pełen substancji odżywczych, stanowi bardzo ważny surowiec pełnoporcjowych karm gotowych, a z drugiej strony rodzi obawy, jako narząd będący swoistym filtrem organizmu dla wielu toksyn. Jeśli stosujesz opracowane przez ekspertów kompletne i zbilansowane karmy, Twój pupil jest całkowicie bezpieczny. Sytuacja jest jednak bardziej złożona, kiedy na własną rękę żywisz czworonoga wątróbką.
Wątróbka dla psa nie jest produktem bezwzględnie zakazanym w diecie Twojego pupila. Nie powinno się jednak przesadzać z jej ilością, ani tym bardziej zastępować nią posiłku. Pamiętaj, że dieta psa powinna być kompletna i zbilansowana, dlatego komponowanie posiłków w domu nie jest najlepszym pomysłem. Bez specjalistycznej wiedzy na temat żywienia tych zwierząt nie uda się przygotować pokarmu odpowiadającego na wszystkie ich potrzeby, dlatego powinno się sięgać po jedzenie opracowane przez specjalistów – pełnoporcjowe karmy. Dotyczy to również gotowych przekąsek, zdrowych i bezpiecznych dla Twojego czworonoga. Jeśli jednak zdecydujesz się na podanie psu od czasu do czasu wątróbki, pamiętaj, aby był to jedynie niewielki kawałek. Przy karmieniu psa jej większą ilością problemem może być nie tylko ewentualna obecność toksyn, lecz także niebezpieczeństwo przedawkowania zawartej w niej witaminy A. Występuje ona bowiem w wątróbce w dużych ilościach, a przy tym jest rozpuszczalna w tłuszczach, przez co organizm nie radzi sobie dobrze z jej usuwaniem.
Jedzenie zbyt dużej ilości wątróbki przez psa może skutkować na przykład wspomnianym już przedawkowaniem witaminy A. Jest to bardzo prawdopodobne, ponieważ organizm tych zwierząt, w przeciwieństwie na przykład do kotów, może syntezować ten składnik odżywczy również z beta-karotenu, który występuje między innymi w lubianej przez te czworonogi marchewce. Do objawów hiperwitaminozy należeć będą problemy z układem kostnym, a w przypadku szczeniąt nawet zahamowanie rozwoju szkieletu. Inne kłopoty ze zdrowiem, jakie może wywołać przedawkowanie witaminy A to trudności w poruszaniu się, przeczulica, bóle mięśni, a także pogorszenie stanu skóry oraz okrywy włosowej.
Do innych zmian, do jakich może dojść na skutek częstego podawania wątroby dla psa, należy wzrost poziomu cholesterolu, który prowadzi między innymi do problemów z układem krążenia.
Pamiętaj również, że u niektórych psów zjedzenie już niewielkiej ilości wątróbki, a także innych podrobów, może wywoływać biegunki. Te z kolei, choć mogą nie wydawać się szczególnie groźne, bywają przyczyną między innymi odwodnienia i osłabienia zwierzęcia. Dlatego jeśli zauważysz u swojego pupila dolegliwości żołądkowe po podaniu mu wątróbki, zrezygnuj z karmienia go tym składnikiem.
Chcesz podawać swojemu czworonogowi wątróbkę jako smakołyk, aby odwdzięczyć się mu za jego przyjaźń i szczęście, jakie wnosi do Twojego życia? Lepiej wybierz gotowe psie przysmaki. Są one znacznie zdrowsze i bezpieczniejsze, a przy tym pyszne, dzięki czemu z pewnością skradną serce Twojego psa. W ofercie Pedigree znajdziesz wiele propozycji, w tym o smaku kurczaka, wołowiny czy jagnięciny, którymi możesz zarówno rozpieszczać swojego ulubieńca, jak i nagradzać go, na przykład podczas treningu.
Jeśli już zdecydujesz się na podawanie wątróbki dla psa, musisz najpierw odpowiednio ją przygotować. Wielu opiekunów uważa, że najlepszym pomysłem będzie ta surowa. Do argumentów należy między innymi to, że zawiera ona więcej składników odżywczych niż ta poddana obróbce termicznej, a przy tym jest bardziej zbliżona do diety psowatych żyjących na wolności. Podawanie surowej wątróbki nie jest jednak dobrym pomysłem, przede wszystkim ze względu na wysokie ryzyko zarażenia psa pasożytami lub zakażenia groźnymi bakteriami. Dlatego znacznie lepszym wyjściem będzie gotowana wątróbka dla psa. Pamiętaj jednak, że nawet w takiej formie nie powinno się podawać jej w dużych ilościach. W żadnym wypadku nie podawaj mu natomiast wątróbki smażonej, która może nawet uszkodzić wątrobę Twojego czworonożnego przyjaciela.
Wybierając ten typ podrobów, możesz postawić na wątróbkę drobiową dla psa, na przykład z kurczaka, która jest szeroko dostępna. Pamiętaj, że może to być jedynie okazjonalny przysmak. Wybierz tę dobrej jakości, z jednej strony ze względu na zdrowie swojego pupila, z drugiej na jego podniebienie.
W przypadku wątróbki pozyskanej od innych zwierząt możesz zdecydować się na przykład na powszechnie dostępną wołową czy wieprzową. Pamiętaj jednak, że niezwykle ważna jest ilość, jaką podasz ulubieńcowi. Wątróbka może być dla psa jedynie okazjonalną przekąską, a jej nadmiar może mieć, opisane już, przykre konsekwencje dla czworonoga.
Wątróbka dla psa nie jest zabroniona, jednak z całą pewnością może ona stanowić jedynie niewielką przekąskę podawaną z umiarem. Najlepszym smakołykiem pozostają natomiast przysmaki przygotowane specjalnie dla psów. Pamiętaj, że wątróbka nie jest koniecznym składnikiem diety. Znacznie lepszym pomysłem będzie podawanie ulubieńcowi pełnoporcjowych, gotowych pokarmów, które są nie tylko zdrowe, lecz także niezwykle smaczne, dzięki czemu Twój pupil z pewnością je pokocha!
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.