PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy ryż dla psa jest zdrowy?

PED_Puppy_7-detail.png

Czy ryż dla psa jest zdrowy?

 

Psy to względni mięsożercy, co oznacza, że poza mięsem i produktami pochodzenia zwierzęcego ich dieta może zawierać również rośliny. Często pojawia się pytanie – czy pies może jeść ryż? Owoce, warzywa, a także ryż w diecie psa stanowią cenny składnik posiłku, pozwalając na ułożenie kompletnej diety. Psy mogą jeść ryż, jednak należy zwrócić uwagę na jego ilość oraz właściwe przetworzenie. Dowiedz się, czy ryż jest zdrowy dla psa i dlaczego stanowi składnik wielu karm!    

 

Spis treści: 

  1. Ryż w diecie psa – jakie znaczenie ma ten produkt?
  2. Zalety podawania psu ryżu
  3. Jaki ryż jest dla psa najlepszy? 
  4. Czy każdy pies może jeść ryż? 
  5. Jak często można podawać psu ryż? 

 

Ryż w diecie psa – jakie znaczenie ma ten produkt?

Warzywa i owoce, a także zboża w odpowiedniej ilości, dostosowanej do potrzeb psa, umożliwiają ułożenie zbilansowanego jadłospisu. Warunkiem jest jednak doskonała znajomość potrzeb naszego czworonożnego przyjaciela, które znacznie różnią się ze względu m.in. na jego rasę i masę ciała, a także indywidualne preferencje. 

 

Podawanie psu ryżu niekiedy wiąże się z dylematem, dotyczącym słuszności tego składnika w diecie mięsożercy. Okazuje się jednak, że ryż dla psa stanowi wartościowy element karmy, ponieważ dostarcza dużą ilość m.in. dobrze przyswajalnych węglowodanów. 

 

Węglowodany nie zawsze miały znaczenie dla diety psa. Przodkowie psów nie mieli zdolności trawienia węglowodanów, jednak w drodze ewolucji i stopniowego udomowienia również zwierzęta mięsożerne przystosowały się do metabolizowania substancji roślinnych. Obecnie organizm psa jest w stanie wykorzystywać węglowodany jako źródło łatwo strawnej energii.  Ryż w diecie psa stanowi aktualnie ważny element, który m.in.:

  • dostarcza zwierzęciu węglowodanów jako dodatkowego źródła energii;
  • pełni funkcję regulatora pracy przewodu pokarmowego;
  • w połączeniu z warzywami i pokarmem pochodzenia zwierzęcego może tworzyć pełnoporcjową karmę.  

 

Zalety podawania psu ryżu   

 

Psy, poza surowcami pochodzenia zwierzęcego, jedzą także produkty roślinne, w tym zboża. W przypadku czworonogów, poza zawartością związków odżywczych w pokarmie, warto zwracać uwagę także na ich przyswajalność. Jednym z najbardziej wartościowych i zdrowych jeść zbóż w diecie zwierząt jest właśnie ryż. Czy ryż jest zdrowy dla psa? Tak, z kilku ważnych powodów, takich jak: 

  • psy są zdolne do trawienia ryżu, dzięki czemu produkt ten jest dla nich lekkostrawny i bezpieczny;
  • ryż jest źródłem wielu mikroelementów i witamin, np. żelaza, cynku, magnezu, miedzi, wapnia, witamin z grupy B oraz fosforu;
  • błonnik zawarty w ryżu ma korzystny wpływ na perystaltykę jelit;
  • ze względu na lekkostrawność, ryż zwykle może być przyjmowany także przez psy z wrażliwym układem pokarmowym, a także szczenięta. 

 

Jaki ryż jest dla psa najlepszy? 

 

Psy mogą jeść ryż, jednak w trosce o ich zdrowie, warto wybierać zbilansowane karmy, zawierające ryż dobrej jakości oraz odpowiednio przetworzony. Wówczas dodatek taki stanowi źródło witamin i mikroelementów dla psa. Ryż dla psa jest dobrym elementem, uzupełniającym dietę, jednak nie powinien stanowić podstawy posiłku.  

 

Jaki ryż dla psa będzie odpowiedni? Dostępne są karmy m.in. z ryżem białym lub brązowym. Oba rodzaje ryżu mają swoje zalety, ale wybór należy kierować stanem zdrowia psa. Ryż brązowy jest mniej przetworzony od białego, dlatego zawiera więcej związków aktywnych. Dostarcza on do diety psa sporą ilość błonnika oraz witamin i minerałów. Pod względem wartości odżywczych, brązowy ryż jest zdrowy dla psa, jednak mniej strawny w porównaniu do ryżu białego. 

 

Biały ryż dla psa jest lekkostrawny, dlatego nadaje się dla zwierząt z wrażliwym układem trawiennym oraz dla szczeniąt. 

 

Czy każdy pies może jeść ryż? 

 

Ryż jest odpowiednim dodatkiem do karmy dla psa, co więcej, zwierzęta zwykle lubią posiłki urozmaicone o ten składnik. Czy szczeniak może jeść ryż? Tak, ryż często jest składnikiem pełnoporcjowych- kompletnych i zbilansowanych karm dla młodych psów, ponieważ jest lekkostrawny.

 

Ryż dla psa rzadko jest alergenem, niemniej jednak uczulenie na ryż jest możliwe i może objawiać się na kilka sposobów. Alergia pokarmowa u zwierzęcia może wywoływać m.in. biegunkę, wymioty, świąd, podrażnienia skóry, czy miejscową utratę sierści.    

 

Jak często można podawać psu ryż? 

 

Ryż dla psa stanowi doskonały element kompletnej diety,  zawierającej wszystkie niezbędne dla czworonoga składniki odżywcze. Zboże to jest częstym surowcem w pełnoporcjowych karmach, które podaje się psu codziennie, kierując się ilością określoną na opakowaniu. 

 

Nigdy nie należy podawać zwierzęciu surowego ryżu, a jedynie po wcześniejszym ugotowaniu – w takiej też formie występuje ryż w karmach dla zwierząt. Obróbka termiczna znacznie zwiększa przyswajalność skrobi, zawartej w ryżu, dzięki czemu jest ona trawiona nawet w 100%. 

 

Posiłek nie powinien oczywiście składać  się jedynie z ryżu. Kompletna dieta psa zawiera surowce pochodzenia zwierzęcego i roślinnego w formie m.in. warzyw, owoców oraz zbóż. Najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym odpowiednio zadbać o zdrowie psa, jest zbilansowana karma.

 
Pedigree imagery
Kup online