PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Czy pies może pić mleko?

Pedigree-Jemma-hero.png

Mleko to naturalny produkt, będący źródłem wapnia i smacznym dodatkiem do diety – tak uważa część opiekunów, którzy podają mleko swoim pupilom. Psy piją mleko matki przez pierwsze tygodnie po urodzeniu, dlatego jego podawanie w późniejszym etapie życia wydaje się być uzasadnione. Czy jednak pies może pić mleko krowie lub kozie? Czy jest to dobry sposób na karmienie zastępcze dla szczeniąt? Dowiedz się, kiedy pies może pić mleko, a kiedy lepiej wykluczyć je z diety i zastąpić innymi produktami! 

 

Spis treści:

  1. Czy warto podawać psu mleko? 
  2. Najlepsze mleko dla szczeniaka
  3. Czy dorosły pies może pić mleko krowie?
  4. Objawy nietolerancji mleka przez psa
  5. Co podawać psu zamiast mleka?  

 

Czy warto podawać psu mleko? 

Czy pies może pić mleko, pochodzące od innych zwierząt? Czy mleko krowie, kozie lub owcze powinno stanowić element diety naszego pupila? Będąc odpowiedzialnym opiekunem, warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim produktom, podawanym zwierzęciu, ponieważ również te, z pozoru zdrowe, dla psa mogą okazać się bardzo szkodliwe. 

 

Poza mlekiem suki lub specjalnym preparatem zastępczym, psy nie powinny pić mleka z wielu powodów:

  • mleko krowie, owcze i kozie może wywoływać u psów nietolerancję pokarmową;
  • napój ten może być źródłem alergenów;
  • składniki odżywcze, zawarte w mleku, są niewystarczające do zaspokojenia potrzeb psa. 

 

Najlepsze mleko dla szczeniaka

 

Psy to ssaki, dlatego naturalne jest, że spożywają mleko matki w pierwszych miesiącach życia. Zdarza się jednak, że szczeniak może nie mieć dostępu do mleka suki lub otrzymuje niewystarczającą ilość pokarmu, np. gdy ta nie jest w stanie wykarmić dużego miotu. Co zrobić w takiej sytuacji? Jakim mlekiem dokarmiać szczeniaki?

 

Warto zaznaczyć, że mleko suki znacznie różni się od mleka poszczególnych gatunków zwierząt. Zawiera wartości odżywcze, które zaspokajają wszystkie potrzeby szczeniąt. Jest również odpowiednio tłuste, dzięki czemu dostarcza psom energię, a także zawiera przeciwciała, zapewniające szczeniętom wzmocnienie układu immunologicznego. 

 

Mleko krowie jest znacznie uboższe w tłuszcze i białka, dlatego nie pozwala na zapewnienie szczeniętom prawidłowego rozwoju. Również mleko kozie i owcze nie jest wskazane dla szczeniąt. Mleko matki jest najlepszym pokarmem, a gdy nie ma możliwości naturalnego karmienia, należy wybrać specjalne mleko zastępcze dla szczeniąt. Są to mieszanki, opracowane w taki sposób, aby możliwie jak najlepiej odtworzyć skład mleka suki.  

 

Przynajmniej przez pierwsze 3-4 tygodnie od narodzin mleko suki lub mleko zastępcze stanowi wyłączny pokarm szczeniąt, zapewniając im wszystkie składniki,  niezbędne do rozwoju. Dopiero po tym okresie stopniowo wprowadza się pokarm stały. Czy w tym czasie krowie lub kozie mleko dla szczeniaka to dobry pomysł? Również nie. Mleko, choć jego smak jest zwykle lubiany przez szczenięta, nie powinno stanowić elementu diety naszych podopiecznych. Najlepszym wyborem dla maluchów, odstawionych od mleka matki lub mleka zastępczego, jest karma, przeznaczona dla szczeniąt. Podając psu kompletną karmę, dostarczamy mu składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, adekwatnych do ich wieku i potrzeb. Pamiętajmy również o stałym dostępie do czystej, świeżej wody.

  

Czy dorosły pies może pić mleko krowie?

 

Krowie mleko dla psa nie jest wystarczającym źródłem składników odżywczych, jednak opiekunowie często zastanawiają się, czy może być podawane psu jako element uzupełniający dietę m.in. o wapń. Większość psów lubi mleko, jednak czy pies może pić mleko krowie? 

 

Mleko nie jest odpowiednie dla psa nie tylko ze względu na uboższy skład w porównaniu do mleka suki. Podawanie mleka psu w późniejszym okresie jego życia jest nie tylko nieuzasadnione, ale może być także szkodliwe dla zwierzęcia. 

 

Mleko ssaków zawiera cukier mleczny, jakim jest laktoza. Związek ten nie jest wchłaniany bezpośrednio z przewodu pokarmowego, a do jego trawienia konieczny jest enzym o nazwie laktaza. Szczenięta posiadają enzymy trawienne, niezbędne do trawienia cukru zawartego w mleku, dzięki czemu pokarm suki u młodych psów jest bardzo dobrze przyswajany. 

 

Jednak w większości przypadków aktywność tego enzymu naturalnie zanika w pierwszych miesiącach życia naszych małych podopiecznych. Pamiętajmy również, że mleko krowie zawiera więcej laktozy, niż mleko suki, dlatego może zwierzęciu bardzo zaszkodzić na każdym etapie jego życia. Mleko dla psa powinno więc stanowić główny pokarm jedynie w pierwszych tygodniach życia. Co więcej, powinno być to jedynie mleko naturalne suki lub specjalne preparaty zastępcze. 

 

Zdarza się, choć rzadko, że pies nie zatraca zdolności do trawienia laktozy. Jednak i w takich przypadkach mleko dla psa nie jest dobrym wyborem. Poza dużą zawartością ciężkostrawnej laktozy mleko krowie jest wysokokaloryczne. Podawanie mleka psu może więc przyczyniać się do zwiększenia jego masy ciała. Ponadto, w mleku znajdują się inne składniki, również szkodliwe dla zwierzęcia, np. białko- kazeina. 

 

Objawy nietolerancji mleka przez psa

 

Zanik aktywności laktazy może skutkować nietolerancją cukru mlecznego. Podobnie jak w przypadku nietolerancji laktozy u ludzi, również nasz ukochany przyjaciel może mieć poważne problemy zdrowotne po spożyciu mleka. 

 

Możesz podejrzewać nietolerancję laktozy, jeśli zaobserwujesz u zwierzęcia objawy, takie jak:

  • biegunki i/lub wymioty, które mogą prowadzić do zagrażającego życiu odwodnienia;
  • bóle brzucha – pies, odczuwający ból, może przyjmować sztywną pozycję, wyginać grzbiet w łuk lub pochylać głowę i przednie łapy; 
  • wzdęcia i gazy, powstające w wyniku fermentacji nierozłożonej laktozy;
  • ogólne osłabienie, niechęć do zabawy. 

 

Objawy pokarmowe po spożyciu przez psa mleka niekoniecznie muszą dotyczyć nietolerancji laktozy. Zdarza się, że zwierzęta są uczulone na inne składniki tego napoju, często na białko kazeinowe. Wówczas u psa mogą pojawić się objawy alergii, które mogą przypominać nietolerancję laktozy, a także m.in.:

  • świąd, czasem tak silny, że zmusza psa do uporczywego drapania, co może prowadzić do miejscowej utraty sierści, a nawet do powstawania ran;
  • zapalenie spojówek;
  • zaczerwienienie uszu i zwiększona ilość woskowiny;
  • skłonność do grzybicy skóry.

 

Co podawać psu zamiast mleka?  

Zastąpienie mleka krowiego w diecie psa nie jest konieczne, ponieważ nie jest to pokarm dedykowany naszym czworonożnym przyjaciołom. Mleko jest źródłem wapnia, jednak nie jest ono dobrze przyswajalne. Jeśli ze względów zdrowotnych chcemy uzupełnić dietę psa o wapń, lepszym jego źródłem są zbilansowane karmy odpowiednie dla wieku i stanu zdrowia naszego podopiecznego.  Z kolei do picia najlepsza jest czysta, świeża woda.

 

Niektórzy opiekunowie wychodzą z założenia, że mleko dla psa może być podawane od czasu do czasu, jako forma smakołyku dla psa lub sposób na ukojenie pragnienia. Jednak czy pies może pić mleko sporadycznie? Nie jest to dobry pomysł, ponieważ karmienie mlekiem psa, który nie jest do niego przyzwyczajony, również może narazić go na dolegliwości żołądkowe.   

 

Odpowiednim napojem w diecie czworonogów jest świeża woda, do której pies powinien mieć stały dostęp. Pamiętajmy, by regularnie uzupełniać miseczkę zwierzęcia, tak aby mógł sam ugasić pragnienie.

Pedigree imagery
Kup online