PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Płatki owsiane dla psa - czy pies może je jeść?

puppy-dog-detail.png

Płatki owsiane dla ludzi są smacznym i zdrowym posiłkiem. Jednak układ pokarmowy zwierząt znacznie różni się od naszego. Czworonogi mają indywidualne potrzeby żywieniowe, dlatego owsianka dla psa wbrew pozorom nie jest dobrym wyborem. Choć zboża są cennym składnikiem karmy dla psów, w formie gotowych płatków mogą okazać się nie tylko niedostatecznym źródłem wartości odżywczych, ale nawet być szkodliwe dla zwierzęcia. Płatki owsiane dla psa nie powinny stanowić elementu żywienia. Sprawdź dlaczego!

 

Spis treści:

  1. Czym są płatki owsiane?
  2. Czy pies może jeść płatki owsiane?
  3. Kiedy płatki owsiane dla psa okazują się szkodliwe?
  4. Jak przygotowywać płatki owsiane dla psa?

 

Czym są płatki owsiane?

Płatki owsiane wytwarzane są poprzez obróbkę owsa zwyczajnego, a dokładniej zgniecenie ziaren owsa. W zależności od tego, jak intensywnej obróbce poddaje się ziarna, powstają różne rodzaje płatków, takie jak np.:

  • Płatki zwykłe – owsianka taka jest najmniej przetworzona. Ziarna w procesie wytwarzania w pierwszej kolejności są obtaczane i nawilżane, kolejno zgniatane w całości; 
  • Płatki górskie – w przypadku tego rodzaju owsianki ziarna owsa w trakcie produkcji są dodatkowo odtłuszczane, nawilżane i rozdrabniane; 
  • Płatki błyskawiczne – występują w dwóch odmianach: jako płatki zwykłe i górskie, czyli z całych ziaren i rozdrabniane. Różnica między nimi polega na tym, że płatki błyskawiczne są poddawane hydratacji. Jest to nawadnianie ziaren przed dalszą obróbką. 

 

Czy pies może jeść płatki owsiane?

Owsianka dla psa karmionego samodzielnie przygotowanymi posiłkami może stanowić źródło witamin i minerałów. Jednak dieta składająca się z „domowych” potraw powinna być dobrze przemyślana, tak aby dostarczać zwierzęciu w pełni zbilansowanych posiłków, zgodnych z jego indywidualnymi potrzebami. 

 

Jeśli decydujemy się na karmienie zwierzęcia gotowanymi posiłkami, musimy wiedzieć, że domowe żywienie psa nie jest tym samym, co podawanie zwierzęciu jedzenia przeznaczonego dla ludzi. 

 

Pies może jeść dania, które samodzielnie dla niego przygotujemy. Konieczne jest jednak indywidualne ustalenie odpowiednich składników diety oraz ich proporcji, a także należyte przygotowanie posiłków, co zwykle okazuje się trudne i czasochłonne. 

 

Zwierzęta karmione gotową, pełnoporcjową karmą, dostają wszystkie składniki, które są im niezbędne do zdrowego rozwoju i nie potrzebują żadnych dodatków. Zboża w gotowej karmie, takie jak owies i ryż dla psa stanowią element zbilansowanego posiłku opracowanego przez ekspertów żywienia. Decydując się na kompletną karmę mamy więc pewność, że zwierzę otrzymuje odpowiednie proporcje składników odżywczych.  

 

Kiedy płatki owsiane dla psa okazują się szkodliwe? 

Płatki owsiane dla psa żywionego gotowanym jedzeniem mogą być podawane maksymalnie 2-3 razy w ciągu tygodnia. Dlaczego? Ponieważ jest to produkt wysokokaloryczny – 100 g płatków owsianych zawiera ok. 360 kalorii. Częste podawanie zwierzęciu owsianki może więc skutkować groźną nadwagą i otyłością. 

 

Ponadto wiele rodzajów płatków owsianych zawiera cukry, sól, czy chemiczne dodatki, które dla psów są bardzo szkodliwe. Owsianka często zawiera również bakalie, które mogą zwierzęciu bardzo zaszkodzić. Przykładem są rodzynki dodawane do płatków owsianych, a jak wiadomo, winogrona dla psa są trujące.

 

Owsianka nie nadaje się również dla psa, który:

  • ma wrażliwy układ pokarmowy – w przypadku zwierząt z problemami żołądkowo-jelitowymi podawanie każdego rodzaju pokarmu powinno być konsultowane z lekarzem weterynarii;
  • przebył zabieg kastracji lub sterylizacji – zwierzęta po takich zabiegach zwykle mają zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne;
  • jest mało energiczny – duża zawartość kalorii może zaszkodzić szczególnie zwierzętom, które większość czasu spędzają na odpoczynku.

 

Jak przygotowywać płatki owsiane dla psa? 

Jeśli z różnych powodów wybieramy żywienie domowe, wówczas płatki owsiane dla psa mogą stanowić element diety, ale tylko, jeśli szczegółowo ustalimy ich ilość oraz wybierzemy produkt całkowicie naturalny. 

 

Musimy również wiedzieć, jak przygotować płatki owsiane dla psa. Surowe zawierają najwięcej witamin, jednak są znacznie trudniej trawione przez zwierzęcy układ pokarmowy. Owsianka dla psa pod żadnym pozorem nie powinna być słodzona, czy solona. Należy ją przygotowywać tylko na wodzie, ponieważ mleko dla psa jest szkodliwe. Podawanie płatków owsianych czworonożnym przyjaciołom nie jest więc dobrym pomysłem i z pewnością wymaga sporej wiedzy na temat prawidłowego żywienia zwierząt. 

Pedigree imagery
Kup online