PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Pies wegetarianin - czy jest to możliwe i zdrowe dla psa?

pexels-mart-production-8434614-detail.png

Spis treści:

  1. Czy pies może być wegetarianinem?
  2. Stan zdrowia a wegetarianizm u psa
  3. Czym powinien być karmiony pies wegetarianin?

 

Czy pies może być wegetarianinem?

Część opiekunów czworonogów z różnych powodów zastanawia się, czy można stosować dietę dla psa pozbawioną produktów zwierzęcych. Temat ten budzi wiele kontrowersji. Jedni uważają, że pokarm pochodzenia roślinnego nie zaspokoi wszystkich potrzeb psa, a inni z kolei, że odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska to wręcz gwarancja zdrowia i witalności u pupila. Czy pies może być wegetarianinem? 

Zdrowy pies wegetarianin, otrzymujący odpowiednio zbilansowane posiłki, nie powinien nabawić się żadnych problemów zdrowotnych. Zbilansowanie wegetariańskiej diety dla psa nie jest jednak łatwym zadaniem, ponieważ wymaga specjalistycznej wiedzy. Choć pies może być wegetarianinem, nie ma żadnych przesłanek za tym, że taka dieta dla zdrowego psa jest lepsza niż ta, która zawiera mięso. Wręcz przeciwnie – wiąże się ona z podwyższonym ryzykiem niedoborów i często wymaga również suplementacji. Zdrowy pies nie powinien być wegetarianinem, wyjątek stanowi zalecenie lekarza weterynarii, które może wynikać np. z różnych chorób psa. 

 

Stan zdrowia a wegetarianizm u psa

Czym wegetarianin karmi psa? Jeśli chce, aby pupil przyjmował taką samą dietę, jak on sam, najczęściej podaje mu pokarm, który nie zawiera w swoim składzie mięsa. Czy słusznie? Wegetarianizm u psa jest odpowiednim rozwiązaniem tylko wtedy, gdy to lekarz weterynarii wyda takie zalecenie. W niektórych przypadkach pies wegetarianin, dzięki wyeliminowaniu mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, wraca do prawidłowego stanu zdrowia. Dietę wegetariańską stosuje się np. u psów, które cierpią na alergie pokarmowe, lub choroby nerek. Jeśli więc lekarz weterynarii wykryje jakąś chorobę, wówczas dieta wegetariańska może okazać się słusznym wyborem. Nie powinniśmy jej jednak wprowadzać u zdrowych psów i bez wyraźnego zalecenia lekarza weterynarii. Leczenie wielu chorób można również wspomagać specjalnymi, kompletnymi i zbilansowanymi dietami weterynaryjnymi.

Czym powinien być karmiony pies wegetarianin?

Pies wegetarianin, podobnie jak każdy inny czworonóg, potrzebuje optymalnego dla swoich potrzeb pokarmu. Usunięcie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego z  jego diety powinno być podyktowane wyłącznie względami medycznymi i wyraźnie zalecone przez lekarza weterynarii. W takich sytuacjach wybór konkretnej karmy zależy m.in. od tego, czy pies cierpi również na inne choroby, np. alergię nakazującą wykluczyć inny, oprócz mięsa, składnik z jego diety. Na rynku są dostępne karmy przeznaczone dla psów wegetarian, choć ich wybór jest stosunkowo niewielki. Zawsze głównym wyznacznikiem prawidłowego żywienia psa jest podawanie mu diety kompletnej i zbilansowanej, która w dziennej porcji dostarcza do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. 

Dieta wegetariańska nie powinna być samodzielnie skomponowana przez opiekuna. Wymaga ona większej uwagi niż dieta uwzględniająca mięso. Należy powierzyć to zadanie dietetykowi zwierzęcemu, który pomoże wybrać nam najlepszą dostępną na rynku karmę oraz niezbędną suplementację. Tylko dzięki specjalnie przygotowanemu pokarmowi pies wegetarianin może cieszyć się zdrowiem i witalnością. Niezwykle ważną kwestią jest również odpowiednie wprowadzenie posiłków wegetariańskich do diety psa. Należy robić to stopniowo, dodając odrobinę nowego pokarmu do aktualnego. Psy często reagują negatywnie na szybkie zmiany karmy.

Pamiętajmy, że pies będący na diecie wegetariańskiej powinien znajdować pod stałym nadzorem lekarza weterynarii. Niezbędne są regularne wizyty kontrolne oraz wykonywanie okresowych badań. Wszelkie niepokojące sygnały czy zachowania powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii. 

Podsumowując, dieta wegetariańska to dobre rozwiązanie jedynie w przypadku schorzeń, m.in. niektórych alergii pokarmowych. Jeśli lekarz weterynarii nie stwierdził żadnych przeciwwskazań mówiących, że pies nie powinien jeść mięsa - nie wprowadzajmy do jego diety posiłków wegetariańskich.

Close popup