PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Szczeniaka

Jak nauczyć psa załatwiać się na matę?

PED_SmallDog_7-detail.png

Adopcja psa wiąże się z wieloma pozytywnymi emocjami. Musimy jednak pamiętać, że jest to poważna decyzja i wymaga odpowiedzialności. Szczenię dopiero się rozwija i musi nauczyć się wielu podstawowych rzeczy, w tym załatwiania się na dworze, a wcześniej – jeśli to konieczne – korzystania z maty higienicznej. Jak skutecznie przyzwyczaić psa do maty, jeżeli nie mamy własnego ogrodu lub innego prywatnego miejsca na zewnątrz budynku? Przedstawiamy sprawdzone porady!

Spis treści:

  1. Mata dla psa do załatwiania potrzeb– czym kierować się przy wyborze? Gdzie ją umieścić?
  2. Dlaczego pies załatwia swoje potrzeby w domu?
  3. Jak nauczyć psa załatwiać się na matę?
  4. Czego nie należy robić?
  5. Co robić, gdy pies wciąż załatwia się poza matą?

Mata dla psa do załatwiania potrzeb – czym kierować się przy wyborze? Gdzie ją umieścić?

Nie wiesz jak nauczyć psa załatwiać się na matę? Zacznij od wyboru odpowiedniego podkładu, na którym zwierzę będzie się załatwiać. Na początku warto zaopatrzyć się w zwykłe podkłady higieniczne. Maty “toaletowe” nie są zbyt kosztowne. Świetnie jednak spełniają swoje zadanie. 

Znaczenie ma nie tylko sposób, w jaki nauczymy szczeniaka załatwiać się na matę, ale także miejsce, w którym ją umieścimy. Najważniejsze jest, by nie znajdowała się  ona w pobliżu misek z jedzeniem czy legowiska. Na początku warto rozłożyć w mieszkaniu kilka mat, a dopiero z czasem ograniczyć ich liczbę do jednej – najbardziej preferowanej przez zwierzę. Podczas dalszych etapów nauki korzystania z maty nie powinniśmy zmieniać jej położenia.. 

Dlaczego pies załatwia swoje potrzeby w domu?

Zanim wyjaśnimy, jak nauczyć psa załatwiać się w jednym miejscu, warto dokładnie określić przyczyny, dla których psy załatwiają się w dowolnym miejscu. W przypadku szczeniąt jest to w zupełności normalne. Nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to niepożądane przez opiekuna zachowanie. U każdego szczenięcia nauka przebiega w inny sposób, jednak w większości przypadków nie jest to problematycznym zadaniem. 

Nieco trudniej jest w przypadku dorosłych psów. Jeśli nauka została zaniedbana w wieku szczenięcym, nauczenie dorosłego psa korzystania z maty może okazać się trudne (oczywiście w większości wypadków nie jest w ogóle konieczne, ponieważ dorosłe czworonogi powinny załatwiać swoje potrzeby podczas spacerów). Bywa również, że to niejedyny problem – zdarza się, że psy zostały nauczone korzystać z maty, ale pomimo to, w wieku dorosłym załatwiają się na łóżku czy na kanapie. W takiej sytuacji warto wybrać się do lekarza weterynarii, ponieważ może to świadczyć o chorobie np. pęcherza i nerek bądź problemach behawioralnych – m.in. przewlekłym stresie czy strachu. Pies może również załatwiać się z radości na widok wracającego opiekuna. Wówczas zasięgnięcie porady behawiorysty może okazać się niezbędne. 

Jak nauczyć psa załatwiać się na matę?

Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na matę? Nauka czystości nie należy do prostych zadań, wymaga od opiekuna przede wszystkim cierpliwości. Należy wypracować u psa pozytywne skojarzenia z matą. Szczenię nie może kojarzyć maty z czymś nieprzyjemnym ani się jej bać. Jeśli zauważamy, że zwierzę szuka miejsca do załatwienia się, zawołajmy go do maty. Jeśli nie zareaguje – przenieśmy go na matę. Z początku, każde załatwienie się na matę powinniśmy nagrodzić smakołykiem (po opuszczeniu przez pupila jego “toalety”). Po kilku takich epizodach szczenię powinno zrozumieć, czego od niego oczekujemy oraz zauważyć, że załatwianie się w tym miejscu przynosi mu korzyści. 

Nie powinniśmy zrażać się, jeśli psu zdarzy się załatwić poza matą. Porażki są nieuniknione, a wyrobienie u psa nawyku wymaga czasu. Każdą porażkę powinniśmy ignorować i kontynuować naukę. Niezwykle ważne jest, aby umieć rozpoznać moment, w którym pies chce załatwić potrzebę. Wówczas będziemy mogli zachęcić go do skorzystania z maty. Szczenięta często przed wydalaniem zaczynają się kręcić i szukać odpowiedniego miejsca. To dla opiekuna jasny znak, że pora przenieść zwierzę na matę. Należy to robić również po przebudzeniu, po jedzeniu oraz po zabawie. Są to momenty, w których szczenięta najczęściej opróżniają swój pęcherz. Po pewnym czasie opiekun sam powinien już zauważyć, o jakich porach zwierzę się załatwia. 

Czego nie należy robić?

Wiemy już, jak nauczyć psa załatwiać się na matę. Warto również wspomnieć o tym, czego należy unikać podczas nauki. Przede wszystkim, nie możemy się denerwować na zwierzę. Krzyk czy wsadzanie nosa zwierzęcia do moczu – w niczym tutaj nie pomoże, a jedynie pogorszy sytuację i sprawi, że pies zacznie się nas bać. Tak jak wspomniano wyżej, nauka wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli pies załatwia się poza matą, nie oznacza to, że chce zrobić na złość opiekunowi. Po prostu jeszcze się tego nie nauczył, poza tym u szczenięcia pełna sprawność mięśni zwieraczy jest osiągana dopiero w wieku około 6 miesięcy. 

Podczas nauki szczenięcia załatwiania się na matę, musimy obserwować jego zachowania i potrzeby. Każdy pies jest inny, również pod względem fizjologicznym. Nie możemy więc oczekiwać od zwierzęcia, że będzie zachowywał się tak samo, jak nasz drugi pies czy np. pies sąsiadki. Równie nieskuteczne co karanie, jest tłumaczenie psu, że zrobił źle. Zdarza się, że opiekunowie czują silną potrzebę zareagowania i zabierają zwierzę w miejsce, w którym się załatwił, a następnie spokojnie tłumaczą, że tak nie można robić. Pies nas nie zrozumie, a takie działanie może jedynie odebrać za pozytywne. Otrzymuje uwagę opiekuna, której jako szczenię oczekuje.

Co robić, gdy pies wciąż załatwia się poza matą?

Jeśli pies pomimo wszelkich prób, wciąż załatwia się poza matą, powinieneś znaleźć tego przyczynę. Być może potrzebuje jeszcze trochę czasu, aby przyzwyczaić się do maty? Zwróć również uwagę na błędy, które mogłeś popełnić. Czy nie zdarzyło Ci się ukarać psa? Czasem wystarczy nawet podniesienie głosu, by zwierzę było zestresowane. 

Na rynku dostępne są maty dla psów o zapachu trawy. Kojarzą się zwierzęciu z naturalnym środowiskiem i zachęcają go do załatwienia potrzeby. Mogą okazać się przydatne w nauce. Dobrym rozwiązaniem może być również rozłożenie mat w miejscach, w których najczęściej załatwiał się pies, i stopniowe zabieranie tych, które nie są używane. Bez względu na sposób, w jaki będziemy uczyć psa korzystać z maty, codziennie powinien zostać nagrodzony. Nie musimy tego robić po każdym załatwieniu się w wyznaczonym miejscu. 

Ważne jest również, by po każdym załatwieniu się poza matą posprzątać oraz upewnić się, że zapach został usunięty. Może on kusić szczenię do powtórzenia czynności w tym samym miejscu. Jeśli pomimo wielu prób, pies wciąż  załatwia się poza matą, wybierzmy się do lekarza weterynarii. Być może zwierzę cierpi na jakąś chorobę bądź przewlekły stres. Wówczas nasze starania nic nie zmienią. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się również wizyta u behawiorysty. Nauka czystości wymaga zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie osiągnąć sukces.

Pedigree imagery
Kup online