Kąpiel jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych dla psów, który nie tylko pozwala utrzymać higienę czworonoga, ale może też pozytywnie wpłynąć na jego samopoczucie, np. poprzez masaż poprawiający krążenie krwi. Z naszego artykułu dowiesz się, co ile kąpać psa, jakich preparatów używać oraz jak przeprowadzić tę czynność w bezpieczny, niestresujący dla pupila sposób.
Kąpiel jest koniecznym zabiegiem w pielęgnacji czworonoga, w takich sytuacjach jak zabrudzenie sierści, nieprzyjemny zapach, problemy dermatologiczne. Poszczególne rasy psów, a właściwie rodzaje sierści, mają odmienne wymagania pielęgnacyjne.
Przykładowo maltańczyki, yorki czy shih tzu, czyli psy o jedwabistej sierści przypominającej swoją strukturą ludzkie włosy, łatwiej się brudzą, dlatego mogą zażywać regularnych kąpieli z wykorzystaniem specjalnych szamponów i odżywek; różnią się tym samym od czworonogów o krótkiej sierści, jak labradory czy buldogi, które nie wymagają częstego mycia.
Warto zauważyć, że jeszcze inne potrzeby w kwestii higieny mają szczenięta. W początkowych tygodniach życia lepiej wstrzymać się od kąpieli, aby nie naruszyć delikatnej skóry małych pupili. W razie konieczności można umyć okolice jamy ustnej i łapy przy użyciu wilgotnej szmatki albo wyczyścić oczy. Pierwsze kąpiele szczeniaka dobrze jest wprowadzić w miarę dorastania, uwzględniając zalecenia lekarza weterynarii na temat tego, co ile kąpać psa w tak młodym wieku.
To, jak często myć psa, zależy od indywidualnych potrzeb i warunków życia każdego osobnika. Warto jednak wiedzieć, że zbyt częste kąpiele i/lub używanie nieodpowiednich szamponów mogą prowadzić do zaburzenia naturalnej warstwy ochronnej skóry, a tym samym problemów zdrowotnych.
Ponadto trzeba pamiętać, że na kwestię tego, co ile kąpać psa, wpływa również rasa. Zarówno częstotliwość zabiegów, jak i używane preparaty powinny być w pełni dostosowane do rodzaju sierści oraz kondycji skóry zwierzęcia.
Codzienne mycie psa nie jest wskazane ze względu na ryzyko osłabienia jego odporności i wystąpienia problemów skórnych. Co do zasady przyjmuje się, że zwierzę należy wykąpać, gdy jest mocno zabrudzone lub towarzyszy mu nieprzyjemny zapach; w wielu przypadkach jednak wystarczy zwykłe obmycie wodą. Do wyjątków zaliczają się kąpiele zalecane przez lekarza weterynarii, które zakładają użycie specjalnych preparatów np. w związku z chorobą. Zbyt częste kąpiele, zwłaszcza codzienne, mogą doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, w tym:
W związku z wyjątkowymi potrzebami pielęgnacyjnymi, a także inną strukturą sierści, która różni się od ludzkiego włosa, czworonogi powinny być kąpane przy użyciu specjalnego szamponu stworzonego z myślą o psach, a nie o człowieku. Te przeznaczone dla nich preparaty są dopasowane do konkretnego pH skóry i zawierają delikatne substancje myjące oraz pielęgnujące zarówno skórę, jak i sierść.
Podczas samej kąpieli postaraj się, aby Twój pies czuł się bezpiecznie i komfortowo. W osiągnięciu tego celu może pomóc Ci poniższa lista:
W trakcie kąpania czworonoga pamiętaj o cierpliwości i spokoju. Stwórz przyjemną atmosferę, daj psu smakołyk jako nagrodę po kąpieli i mów do niego łagodnym głosem. To pomoże mu skojarzyć kąpiel z pozytywnymi doświadczeniami, a co za tym idzie – uczyni ten zabieg bardziej przyjemnym w przyszłości
Po kąpieli możesz też skorzystać z okazji i spróbować obciąć zmiękczone przez wodę pazury swojemu pupilowi. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić w poprawny, bezpieczny sposób, przeczytaj nasz artykuł o tym jak obciąć pazury u psa.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.