PEDIGREE PL
Szukaj
Opieka nad Psem

Ile żyje pies? Jak sprawić, żeby Twój pies miał długie i szczęśliwe życie

leżący na trawie średniej wielkości czarny pies oblizuje swój nos
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Długość życia psów jest tematem, który z pewnością interesuje opiekunów zarówno przed przyjęciem czworonoga pod swój dach, jak i podczas wspólnego mieszkania. Warto wiedzieć, że na to, ile lat żyje pies, wpływa wiele aspektów. Z naszego artykułu dowiesz się od czego dokładnie zależy długość życia psa, a także jak zadbać o pupila, aby cieszył się zdrowiem przez wiele lat.

Od czego zależy długość życia psa?

Długość życia psa jest wynikiem kombinacji różnych czynników – część z nich pozostaje pod kontrolą opiekuna, ale niektóre są poza jego zasięgiem. Do tej drugiej grupy można zaliczyć m.in. rasę zwierzęcia i idącą za nią genetykę. Geny determinują predyspozycje do określonych chorób, dlatego w pewnym stopniu pozwalają oszacować, jakiego wieku dożyje dany osobnik. 

Na długość życia psa ma również wpływ kompleksowa opieka, czyli nie tylko dbanie o właściwą dietę i odpowiednią ilość aktywności fizycznej, ale także szczepienia, kastracja czy wizyty u lekarza weterynarii w przypadku problemów zdrowotnych. Zaniedbanie któregokolwiek z tych aspektów może odbić się negatywnie na samopoczuciu czworonoga.

Jak zapewnić psu długie i szczęśliwe życie?

Zapewnienie psu długiego i szczęśliwego życia wiąże się z konsekwentną, codzienną opieką na wielu płaszczyznach. Dbając o zaspokojenie jego potrzeb i troszcząc się o stymulację psychiczną oraz profilaktykę zdrowotną, dajesz mu szansę na wiele przyjemnych, radosnych lat spędzonych u Twojego boku. W tym celu warto zwrócić szczególną uwagę na poniższe kwestie:

  • Zbilansowana dieta

Do prawidłowego funkcjonowania psy potrzebują diety zawierającej wszystkie niezbędne składniki odżywcze, czyli białka, tłuszcze, witaminy, minerały, a także węglowodany, np. włókna pokarmowe. Przykładem takiej kompletnej i zbilansowanej karmy są produkty Pedigree®. Odpowiednio dobrany do wieku, rozmiaru i stylu życia jadłospis pomoże psu utrzymać się przy zdrowiu i dobrym samopoczuciu każdego dnia.

  • Suplementacja

Niezwykle ważne jest, aby w razie potrzeby wzbogacić dietę czworonoga o dodatkowe składniki, np. witaminy i minerały, które mogą pozytywnie wpłynąć na m.in. zdrowie stawów, trawienie czy odporność. Pamiętaj, aby poradzić się lekarza weterynarii, jakiego rodzaju suplementów może potrzebować Twój pies.

  • Regularne ćwiczenia

Aktywność fizyczna jest kluczem w zapewnianiu psu dobrego samopoczucia. Pomaga utrzymać zdrową masę ciała, dba o sprawność stawów i stymuluje umysł np. poprzez żucie czy gryzienie zabawek. Poświęć ok. 30–60 minut dziennie, w zależności od wieku, rasy oraz kondycji psa, aby spędzić z nim czas w ruchu podczas spacerów na świeżym powietrzu czy w trakcie zabaw w domu. To również dobra okazja do tego, aby czworonóg mógł zaspokoić inne potrzeby behawioralne, w tym węszenie.

  • Profilaktyka zdrowotna

Jednymi z niezwykle ważnych aspektów profilaktyki zdrowotnej są szczepienia i preparaty przeciwpasożytnicze, które odgrywają dużą rolę w kwestii długości życia psa. Zarówno jedne, jak i drugie minimalizują lub całkowicie eliminują ryzyko wystąpienia śmiertelnych chorób, m.in. wścieklizny, nosówki czy boreliozy. Szczegółowe informacje znajdziesz w artykule o szczepieniach psów.

  • Kontrola u lekarza weterynarii

Wizyty u lekarza weterynarii powinny mieć miejsce nie tylko w przypadku szczepień, ale też wszelkich problemów zdrowotnych, które mogłyby zaszkodzić psu zarówno krótko-, jak i długofalowo. Warto zgłosić się do specjalisty np. w momencie podejrzenia obecności pasożytów w organizmie zwierzęcia.

Długość życia psa w zależności od rasy

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, jednym z kluczowych aspektów wpływających na długość życia psów jest rasa. Ogólnie rzecz biorąc, wielkość zwierzęcia znacząco przekłada się na to, ile lat przeżyje, dlatego też większe osobniki – w porównaniu do przedstawicieli małych ras – mają tendencję do krótszego życia.

Ile żyją psy ras dużych i olbrzymich?

Duże i olbrzymie rasy psów, takie jak bernardyn, dog niemiecki czy berneński pies pasterski, charakteryzują się średnią długością życia ok. 6–10 lat. W zależności od indywidualnych uwarunkowań oraz codziennej opieki może dojść do wydłużenia lub skrócenia tego czasu, jednak nie ma wątpliwości, że na tle innych ras jest to stosunkowo nieduży wynik. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednią dietę i aktywność dostosowaną do możliwości psów dużych i olbrzymich oraz kontrolować ich masę ciała.

Ile żyją psy ras średnich?

Trochę dłuższym życiem mogą cieszyć się średniej wielkości psy, do których zaliczają się m.in. beagle albo border collie. Mowa o okresie ok. 10–12 lat. I chociaż podobnie jak inne zwierzęta wymienione rasy są narażone na różne schorzenia lub obciążenia genetyczne, przy odpowiedniej opiece są w stanie dożyć kilku lat więcej, dorównując pod tym względem najmniejszych osobnikom.

Oprócz wspomnianych kwestii genetycznych duże znaczenie w długości życia psów średnich ras jest ich tendencja do otyłości. Nieprzestrzeganie diety i dokarmianie psa wbrew ustalonym przez lekarza weterynarii limitom może doprowadzić do szybkiego nabrania masy ciała, a co za tym idzie – powstania powikłań zdrowotnych, które przyczyniają się do skrócenia życia. Odpowiednia dawka ćwiczeń i zabaw, a także zbilansowana dieta są szczególnie ważne dla ras z natury aktywnych oraz pracujących.

Ile żyją psy ras małych i miniaturowych?

Małe oraz miniaturowe rasy psów – np. chihuahua, bolończyk albo bichon frise – to zdecydowanie najdłużej żyjące czworonogi. Niektóre z nich osiągają 15 lat, a nawet więcej dzięki sprzyjającym warunkom życia i odpowiedniej opiece.

Za jedną z przyczyn długowieczności uznaje się – w porównaniu do dużych psów – niewielkie obciążenie układu kostno-stawowego, a także mniejszą skłonność do chorób sercowo-naczyniowych. Nie oznacza to jednak, że nie mierzą się z żadnymi schorzeniami – małe pupile narażone są na problemy z uzębieniem, oczami czy skórą.

Ile lat żył najdłużej pies?

Tytuł najdłużej żyjącego psa przypada czworonogowi o imieniu Bluey, który dożył 29 lat i 5 miesięcy. Urodził się 7 czerwca 1910 roku w Australii, a zmarł 14 listopada 1939 roku. Przez całe swoje życie pracował na farmie, pilnując owiec i bydła, co prawdopodobnie przyczyniło się do jego doskonałego zdrowia i długowieczności. Rasa Australian Cattle Dog jest znana ze swojej energii i inteligencji, i choć wiek Blueya robi wyjątkowe wrażenie, tak przedstawiciele tej rasy dożywają zwykle ponad 15 lat. Ustanowiony w Australii rekord wciąż pozostaje niepobity, a wspomniana historia jest świadectwem tego, że odpowiednia opieka i aktywny styl życia mają duży wpływ na długość życia psów.

Czy pies może żyć 20 lat?

Tak jak zostało wspomniane, niektóre psy mogą dożyć nawet 20 lat, choć jest to rzadkość i zależy od wielu czynników. Średnia długość życia psa może się różnić w zależności od genetyki, diety, stylu życia i ogólnej opieki. Zrozumienie i zaspokojenie specyficznych potrzeb konkretnej rasy i zdrowia danego osobnika znacząco wpływa na to, ile ostatecznie przeżyje.

Żeby zapewnić psu jak najdłuższy czas spędzony u Twojego boku, koniecznie zadbaj o odpowiednie żywienie, uwzględniając niezbędne składniki odżywcze, wspierające prawidłowe funkcjonowanie organizmu psa. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, skorzystaj z naszego kompleksowego przewodnika o witaminach i minerałach, który ułatwia zrozumienie, jaką rolę dla zdrowia czworonoga odgrywają poszczególne mikro- i makroelementy w codziennej diecie.

Pedigree imagery
Kup online