Wielu opiekunów psów stoi przed dylematem, czy pozwolić swojemu pupilowi spać razem z nimi w łóżku. Dla niektórych jest to moment bliskości i ciepła, ale dla innych może być to problematyczne ze względu na alergie, brak miejsca czy kłopoty ze snem. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat, a także jak nauczyć psa spania w legowisku.
Psy to zwierzęta domowe, które uwielbiają być blisko swoich domowników, jednak to właśnie do opiekunów należy decyzja o wspólnym spaniu w jednym łóżku z czworonogiem. Ostatecznie dla niektórych może to być forma wzmocnienia więzi ze zwierzęciem, zapewniająca obu stronom poczucie bezpieczeństwa i komfortu, dla innych z kolei wręcz przeciwnie.
Są jednak pewne okoliczności, które wpływają na to, że taki zwyczaj staje się problematyczny. Osoby cierpiące na alergie mogą doświadczać zaostrzenia objawów, jeśli pies śpi obok nich w łóżku. Pojawia się także kwestia czystości. Podczas przebywania na zewnątrz pies „zbiera” brud oraz kurz, które później łatwo roznosi po domu, a które może zostawić również na łóżku, co nie dla każdego jest akceptowalne. W takim przypadku kąpanie psa, a właściwie przemywanie szmatką czy ręcznikiem lub spłukiwanie łap i brzucha wodą, jest kluczowe, aby utrzymać czystość w sypialni.
Jeśli z różnych powodów obecność zwierzęcia w łóżku stanowi istotny problem, możesz spróbować zmienić jego nawyk, tak aby nauczył się korzystać z przeznaczonego dla niego legowiska.
Współczesne metody treningowe opierają się na pozytywnym wzmacnianiu, czyli nagradzaniu psa za pożądane zachowanie zamiast karania za niewykonanie komendy lub błąd. Jeśli chcesz, aby Twój pupil zmienił swoje przyzwyczajenie, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które pomogą Ci w tym, jak oduczyć psa spania w łóżku.
Zanim zaczniesz uczyć psa, aby nie wskakiwał na Twoje łóżko, upewnij się, że ma własne, wygodne miejsce do spania. Może to być specjalne legowisko dla psów czy materac. Powinno być ono czyste, komfortowe – a więc dostosowane do wielkości czworonoga – i ułożone tam, gdzie zwierzę będzie mogło w spokoju odpoczywać.
Za każdym razem, gdy zobaczysz, że pies korzysta ze swojego legowiska, pamiętaj o nagrodzeniu go – czy to smakołykiem, czy to głaskaniem, czy głośną pochwałą. Możesz także położyć tam jego ulubioną zabawkę, aby dodatkowo zachęcić pupila do spędzania czasu w przeznaczonym dla niego miejscu.
Z drugiej strony, gdy zauważysz, że pies próbuje wskoczyć na Twoje łóżko, delikatnie poprowadź go z powrotem na jego posłanie. Nie próbuj karać czworonoga! Zamiast tego możesz użyć komendy, np. „na miejsce”, a następnie nagrodzić go, gdy zacznie rozumieć Twoje oczekiwania i przechodzić na legowisko bez dodatkowej pomocy. Ważne jest, aby być konsekwentnym i nie wpuszczać psa na łóżko, nawet sporadycznie.
Jeśli Twój pies jest szczególnie „uparty”, możesz rozważyć użycie różnego rodzaju barierek, aby fizycznie ograniczyć mu dostęp nie tyle do sypialni, ile samego łóżka. Z czasem nauczy się, że są to miejsca, do których nie ma dostępu, a odpoczywać powinien w swoim własnym legowisku.
Kluczem do tego, jak oduczyć psa spania w łóżku, jest cierpliwość, konsekwencja oraz regularne ćwiczenie. Trzymając się przyjętej strategii szkoleniowej, pies w końcu zrozumie, czego się od niego oczekuje. Pamiętaj jednak, że trening psa to proces, który wymaga czasu. Nie zniechęcaj się szybkim brakiem rezultatów i staraj utrzymać pozytywne nastawienie, które jest tak samo ważne dla Twojego czworonoga, jak zachęcanie nagrodami.
Warto wiedzieć, że to, jak nauczyć psa spania w legowisku jest jedynie połową sukcesu, ponieważ równie istotną rolę odgrywa wybór odpowiedniego posłania. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w której opiekunowie kupują drogie materace, a pupil ostatecznie nie chce w ogóle z takiego korzystać.
Żeby zapewnić psu odpowiednie miejsce do spania, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Jeśli Twój pies cierpi na schorzenia stawów, rozważ zakup ortopedycznego legowiska, aby ułatwić pupilowi bezbolesny, spokojny odpoczynek. Psy o krótkiej sierści prawdopodobnie ucieszą się z miękkich, puszystych kojców, które będą dobrym źródłem ciepła. Z kolei psy o dłuższej sierści mogą preferować nienagrzewające się szybko posłania.
Poniżej zamieszczamy trzy porady, które pomogą zachęcić Twojego psa do korzystania z nowego legowiska:
Jeśli chcesz zgłębić temat treningu posłuszeństwa oraz uczenia psa nowych komend, zajrzyj do naszego poradnika, w którym znajdziesz przydatne wskazówki i porady związane z organizowaniem szkoleń dla czworonoga.
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.