Myśląc o ulubionych zabawach psów, wiele osób natychmiast wyobraża sobie czworonoga ścigającego piłkę i przynoszącego ją z powrotem. Niemniej jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, które nierzadko towarzyszy początkującym opiekunom, nie wszystkie psy instynktownie wiedzą, jak poprawnie aportować, dlatego też muszą nauczyć się tego od samych podstaw.
Dobrze przeprowadzony trening aportowania to nie tylko doskonała rozrywka zarówno dla psa, jak i jego opiekuna, ale także fantastyczna forma ćwiczeń, która angażuje fizycznie oraz umysłowo. Jeśli więc chcesz, aby Twój pupil stał się mistrzem w przynoszeniu piłki, ale nie wiesz, od czego zacząć, przeczytaj nasz artykuł i zapoznaj się ze wskazówkami, jak nauczyć psa aportować.
Kluczem do sukcesu podczas nauki jakiejkolwiek komendy, w tym aportowania, są konsekwencja, cierpliwość, pozytywne podejście oraz zrozumienie, że każdy pies jest inny i przyswajanie nowych umiejętności może zająć niekiedy więcej czasu. Pamiętaj, aby korzystać z pozytywnych wzmocnień, takich jak smakołyki czy pochwały, a także aby nie przejmować się brakiem szybkich postępów w treningu. Twój dobry nastrój jest w tym wszystkim nie mniej istotny, ponieważ pies z łatwością wyczuwa emocje i może na nie reagować. Poniżej znajdziesz wyszczególnione krok po kroku czynności, które podpowiedzą Ci, jak nauczyć psa aportowania.
Zanim rozpoczniesz trening, postaraj się wybrać takie miejsce, które będzie bezpieczne i nierozpraszające, np. ogród lub salon w domu. Kontrolowane warunki pomogą Twojemu psu skupić się wyłącznie na Tobie i ćwiczeniu. Jeśli wybierzesz się na otwarty teren, pomyśl o zabraniu ze sobą długiej smyczy, na wypadek pojawienia się w pobliżu kogoś, kto mógłby odwrócić uwagę czworonoga i zakłócić jego naukę.
Kąski są doskonałą motywacją dla psa. Wybierz takie, które są zdrowe i które Twojemu psu szczególnie smakują. Zwróć uwagę na ich wielkość – najlepiej zabrać ze sobą nieduże smakołyki, np. Pedigree® Tasty Minis, aby pupil mógł je szybko zjeść i kontynuować ćwiczenie.
Do tego, jak nauczyć psa aportowania, może przydać się wprowadzenie lub przypomnienie komendy „siad”. Ta umiejętność pomoże mu w skoncentrowaniu się przed rzuceniem zabawki. Poza tym pozwoli wyrobić nawyk każdorazowego czekania na rozpoczęcie zabawy.
W ramach pierwszych prób aportowania pokaż psu zabawkę – najlepiej wykorzystać którąś z ulubionych – a następnie rzuć nią na niedaleki dystans. Chodzi przede wszystkim o to, aby zainteresować go zabawką i pobudzić ciekawość, a także powoli przyzwyczajać do nowej aktywności i ruchów z Twojej strony.
Gdy pies podejdzie do zabawki lub ją podniesie, użyj klikera, a następnie podaj mu smakołyk. To pomoże Twojemu pupilowi zrozumieć, że konkretna czynność jest pożądana i zostanie nagrodzona. Sygnał będzie też wskazówką, kiedy wykonuje coś poprawnie, dlatego musi nastąpić dokładnie w momencie prawidłowego wykonania czynności.
Kiedy Twój pies ma zabawkę w zębach, zachęć go, by do Ciebie wrócił. Używaj pozytywnego tonu i pokaż mu smakołyk, aby skusić go do powrotu. Pamiętaj o cierpliwości i nie zniechęcaj się, jeśli ten etap zajmie trochę czasu, bo np. czworonóg porzuci zabawkę lub skupi się na niej zamiast na Tobie.
Jeśli pies przyniesie zabawkę z powrotem, natychmiast zasygnalizuj poprawnie wykonane ćwiczenie klikerem, a następnie pochwal go i nagródź smakołykiem. Pozytywne wzmocnienie zwiększa prawdopodobieństwo, że pies będzie chciał powtórzyć tę czynność.
Praktyka czyni mistrza. Kontynuuj ćwiczenia, stopniowo zwiększając odległość rzutu i zachęcając psa do pracy nad swoją szybkością i skupieniem. Możesz też próbować z różnymi zabawkami, aby dać tym samym do zrozumienia, że komenda nie dotyczy tylko jego ulubionych rzeczy.
Nie należy spodziewać się, że pies od razu zrozumie każdy krok nauki. Obserwuj go uważnie i skoncentruj się na poszczególnych etapach, tak aby wypracowywać wszystko stopniowo, lecz konsekwentnie. Dbaj o cierpliwe, pozytywne podejście podczas każdego szkolenia. Twoja postawa ma duże znaczenie dla psa.
Nauka jakiejkolwiek nowej umiejętności wiąże się z koniecznością utrzymania regularnych treningów. Staraj się aranżować je na tyle często i w różnych miejscach, aby stopniowo zwiększać trudność ćwiczeń i tym samym dawać psu okazje do podejmowania kolejnych wyzwań.
Przy okazji nauki warto wiedzieć, że o ile wiele psów dosłownie kocha zabawę w aportowanie, tak są również takie, które mogą potrzebować nieco więcej zachęty lub w ogóle nie wykazywać zainteresowania podobną aktywnością.
Poszczególne rasy charakteryzują się mniejszą lub większą predyspozycją do nauki tej komendy, np. naturalny instynkt retrieverów, które wykorzystywano do przynoszenia zwierzyny podczas polowań, teoretycznie daje im przewagę. Niemniej jednak nawet wśród ras naturalnie skłonnych do aportowania indywidualne preferencje psa mogą się znacznie różnić.
Warto jednak zachęcać pupila do treningu, zwłaszcza że płyną z tego różne korzyści:
Prawdopodobnie każdy opiekun podczas nauki aportowania doświadczył sytuacji, gdy rzuca piłkę, a pupil biegnie za nią z pełnym entuzjazmem, jednak zamiast przynieść ją z powrotem, bawi się nią sam lub zostawia i wraca bez niej. Mimo że jest to częsty scenariusz, to na szczęście można nauczyć czworonoga, by przynosił zabawkę. Poniżej kilka porad, jak tego dokonać:
Aportowanie to tylko jedna z wielu zabaw, które możesz wprowadzić podczas spędzania czasu z psem. Poznaj inne sposoby na fizyczne i umysłowe angażowanie czworonoga, czytając nasz artykuł o zabawach dla psów
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.