PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Jak nauczyć psa przywołania? Poradnik krok po kroku

pies siedzi przed kobietą trzymającą  kijki do nordic walking na tle gór
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Nauczenie psa przywołania to nie tylko istotny element treningu posłuszeństwa, ale też umiejętność, która przekłada się na bezpieczeństwo m.in. podczas spacerów. Zrozumienie i przyswojenie tej komendy może uchronić czworonoga przed różnymi zagrożeniami, w tym zgubieniem. Z artykułu dowiesz się, jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie, wykorzystując sprawdzone techniki i eliminując błędy.

Dlaczego przywołanie jest tak ważne?

Komenda „do mnie” to coś więcej niż tylko sztuczka, która zrobi wrażenie na innych opiekunach psów na spacerze. Ta prosta, ale stanowiąca podstawę treningu czworonoga umiejętność może uchronić go przed potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami i zapewnić bezpieczeństwo podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Ponadto przychodzenie na zawołanie pomoże w budowaniu wzajemnego zaufania oraz więzi między psem a człowiekiem, co przekłada się na lepszą komunikację i zrozumienie potrzeb oraz oczekiwań.

Co będzie potrzebne do nauki przywołania?

Sama wiedza na temat tego, jak nauczyć psa komendy „do mnie”, czyli znajomość technik, jest częścią sukcesu. Przed rozpoczęciem treningu należy przygotować niezbędne akcesoria i zadbać o odpowiednie środowisko, tak aby ułatwić psu cały proces nauki i pozwolić mu osiągać zamierzone rezultaty bez większych trudności. Poniżej przedstawiamy listę opcji, które warto uwzględnić w ramach szkolenia:

  • długa smycz – pozwoli na utrzymanie kontroli nad psem podczas nauki, a jednocześnie da mu poczucie swobody;
  • smakołyki – wprowadzenie systemu nagród w postaci pysznych kąsków (np. Pedigree® Tasty Minis) może pomóc Twojemu psu w zrozumieniu oczekiwań i zachęcić go do prawidłowego wykonywania komendy;
  • bezpieczne miejsce – zacznij od treningu w domu lub innym zamkniętym pomieszczeniu, zanim przejdziesz do ćwiczeń na zewnątrz (wówczas wybierz ogrodzony teren, który nie będzie w żaden sposób rozpraszać pupila);
  • kliker: jest to opcjonalny, ale pomocny gadżet. Kliker umożliwia dźwiękowe zasygnalizowanie psu dokładnego momentu, w którym poprawnie wykonał ćwiczoną komendę.

Nauka przywołania krok po kroku

Trening komendy „do mnie” wymaga przede wszystkim cierpliwości i konsekwencji. Pamiętaj, że uczenie psa jakiejkolwiek sztuczki wiąże się z koniecznością poświęcenia na to tyle czasu oraz energii, ile będzie konieczne, aby pupil przyswoił wiedzę w miarę swoich możliwości. Staraj się zadbać o regularność ćwiczeń, a także pozytywne reakcje na odpowiednie zachowania. Poniżej przedstawiamy kroki, które przydadzą się w kwestii tego,  jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie.

Krok 1: Stworzenie pozytywnego skojarzenia z komendą

Najpierw musisz sprawić, aby Twój pies łączył komendę przywołania z czymś pozytywnym. Możesz to zrobić, nagradzając go smakołykami za odpowiedź na wypowiedziane „do mnie!”. Pamiętaj, że nagroda powinna być wystarczająco „atrakcyjna”, aby zachęcić psa do działania.

Krok 2: Ćwiczenie w bezpiecznym środowisku

Rozpocznij trening w domu lub innym bezpiecznym miejscu, gdzie Twój pies czuje się komfortowo. Praktykuj komendę w różnych sytuacjach, aby dać szansę pupilowi nauczenia się jej niezależnie od zmieniających się okoliczności.

Krok 3: Trening na zewnątrz

Po upewnieniu się, że pupil zrozumiał Twoje oczekiwania i odpowiednio reaguje na komendę „do mnie” w domu, spróbuj przeprowadzić trening na zewnątrz. Wybierz bezpieczne, ogrodzone miejsce i zacznij od krótkich dystansów, stopniowo zwiększając odległość.

Krok 4: Wprowadzenie długiej smyczy

Gdy Twój pies zacznie reagować na komendę zarówno w zamkniętym, jak i otwartym, choć ogrodzonym środowisku, dodaj do treningu długą smycz. To pozwoli Ci utrzymać kontrolę, podczas gdy czworonóg nauczy się przychodzić na zawołanie nawet po zwiększeniu odległości, która Was dzieli.

Krok 5: Stopniowanie trudności

Po wyrobieniu wprawy zwiększaj poziom trudności – możesz dodać rozpraszające czynniki, zmniejszać częstotliwość nagród albo zabierać psa na odludny teren, z każdym treningiem pozwalając odbiegać trochę dalej. Rób to stopniowo, aby Twój pies mógł dostosować się do nowych wyzwań.

Cierpliwość i konsekwencja przede wszystkim

Pamiętaj, że zarówno konsekwencja oraz cierpliwość, jak i pozytywne wzmocnienie (czyli nagradzanie za pożądane zachowanie) to podstawa tego, jak nauczyć psa komendy „do mnie”. Dla niektórych psów opanowanie tej umiejętności może być wyzwaniem, dlatego ważne jest, aby nie tracić nadziei i nie rezygnować z treningów. To zupełnie normalne, jeśli Twój pies potrzebuje więcej czasu na zrozumienie, czego od niego oczekujesz. Niemniej jednak nawet małe postępy należy rozpatrywać w kategoriach sukcesu.

Każdy pies jest inny. Ponadto niektóre rasy wykazują szczególną samodzielność oraz chęć do eksploracji (zwłaszcza nieznanych terenów), co wynika z ich natury. W związku z tym nauka przychodzenia na zawołanie może wymagać od nich więcej wysiłku – niezależnie od trudności pamiętaj o zachowaniu optymistycznego nastawienia. Szkolenie powinno być pozytywnym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psa. Z czasem pupil z pewnością opanuje komendę „do mnie'.

Unikaj tych błędów przy nauce przywołania

Często popełnianymi błędami w trakcie treningu jest brak konsekwencji lub odpowiedniej zachęty. Żeby udało się osiągnąć jakiekolwiek rezultaty, opiekun musi regularnie organizować swojemu pupilowi ćwiczenia, jednocześnie nagradzając go smakołykami za każdorazowe wykonanie zadania w oczekiwany sposób. Zrezygnowanie z któregokolwiek z tych elementów może spowodować, że pies będzie miał trudności z nauką.

Niekiedy problemy pojawiają się ze względu na zbyt szybkie zwiększanie trudności. Oczekiwanie szybkich postępów, zwłaszcza w przypadku niedoświadczonych, początkujących opiekunów, nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości – pies uczy się na miarę swoich możliwości, co czasami zajmuje sporo czasu. Wprowadzanie rozpraszających czynników już na wczesnym etapie szkolenia jest receptą na niepowodzenie, ponieważ czworonóg może poczuć się przytłoczony i zdezorientowany. Najlepiej każdorazowo przed nauką upewnić się, że potrzeby fizjologiczne psa zostały zaspokojone, a on sam jest najedzony, spokojny i wybiegany. Poza tym zwierzęta potrafią wyczuwać ludzkie emocje, dlatego dobry nastrój opiekuna również stanowi podstawę podczas treningu.

Jak nauczyć starszego psa przywołania?

O ile nauczenie psa przywołania samo w sobie wymaga dużo czasu i energii, tak jeszcze więcej zasobów może być potrzebnych w przypadku szkolenia starszego osobnika lub czworonoga, który przestał słuchać opiekuna i wymaga przypomnienia komendy. Nie ulega jednak wątpliwości, że taki trening jest możliwy! Ważne, aby utrzymać pozytywne podejście oraz próbować różnych technik, jeśli pies jest oporny na którąś ze stosowanych metod nauki.

Jeśli szukasz idealnych smakołyków, które pomogą Ci podczas szkolenia Twojego pupila, zajrzyj na naszą stronę z przysmakami dla psa Pedigree®. Oferujemy szeroki wybór smacznych i zdrowych kąsków, które zachęcą czworonoga do nauki nowych sztuczek.

Pedigree imagery
Kup online