Najbardziej rozwiniętym zmysłem u psów jest węch. Zdolność rozpoznawania zapachów u czworonogów jest wielokrotnie większa niż u ludzi. Zabawy węchowe z psem to doskonałe urozmaicenie codziennych spacerów. Dla zwierzęcia jest to zajęcie niezwykle ekscytujące, a zarazem angażujące. Uczy koncentracji i skupienia. Poprzez zabawę wzmacnia się również więź pomiędzy psem a jego opiekunem.
Spis treści:
Aby zabawa była przyjemnością dla psa i opiekuna, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
Gry i zabawy węchowe dla psa można przeprowadzać zarówno w mieszkaniu, jak i podczas spaceru. Nie musimy się do nich szczególnie przygotowywać, większość potrzebnych rzeczy do ich zorganizowania mamy w domu.
Pierwszą proponowaną zabawą węchową z psem jest popularna gra w trzy kubki. Zasady są identyczne z grą w wersji dla ludzi. Do jednego z kubków wkładamy smakołyk. Następnie przesuwamy je w rzędzie i pozwalamy zgadnąć pupilowi, pod którym z nich znajduje się smakołyk. Gdy wskaże prawidłowo, zjada nagrodę, jeśli nie – powtarzamy zabawę. Na początku należy pokazać zwierzęciu, na czym ona polega. Można zacząć od jednego kubka. Gdy nasz czworonożny przyjaciel pojmie zasady, zaczynamy stopniowo zwiększać szybkość poruszania kubkami. Do gry trzeba użyć bezpiecznych np. plastikowych naczyń.
Inną odmianą tej zabawy jest gra „w której ręce”. Zwykle bawimy się w nią z dziećmi, jednak można też grać w nią z naszym czworonożnym przyjacielem. Zasady są dokładnie takie same, tyle że w dłoni mamy psi smakołyk.
W deszczową pogodę możemy również w domu zorganizować dla psa zabawę w tropienie. Podczas gdy jeden z domowników zajmuje uwagę zwierzęcia, drugi ukrywa zabawki lub smakołyki w różnych częściach domu: pod meblami, za łóżkiem czy w pojemnikach. Zabawa rozpoczyna się na umówioną komendę.
Gdy gra zakończy się sukcesem, pies powinien zostać nagrodzony ulubionym smakołykiem, np. Pedigree® Rodeo.
W ostatnich latach mata węchowa zyskała ogromną popularność. Składa się ona z podstawy, do której wplecione są ciasno paski materiału. Właśnie między te paski wkłada się smakołyki, które pies musi odszukać. Zabawa z matą, w zależności od sprytu i umiejętności naszego pupila, zajmuje od 5 do 15 minut. Dzięki niej można nauczyć go koncentracji na zadaniu oraz wytrwałości. Mata pomaga mu się wyciszyć i pozbyć nadmiaru energii. Zabawka jest łatwa w złożeniu i nie powoduje bałaganu. Po skończonej grze zwijamy ją i chowamy. Można jej użyć także na spacerze.
Matę kupimy w większości sklepów zoologicznych, ale można też przygotować ją samodzielnie. Aby to zrobić, potrzebujemy gumowej wycieraczki z otworami i cienkich, polarowych koców, które tniemy w paski. Zabawkę najlepiej wykonać w kolorach żółtym i niebieskim, ponieważ psy te kolory widzą najwyraźniej.[1] Inne będą mu się zlewać w odcienie szarości. Kolorowe paski przeplatamy przez oczka wycieraczki i zawiązujemy. Grubość splotów powinna być dostosowana do wielkości konkretnego psa. Tak przygotowaną matę możemy wykorzystać do zabawy z naszym pupilem.
Podczas spaceru z psem najczęstszą zabawą jest aportowanie. To doskonały sposób, aby zwierzę się wybiegało. Warto jednak, od czasu do czasu, urozmaicić wyjścia zabawami węchowymi z psem.
Doskonałym ćwiczeniem dla naszego czworonoga będzie popularna gra w „chowanego”. Jeden z członków rodziny odciąga uwagę psa, a drugi się chowa. Wydajemy komendę „szukaj” i gra się rozpoczyna.
Jeśli mamy własny ogród, możemy zorganizować grę, podczas której nasz podopieczny będzie szukał ukrytych w trawie lub w korze drzew smakołyków. Skrytki umieszczone na różnych poziomach uczą czworonoga szukania w przestrzeni.
Jeśli nie mamy zdolności manualnych lub brakuje nam czasu, w sklepach zoologicznych możemy kupić różne zabawki dla psów. Do wyboru mamy maty węchowe oraz rozmaite kule i labirynty, w których można ukryć przysmaki.
Kupując zabawki, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Trzeba pamiętać, że pies będzie za wszelką cenę chciał dostać się do środka i zjeść ukryty smakołyk. Zatem akcesoria powinny być wytrzymałe i przede wszystkim bezpieczne. Zabawka powinna być również dostosowana do wielkości naszego pupila.
Zabawy węchowe z psem zaspokajają jego pierwotne łowieckie instynkty. Dzięki nim nasz podopieczny ćwiczy węch i umysł. Odszukanie schowanego przedmiotu daje mu ogromną satysfakcję i radość. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju gry są także dla zwierzęcia męczące, dlatego zawsze należy mieć dla niego przygotowaną wodę. Inną ważną kwestią jest bezpieczeństwo – opiekun musi zadbać o to, aby przedmioty, których pies będzie szukał, były odpowiedniej wielkości i twardości. W przypadku, gdy mamy kilka zwierząt, każde z nich zapraszamy do zabawy osobno. Takie postępowanie eliminuje rywalizację pomiędzy naszymi pupilami.
[1]https://weterynarianews.pl/jak-widzi-pies/
Kup online
Kliknij, aby kupić od jednego z poniższych sprzedawców.