PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Zabawy węchowe z psem – jak robić to mądrze?

Protecting-Your-Dogs-Paws_6.jpg

Najbardziej rozwiniętym zmysłem u psów jest węch. Zdolność rozpoznawania zapachów u czworonogów jest wielokrotnie większa niż u ludzi. Zabawy węchowe z psem to doskonałe urozmaicenie codziennych spacerów. Dla zwierzęcia jest to zajęcie niezwykle ekscytujące, a zarazem angażujące. Uczy koncentracji i skupienia. Poprzez zabawę wzmacnia się również więź pomiędzy psem a jego opiekunem.

Spis treści:

Na co trzeba uważać podczas zabaw węchowych

Aby zabawa była przyjemnością dla psa i opiekuna, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Do zabawy z naszym czworonożnym przyjacielem należy wykorzystywać tylko takie przedmioty, których nie jest on w stanie połknąć. Tworząc maty węchowe, nie używajmy torebek foliowych, małych klocków lub rzeczy, którymi pies mógłby się zadławić. 
  • Plenerowe zabawy węchowe z psem z wykorzystaniem przysmaków nie nadają się dla czworonogów, które zjadają śmieci podczas spacerów. W takim przypadku, zamiast smakołyków można użyć  ulubionej zabawki. 
  • Gdy planujemy zabawy w pobliżu lasu lub parku, musimy pamiętać, że pies może pobiec za tropem, np. wiewiórki, i nie reagować na naszą komendę.
  • Zabawy węchowe z psem są dla niego ogromną radością, ale również wyczerpującym zajęciem. W trakcie gier nasz czworonożny przyjaciel może wdychać i wydychać powietrze nawet do 300 razy na minutę. Wówczas bardzo się odwadnia, dlatego należy pamiętać o przygotowaniu dla niego odpowiedniej ilości świeżej wody do picia.
  • Jeśli do zabaw używamy przysmaków dla psa, ich ilość trzeba uwzględnić w dziennej racji żywieniowej psa. Nie powinny one stanowić więcej niż 10% zapotrzebowania zwierzęcia na kalorie. Dodatkowa porcja smakołyków może spowodować, że pies szybko przytyje.  
  • Pies jest bardzo inteligentny i szybko się uczy, zatem często trzeba zmieniać obszar przechowywania przekąsek. Jeśli tego nie zrobimy, zwierzę odruchowo będzie kierowało się do znajomych mu miejsc, zamiast wykorzystywać do odnajdywania przedmiotów zmysł węchu. 
  • Warto od razu nauczyć pupila, że zabawa w szukanie zaczyna się odpowiednią komendą. Wtedy unikniemy sytuacji, kiedy to zwierzę samo będzie przeszukiwało dom, aby odnaleźć ukryte smakołyki.
  • Trzeba pamiętać, że zawsze to opiekun zaczyna i kończy zabawę. Jeśli zauważymy, że pies jest zmęczony, to pomimo tego, że ma dalej ochotę na zabawę, powinniśmy ją zakończyć, dając czworonogowi czas na odpoczynek.

Zabawy węchowe z psem

Gry i zabawy węchowe dla psa można przeprowadzać zarówno w mieszkaniu, jak i podczas spaceru. Nie musimy się do nich szczególnie przygotowywać, większość potrzebnych rzeczy do ich zorganizowania  mamy w domu.

Trzy kubki

Pierwszą proponowaną zabawą węchową z psem jest popularna gra w trzy kubki. Zasady są identyczne z grą w wersji dla ludzi. Do jednego z kubków wkładamy smakołyk. Następnie przesuwamy je w rzędzie i pozwalamy zgadnąć pupilowi, pod którym z nich znajduje się smakołyk. Gdy wskaże prawidłowo, zjada nagrodę, jeśli nie  – powtarzamy zabawę. Na początku należy pokazać zwierzęciu, na czym ona polega. Można zacząć od jednego kubka. Gdy nasz czworonożny przyjaciel pojmie zasady, zaczynamy stopniowo zwiększać szybkość poruszania kubkami. Do gry trzeba użyć bezpiecznych np. plastikowych naczyń. 

Inną odmianą tej zabawy jest gra „w której ręce”. Zwykle bawimy się w nią z dziećmi, jednak można też grać w nią z naszym czworonożnym przyjacielem. Zasady są dokładnie takie same, tyle że w dłoni mamy psi smakołyk.

Domowe tropienie

W deszczową pogodę możemy również w domu zorganizować dla psa zabawę w tropienie. Podczas gdy jeden z domowników zajmuje uwagę zwierzęcia, drugi ukrywa zabawki lub smakołyki w różnych częściach domu: pod meblami, za łóżkiem czy w pojemnikach. Zabawa rozpoczyna się na umówioną komendę.

Gdy gra zakończy się sukcesem, pies powinien zostać nagrodzony ulubionym smakołykiem, np. Pedigree® Rodeo.

Mata węchowa

W ostatnich latach mata węchowa zyskała ogromną popularność. Składa się ona z podstawy, do której wplecione są ciasno paski materiału. Właśnie między te paski wkłada się smakołyki, które pies musi odszukać. Zabawa z matą, w zależności od sprytu i umiejętności naszego pupila, zajmuje od 5 do 15 minut. Dzięki niej można nauczyć go koncentracji na zadaniu oraz wytrwałości. Mata pomaga mu się wyciszyć i pozbyć nadmiaru energii. Zabawka jest łatwa w złożeniu i nie powoduje bałaganu. Po skończonej grze zwijamy ją i chowamy. Można jej użyć także na spacerze.

Matę kupimy w większości sklepów zoologicznych, ale można też przygotować ją samodzielnie. Aby to zrobić, potrzebujemy gumowej wycieraczki z otworami i cienkich, polarowych koców, które tniemy w paski. Zabawkę najlepiej wykonać w kolorach żółtym i niebieskim, ponieważ  psy te kolory widzą najwyraźniej.[1] Inne będą mu się zlewać w odcienie szarości. Kolorowe paski przeplatamy przez oczka wycieraczki i zawiązujemy. Grubość splotów powinna być dostosowana do wielkości konkretnego psa. Tak przygotowaną matę możemy wykorzystać do zabawy z naszym pupilem.

Wąchanie w terenie

Podczas spaceru z psem najczęstszą zabawą jest aportowanie. To doskonały sposób, aby zwierzę się wybiegało. Warto jednak, od czasu do czasu, urozmaicić wyjścia zabawami węchowymi z psem. 

Doskonałym ćwiczeniem dla naszego czworonoga będzie popularna gra w „chowanego”. Jeden z członków rodziny odciąga uwagę psa, a drugi się chowa. Wydajemy komendę „szukaj” i gra się rozpoczyna.

Jeśli mamy własny ogród, możemy zorganizować grę, podczas której nasz podopieczny będzie szukał ukrytych w trawie lub w korze drzew smakołyków. Skrytki umieszczone na różnych poziomach uczą czworonoga szukania w przestrzeni.

Zabawki interaktywne ze sklepu

Jeśli nie mamy zdolności manualnych lub brakuje nam czasu, w sklepach zoologicznych możemy kupić różne zabawki dla psów. Do wyboru mamy maty węchowe oraz rozmaite kule i labirynty, w których można ukryć przysmaki.

Kupując zabawki, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Trzeba pamiętać, że pies będzie za wszelką cenę chciał dostać się do środka i zjeść ukryty smakołyk. Zatem akcesoria powinny być wytrzymałe i przede wszystkim bezpieczne. Zabawka powinna być również dostosowana do wielkości naszego pupila.

Zabawy węchowe z psem zaspokajają jego pierwotne łowieckie instynkty. Dzięki nim nasz podopieczny ćwiczy węch i umysł. Odszukanie schowanego przedmiotu daje mu ogromną satysfakcję i radość. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju  gry są także dla zwierzęcia męczące, dlatego zawsze należy mieć dla niego przygotowaną wodę. Inną ważną kwestią jest bezpieczeństwo – opiekun musi zadbać o to, aby przedmioty, których pies będzie szukał, były odpowiedniej wielkości i twardości. W przypadku, gdy mamy kilka zwierząt, każde z nich zapraszamy do zabawy osobno. Takie postępowanie eliminuje rywalizację pomiędzy naszymi pupilami. 

[1]https://weterynarianews.pl/jak-widzi-pies/