PEDIGREE PL
Szukaj
Szkolenie Psa

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

brązowy pies na tle trawy na smyczy
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Wychowanie psa to długi, wielowymiarowy proces, który zaczyna się od socjalizacji przy matce, a następnie rolę „przewodnika” przejmuje nowy opiekun czworonoga. Właściwe wychowanie nie tylko przyczynia się do budowania więzi, ale też sprawia, że życie z psem jest komfortowe i szczęśliwe dla obu stron – zarówno dla ludzi z psami, jak i dla psów wśród ludzi.

Nauka chodzenia na smyczy jest jednym z najbardziej kluczowych etapów, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo podczas wspólnego spędzania czasu, np. podczas spacerów. Odpowiednio wyszkolony pies jest w mniejszym stopniu narażony na potencjalne zagrożenia, takie jak ucieczka na drogę czy konfrontacje z innymi zwierzętami. Dlatego też z naszego artykułu dowiesz się nie tylko, od jakiego wieku i jak nauczyć psa chodzić na smyczy, ale też jak wyeliminować ewentualne problemy, np. ciągnięcie przez pupila.

Jak powinna wyglądać nauka chodzenia na smyczy?

Nauka chodzenia na smyczy powinna być przede wszystkim pozytywnym doświadczeniem zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. Odpowiednie podejście to kluczowy element podczas treningu – oprócz bycia wypoczętym i w dobrym nastroju, trzeba pamiętać, że każdy pies jest inny i to, co działa na jednego, może nie działać na innego. Dlatego też istotnym aspektem nauki chodzenia na smyczy jest cierpliwość i zrozumienie dla indywidualnych potrzeb oraz tempa czworonoga. Warto docenić małe sukcesy i nie zniechęcać się natychmiastowym brakiem rezultatów. Nagradzanie pupila za dobre zachowanie to zdecydowanie lepsza metoda niż karanie za niewykonanie określonej czynności lub jakiekolwiek pomyłki. Kiedy pies zrozumie, że chodzenie na luźnej smyczy wiąże się z pochwałami, będzie „zmotywowany” do powtarzania tego zachowania.

W trakcie szkolenia psa należy wykluczyć wszelkiego rodzaju obroże typu kolczatka czy te zaciskowe. Chociaż niektórym wydaje się, że mogą przynosić szybkie rezultaty, tego rodzaju akcesoria prowadzą do długofalowych problemów behawioralnych, np. lęku lub agresji, a także sprawiają zwierzęciu ból. 

W jakim wieku powinno się uczyć psa chodzenia na smyczy?

Niektórzy opiekunowie zastanawiają się, w jakim wieku uczyć psa chodzenia na smyczy – najlepszy moment na rozpoczęcie jakiegokolwiek szkolenia to wczesne miesiące życia, właściwie od razu, kiedy oswoi się z nowym domem. Jednocześnie warto pamiętać, że wychodzenie na dwór może zostać wprowadzone dopiero po zakończeniu szczepień, czyli co najmniej 2 tygodnie po drugiej z trzech dawek. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wcześniej oswajać szczenię z obrożą lub szelkami w domu.

Szkolenie psa w tak młodym wieku pozwala kształtować jego zachowanie, zanim z różnych powodów wyrobi w sobie złe nawyki. Stopniowe wprowadzenie smyczy do psiej codzienności i nauka chodzenia na niej pomoże szczenięciu w miarę szybko przyzwyczaić się do tej formy spacerów. Pamiętajmy jednak, że proces ten wymaga cierpliwości i konsekwencji, a przede wszystkim powinien być zawsze pozytywnym doświadczeniem dla pupila.

Czy starszego psa da się nauczyć chodzenia na smyczy?

Mimo że nauka chodzenia na smyczy jest łatwiejsza we wczesnych latach życia psa, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego rodzaju treningowi poddać również dorosłego czworonoga. Oprócz cierpliwości i konsekwencji liczy się też właściwa metoda, zwłaszcza jeśli ma utrwalone pewne nawyki. W związku z tym nauczenie starszego psa nowych rzeczy zajmie potencjalnie więcej czasu niż w przypadku szczenięcia, ale nie należy się zniechęcać, bo to dobry krok w budowaniu zaufania i silnej więzi z pupilem.

Ile trwa nauka chodzenia na smyczy?

Czas, jaki jest potrzebny do nauczenia psa chodzenia na smyczy, może mniej lub bardziej się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rasa, aktywność, wiek, a nawet osobowość. Niektóre psy są w stanie przyswoić podstawy szkolenia już po kilku sesjach treningowych, podczas gdy inne mogą potrzebować kilku tygodni, a nawet miesięcy, aby osiągnąć ten sam poziom.

Szkolenie psa to ciągły proces, który powinien trwać przez całe życie czworonoga, a nie tylko do momentu opanowania podstawowych umiejętności. Każdy nowy dzień to nowa okazja do utrwalania wyuczonych komend, a także do pogłębiania więzi między opiekunem a psem. Jeżeli trening chodzenia na smyczy nie przebiega zgodnie z planem, nie zniechęcaj się. Pamiętaj o cierpliwości i pozytywnym nastawieniu. Obserwuj swojego pupila i dostosuj metody czy ćwiczenia do jego preferencji oraz możliwości. Jeśli na pewnym etapie zauważysz przeszkody, z którymi nie umiesz sobie poradzić samodzielnie, możesz rozważyć zwrócenie się po poradę do psiego behawiorysty.

Nauka chodzenia na smyczy: krok po kroku

Nauka chodzenia na smyczy to absolutna podstawa w szkoleniu psa, szczególnie jeśli marzysz o wspólnych aktywnościach, np. bieganiu z psem. Opanowanie tej umiejętności jest niezbędne dla poczucia bezpieczeństwa i komfortu podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu, w tym przede wszystkim w miejscach publicznych. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak nauczyć psa chodzić na smyczy.

Krok 1: Przyzwyczajenie psa do smyczy i obroży

Przed wybraniem się na jakikolwiek spacer z wykorzystaniem obroży/szelek i smyczy, trzeba dać psu czas na zapoznanie się z tego rodzaju akcesoriami. Możesz pozwolić je obwąchać, jeśli sprawi to, że pupil wykaże większą śmiałość. Warto też nałożyć mu obrożę lub szelki przed użyciem smyczy – swobodne chodzenie w domu ułatwi proces przyzwyczajania się. Kiedy zyskasz pewność, że czworonóg nie ma nic przeciwko nowym dodatkom, najpierw wypróbuj naukę chodzenia na luźnej smyczy w obrębie czterech ścian, a dopiero z czasem przenieś trening na zewnątrz, koniecznie w spokojne miejsce, gdzie pies nie będzie rozpraszany.

Krok 2: Wprowadzenie nagród

Używaj przysmaków Pedigree® lub innych smakołyków, aby zachęcić psa do poprawnego chodzenia na smyczy. Na początku możesz nagradzać go za każdy właściwy krok podczas spaceru. Staraj się stopniowo zwiększać „trudność” treningu, np. poprzez wydłużanie trasy, jaką pies musi przejść, zanim otrzyma motywujący kąsek.

Krok 3: Ustalenie kierunku

Podczas pierwszych spacerów na smyczy pies może ciągnąć Cię w różne strony. Aby ułatwić mu naukę, ustal kierunek, w którym chcesz iść, i konsekwentnie go przestrzegaj. Jeśli pupil zacznie ciągnąć w innym kierunku, zatrzymaj się i poczekaj, aż pies wróci do Ciebie, zanim ruszysz dalej – pamiętaj przy tym, aby nie szarpać i nie pociągać gwałtownie psa na smyczy.

Krok 4: Stopniowe zwiększanie odległości i czasu spacerów

Rozpocznij od krótkich sesji treningowych i powoli wydłużaj je. Na początku pies może być zdezorientowany lub podekscytowany, ale z czasem zacznie rozumieć, czego od niego oczekujesz. Nie zniechęcaj się, jeśli na którymś etapie nie zauważysz postępów w krótkim czasie. Każdy pies ma swoje tempo, a wykazywanie się wyrozumiałością – zamiast zniecierpliwieniem – może mu pomóc osiągać coraz lepsze rezultaty.

Częste problemy przy chodzeniu na smyczy

Mimo że kwestia tego, jak nauczyć psa chodzić na smyczy, może być czasami frustrująca i pełna wyzwań, to warto pamiętać, że to zupełnie normalne, ponieważ wielu psich opiekunów mierzy się z różnymi trudnościami na tym polu. Niektóre czworonogi potrzebują trochę więcej czasu na zrozumienie i opanowanie konkretnej umiejętności, w tym właśnie chodzenia na smyczy. 

Nawet jeśli droga do sukcesu wydaje się długa, każdy krok naprzód, niezależnie od tego, jak mały, jest sukcesem. Dlatego zachowaj cierpliwość, nie zniechęcaj się i pamiętaj, że to, co robisz, wynika z troski o Twojego psa i ma mu zapewnić bezpieczeństwo podczas wspólnie spędzanego czasu poza domem. Aby lepiej przygotować się do tego procesu, zapoznaj się z sugerowanymi rozwiązaniami najczęstszych problemów w trakcie nauki chodzenia na smyczy.

Co zrobić, żeby pies nie ciągnął na spacerze?

Częstym problemem, z którym borykają się opiekunowie, jest ciągnięcie przez przypiętego do smyczy psa. Jest to nie tylko niewygodne, ale może być również niebezpieczne zarówno dla samego zwierzęcia, jak i człowieka. Takie zachowanie nierzadko wynika z nadmiernej ekscytacji oraz chęci eksploracji. Wprowadzenie właściwych kroków może ułatwić oduczenie psa niewłaściwych nawyków.

Ustal przyczynę problemu

Obserwuj swojego psa podczas spacerów i spróbuj zrozumieć, co sprawia, że zaczyna ciągnąć na smyczy. Czy jest to reakcja na konkretny bodziec, czy po prostu ogólna ekscytacja? Być może problem wiąże się z jakimś czynnikiem zewnętrznym, którego wpływ można ograniczyć, np. zmieniając trasę. Z drugiej strony może to także wynikać z niezaspokojonych potrzeb fizjologicznych, dlatego przed rozpoczęciem nauki zabierz go na krótki spacer, aby mógł się załatwić.

Wyznacz tempo

Aby pomóc psu w prawidłowej nauce, ustal tempo spaceru. Jeśli pies zacznie ciągnąć, zatrzymaj się i nie ruszaj dalej, dopóki smycz nie będzie luźna. Pies musi zrozumieć, że ciągnięcie nie przyspieszy czasu pokonywania standardowej trasy, a tym bardziej nie pozwoli mu na dalszą eksplorację.

Nagradzaj za dobre zachowanie

W momencie poluzowania smyczy i swobodnego chodzenia blisko Ciebie nagradzaj swojego czworonoga smakołykiem, a nawet pochwal głosowo. To pozytywne reagowanie na nawet drobne postępy pomoże mu zrozumieć, jakie zachowanie jest oczekiwane.

Konsekwentnie powtarzaj trening

Konsekwencja jest kluczem do sukcesu. Powtarzaj te kroki za każdym razem, gdy pies zaczyna ciągnąć na smyczy. Z czasem powinien zrozumieć, że takie zachowanie nie przynosi pożądanych rezultatów, a wręcz ogranicza możliwość swobodnego poznawania otoczenia.

Co zrobić, gdy pies nie chce chodzić na smyczy?

Niekiedy psy wykazują opór wobec chodzenia na smyczy, co może być wynikiem strachu, stresu lub po prostu braku zrozumienia, czego się od nich oczekuje. Ważne jest, aby podejść do sytuacji z cierpliwością i zrozumieniem, próbując zbadać i zlikwidować przyczynę albo zneutralizować jej skutki.

Z pewnością nie zaleca się spuszczania psa ze smyczy w dowolnym miejscu, aby dać mu całkowitą swobodę podczas spaceru. Taka praktyka powinna odbywać się wyłącznie w kontrolowanym środowisku i tylko gdy czworonóg nauczył się już komendy powrotu na zawołanie. Zmuszanie go również nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Zamiast tego spróbuj skupić się na budowaniu pozytywnych skojarzeń ze smyczą, a podczas treningu korzystaj z nagród (np. smakowitych przekąsek Tasty Minis o Smaku Wołowiny i Drobiu) i nie szczędź pochwał za właściwe zachowanie.

Proces nauki chodzenia na smyczy oraz ewentualne korygowanie niewłaściwych zachowań wymaga zarówno czasu, wysiłku, jak i cierpliwości, ale dzięki odpowiednim metodom Twój pies na pewno dokona postępu w swoim tempie. Nawet niewielkie sukcesy są warte całej energii poświęcanej na regularne treningi, zwłaszcza że szkolenie przekłada się na bezpieczeństwo czworonoga, a także jego dobre samopoczucie.

Na pozytywny stan wpływają również odpowiednia dieta i suplementacja. Dlatego też zachęcamy Cię do odwiedzenia naszej strony z witaminami dla psa Pedigree®, gdzie znajdziesz szeroką gamę produktów, które pomogą wesprzeć zdrowie i witalność pupila na każdym etapie życia.

Pedigree imagery
Kup online