PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Orzechy dla psa - czy pies może jeść orzechy?

pexels-mart-production-8434614-detail.png

Chcąc nagrodzić naszego pupila, często zastanawiamy się, jaka przekąska będzie dla niego odpowiednia. Jedną z możliwości są orzechy. Jednak - zanim podasz swojemu zwierzęciu orzechy - powinieneś wiedzieć, że niektóre mogą okazać się dla niego bardzo szkodliwe. Sprawdź, czy psy mogą jeść orzechy i dlaczego warto ostrożnie podchodzić do podawania zwierzęciu takich produktów! 


Spis treści:

  1. Czy psy mogą jeść orzechy?
  2. Orzechy dla psa – jaki mogą mieć wpływ na zwierzę?
  3. Uważaj na orzechy makadamia! 
  4. Orzechy włoskie dla psa – czy to dobry pomysł?
  5. Czy pies może jeść orzechy laskowe?
  6. Czy pies może jeść migdały i orzechy ziemne?
  7. Jakie przekąski są najlepsze dla psów?

Czy psy mogą jeść orzechy?

Jeśli podasz psu przeróżne przekąski, najprawdopodobniej z ciekawości chętnie ich spróbuje. Przekąską mogą wydawać się również orzechy dla psa, jednak niektóre z nich są szkodliwe dla Twojego pupila. Pamiętajmy, że nie wszystko, co smakuje naszemu podopiecznemu, wpływa korzystnie na jego zdrowie. 


Czy pies może jeść orzechy, jeśli lubi ich smak? Pies ma zaufanie do swojego opiekuna, dlatego to od nas zależy, aby roztropnie dobierać bezpieczne smakołyki. Zwierzę nie wie, co jest dla niego dobre, a jego zdrowie i szczęście zależy od jego opiekuna. Orzechy nie należą do odpowiednich przekąsek dla psa, pomimo iż są zdrowe dla ludzi. Jeżeli chcesz nagrodzić swojego czworonoga, lepiej zaproponuj mu gotowe przekąski dla psa, które posiadają wartości odżywcze niezbędne dla diety Twojego podopiecznego. 

Orzechy dla psa – jaki mogą mieć wpływ na zwierzę?

Układ pokarmowy czworonogów znacznie różni się od ludzkiego. Orzechy dla psa są ciężkostrawne i mogą wywołać poważne dolegliwości trawienne. Wszystko dlatego, że zawierają duże ilości olejów, które u psa mogą być przyczyną rozstroju żołądka, a także poważnych dolegliwości jelitowych. Nasz pupil po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości niektórych rodzajów orzechów może wymiotować i cierpieć z powodu biegunek, co grozi osłabieniem organizmu, a nawet odwodnieniem. 


Wspomniane oleje mogą przyczyniać się nie tylko do problemów trawiennych, ale także do zwiększenia masy ciała. Orzechy są wysokokaloryczne, dlatego w trosce o kondycję psa, najlepiej zrezygnować z tego rodzaju przekąsek. 


Część popularnych orzechów szkodzi zwierzętom po zjedzeniu ich w nadmiarze. Inne natomiast okazują się szkodliwe już w niewielkiej ilości. Co więcej, niektóre rodzaje orzechów mogą okazać się trujące dla naszego przyjaciela. Przeczytaj, które orzechy są najbardziej niebezpieczne dla Twojego zwierzęcia.    

 

Uważaj na orzechy makadamia!  

Toksyczne orzechy dla psa to przede wszystkim makadamia. Są to egzotyczne orzechy o okrągłym kształcie, które uznawane są bardzo zdrowy przysmak dla ludzi. Dla psów natomiast są trujące i pod żadnym pozorem nie należy podawać ich zwierzęciu. 


Nie ustalono do tej pory, jaka substancja, zawarta w orzechach makadamia, wpływa toksycznie na psy. Nie jest również znana ilość orzechów, jaka może wywołać objawy zatrucia u zwierząt. Psy wykazują odmienną tolerancję na orzechy makadamia, co oznacza, że zatrucie może nastąpić po zjedzeniu sporej ilości orzechów, jak również zaledwie kilku sztuk.   


Objawy zatrucia orzechami makadamia u psa, najczęściej pojawiają się w pierwszej dobie po ich spożyciu. Nasz podopieczny może mieć nie tylko dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, ale także m.in. problemy z chodzeniem, podwyższoną temperaturę ciała, czy drżenie kończyn. Zwykle objawy zatrucia orzechami makadamia mijają samoistnie w ciągu 48 godzin. Obserwując niepokojące symptomy, warto jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 

Orzechy włoskie dla psa – czy to dobry pomysł?

Nie tylko orzechy egzotyczne są szkodliwe dla zwierząt. Również popularne odmiany orzechów, które często goszczą w naszych domach, mogą zaszkodzić zwierzęciu. Jeśli więc sami spożywamy orzechy, raczej trzymajmy je z dala od naszych podopiecznych. 


Jednymi z najpopularniejszych orzechów, którymi zajadamy się, zwłaszcza późną jesienią, są orzechy włoskie. Czy pies może jeść orzechy włoskie? Czy są one szkodliwe, a może jedynie niewskazane? Orzechy włoskie dla psa, wbrew pozorom, często wywołują u niego dolegliwości trawienne.


Nie są jednak trujące, a jedynie ciężkostrawne. Dlatego też objawy ze strony przewodu pokarmowego zwykle pojawiają się po spożyciu sporej ilości orzechów. Jeśli pies zjadł orzechy włoskie w niewielkiej dawce, zwykle nie ma powodów do zmartwień. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta wrażliwe mogą doznać przykrych dolegliwości po spróbowaniu kilku sztuk. Najbezpieczniej jest więc zrezygnować z częstowania pupila orzechami.  

 

Czy pies może jeść orzechy laskowe?

Poza orzechami włoskimi, do popularnych odmian należą także orzechy laskowe. Spożywamy je nieco rzadziej, ale stanowią ciekawe urozmaicenie jadłospisu. W sklepach występują najczęściej w formie przekąski - np. pokryte czekoladą.  


Czy pies może jeść orzechy laskowe? Orzechy te nie powinny zwierzęciu zaszkodzić, więc jeśli Twój pupil zje kilka sztuk, nie ma powodów do obaw. Jednak nie jest to zdrowa przekąska dla psa i również tych orzechów nie powinniśmy podawać zwierzęciu. Natomiast bezwzględnie należy unikać orzechów w czekoladzie, która dla psów jest bardzo trująca. 

 

Czy pies może jeść migdały i orzechy ziemne?

Jak na psy działają inne odmiany orzechów? Czy pies może jeść orzechy ziemne? Otóż - podobnie, jak w przypadku orzechów laskowych - nie są one trujące dla psa, jednak zjedzone w dużej ilości, mogą wywołać rozstrój żołądka. Orzechów ziemnych nie warto więc podawać psu. Unikać należy przede wszystkim orzeszków solonych, ponieważ dodatkowa zawartość soli, czy też innych przypraw wykazuje szkodliwy wpływ na organizm zwierzęcia. 


Poza popularnymi orzechami - włoskimi lub laskowymi - często mamy do czynienia również z innymi odmianami, które stanowią dodatek m.in. do ciast i deserów. Czy pies może jeść migdały, pistacje oraz inne odmiany orzechów? Wszystkie rodzaje orzechów, w tym migdały, są ciężkostrawne dla zwierząt. Z tego powodu najbezpieczniej dla psa będzie zrezygnować z podawania mu takich poczęstunków.  

 

Jakie przekąski są najlepsze dla psów?

Poza uszczęśliwieniem zwierzęcia powinniśmy zadbać przede wszystkim o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Chcąc obdarować naszego ukochanego pupila smakołykiem, który będzie dla niego jednocześnie nagrodą i sposobem na chwilę zabawy, warto zdecydować się na gotową przekąskę specjalnie opracowaną dla psów. 


Zrezygnujmy więc z orzechów, które mogą zaszkodzić psu. Zamiast nich podajemy naszemu kompanowi przekąskę w formie gryzaków do żucia, np. Pedigree Good Chew, która zaspokaja potrzebę gryzienia. Produkt taki jest dla psa nie tylko zdrowy i bezpieczny, ale także smaczny. Jeśli Twój pies lubi delektować się smakiem, powoli rozgryzając nagrodę, z pewnością nie oprze się tej przekąsce do żucia.