PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Jak odchudzić psa z nadwagą?

PED_MedDog_10.jpg

Jak odchudzić psa z nadwagą?

 

Nadwaga i otyłość u psów to złożony problem, który wymaga kompleksowych rozwiązań i bardzo rygorystycznego podejścia. Sposobem na to, jak odchudzić psa, jest zmiana nawyków żywieniowych oraz zwiększenie dawki ruchu. Jednak to, co w teorii wydaje się proste, w praktyce nastręcza wielu kłopotów. Jeśli chcesz się zabrać za odchudzanie psa, musisz być zdeterminowany, nieustępliwy i postępować według ściśle ustalonych zasad. Do dzieła, bo odchudzanie psa trzeba zacząć jak najszybciej!

 

Spis treści:

  1. Kiedy odchudzanie psa staje się koniecznością?
  2. Jak odchudzić psa?
  3. Dlaczego odchudzanie psa jest tak ważne?

Kiedy odchudzanie psa staje się koniecznością?

 

Odnosisz wrażenie, że Twój pies wyraźnie się zaokrąglił, jego tułów stał się baryłkowaty, a brzuch nisko wisi? Do tego niepokoi Cię zmiana zachowania pupila, który z energicznego, wesołego kompana wszelkich zabaw, stał się osowiały, znudzony, rozdrażniony? W takim razie pora przeanalizować dotychczasowy sposób żywienia pupila. Zastanów się:

  • Czy dieta psa była dostosowana do wieku, wielkości rasy, masy ciała i aktualnych potrzeb zwierzęcia (ciąża, choroba, sterylizacja i kastracja)?
  • Jakiego rodzaju pokarm trafiał do jego miski?
  • Ile i jak często pies jadł w ciągu doby?
  • Jak często pupil był dokarmiany domowym jedzeniem i psimi przekąskami?
  • Czy miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu?

 

Te pytania są ważne, ponieważ pomagają ustalić, czy to już czas na odchudzanie psa. Usłyszysz je pewnie podczas wizyty w przychodni weterynaryjnej, ponieważ to właśnie sposób i schemat żywienia przesądzają o rozwoju nadwagi i otyłości u czworonogów. Problem z nadmierną masą ciała pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy pies dostaje posiłki, które dostarczają zbyt wiele kalorii w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego. Źle zbilansowany pokarm, podawany za często, w zbyt dużych porcjach, to powszechny błąd żywieniowy. Jego konsekwencją jest ogromna liczba psów, cierpiących z powodu nadwagi i otyłości - może to być nawet 50% całej psiej populacji.

 

Chociaż to przekarmianie w głównej mierze sprawia, że odchudzanie psa staje się koniecznością, należy jednak pamiętać, że nadwaga rozwija się stopniowo, pod wpływem nie jednego, a kilku różnych czynników. Wśród nich, poza karmieniem „do woli”, znajdują się:

  • nikła aktywność ruchowa, 
  • predyspozycje rasowe (terier szkocki, beagle, cocker-spaniel, basset, labrador retriever, golden retriever, nowofundland),
  • wiek (psy powyżej 7. roku życia),
  • płeć (suki, zwłaszcza po kastracji i sterylizacji)

 

Kastracja i sterylizacja zwiększają ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości u zwierząt. Po usunięciu gonad, produkujących hormony płciowe, pojawiają się dwie, wzajemnie oddziałujące reakcje - procesy metaboliczne spowalniają, a potrzeba pobierania pokarmu wzrasta. Dlatego wysterylizowane i wykastrowane psy mają tendencję do zwiększania masy ciała, choć przytyć wcale nie muszą. Aby tak się stało, należy przez około pół roku podawać pupilowi mniej kaloryczne posiłki, zapewnić rozrywkę i długie spacery, a także regularnie kontrolować jego masę ciała - taka profilaktyka jest znacznie prostsza niż odchudzanie psa po sterylizacji!

 

Jeśli zauważasz, że Twój pupil zwiększył masę ciała, zacznij szybko działać! Znacznie łatwiej wcześniej przeciwdziałać nadwadze, niż później martwić się, jak odchudzić psa. Co musisz zrobić? Przede wszystkim zweryfikuj codzienną dietę psa i koniecznie zasięgnij opinii lekarza weterynarii. Nadwagę i otyłość rozpoznaje się na podstawie oceny wizualnej sylwetki zwierzęcia oraz kondycji jego ciała (ang. body condition score, w skrócie BCS). 

  • Jeśli masa ciała jest większa o 15-30% od masy optymalnej, wówczas pies ma nadwagę. 
  • Jeśli pies waży o 30% więcej, niż powinien, cierpi na otyłość - jest poważnie chory. 

 

Jak odchudzić psa?

 

Jeśli okaże się, że odchudzanie psa to konieczność, należy wprowadzać stopniowe zmiany pod kontrolą lekarza weterynarii. Nie ma jednej sprawdzonej metody na to, jak odchudzić psa. Każdy czworonożny pacjent wymaga indywidualnego podejścia, którego podstawą jest wprowadzenie zmian żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej zwierzęcia. Odchudzanie psa to poważne i długoterminowe przedsięwzięcie, którego powodzenie w dużej mierze zależy od Ciebie. Jeśli chcesz, aby Twój pupil odzyskał prawidłową masę ciała, stał się zdrowszy i znów tryskał energią, bądź zdeterminowany, nieustępliwy i trzymaj się ściśle ustalonych zasad. 

Kluczowe wskazówki 

Licz kalorie, odmierzaj porcje!

Punktem wyjścia dla zmian żywieniowych jest wyliczenie dziennego zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia. Limit kalorii ustala się w zależności od rasy, wielkości i zakresu aktywności ruchowej czworonoga. 

 

Gruby pies powinien jeść częściej, ale mniej. Dzienną porcję pokarmu można podzielić na kilka posiłków, podawanych o regularnych porach. Karmienie zaplanuj tak, aby pupil jadł nie wcześniej niż 1 godzinę po wysiłku fizycznym, a po posiłku mógł odpocząć.

 

Kontroluj masę ciała!

Prawidłowa utrata masy ciała u psa to 1-2% tygodniowo. 

 

Wybierz odpowiedni pokarm!

Pies z poważną nadwagą, tak samo jak pies otyły, potrzebuje specjalnej karmy dietetycznej, która ma mniej kalorii, lecz tę samą, potrzebną dawkę niezbędnych składników odżywczych. Ponadto, zawiera substancje dodatkowe, które wspierają funkcjonowanie obciążonego organizmu (glikozaminoglikany, L-karnitynę, antyoksydanty). 

 

Natomiast pies z lekką nadwagą może dostawać gotowy pokarm pełnoporcjowy według wskazówek, podanych na etykiecie produktu (kieruj się optymalną, a nie aktualną masą ciała czworonoga). Warto jednak brać na nie poprawkę, ponieważ informacje na opakowaniu są uśrednione, więc mogą odbiegać od rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego Twojego pupila. Dlatego, zwłaszcza na początku odchudzania psa, bardzo ważne jest, aby obserwować czworonoga, często kontrolować jego BCS i w porę modyfikować porcje posiłków. 

 

Dobrym sposobem na to, jak odchudzić psa po kastracji i nie tylko, może być włączenie do diety pokarmów mokrych. Jedzenie z puszki lub saszetki składa się w około 80% z wody, dlatego jest nawet 4-krotnie mniej kaloryczne w przeliczeniu na masę produktu, niż karma sucha. Mięsiste kawałki w galarecie są pod tym względem bardziej dietetyczne, a zarazem bardziej aromatyczne. Psy je uwielbiają, traktują jak przysmak. Dieta mieszana ma wiele zalet, trzeba tylko pilnować, aby prawidłowo odmierzać porcje i nie zaburzyć dziennego bilansu energetycznego.

 

Nie dokarmiaj!

Na czas odchudzania psa, lepiej zrezygnuj z wysokoenergetycznych przekąsek i nie dokarmiaj pupila w żaden inny sposób. Podawanie psu resztek z obiadu może nie tylko przeszkodzić w odchudzaniu psa, lecz także wywołać u niego problemy żołądkowe. Psy potrzebują stabilnej diety, która codziennie powinna składać się ze składników odżywczych w tych samych proporcjach. Jeśli chcesz urozmaicić pupilowi menu, zmień teksturę lub smak dania. Masz do wyboru całą gamę pokarmów Pedigree Vital Protection - saszetki z kurczakiem i warzywami w sosie, z jagnięciną w galaretce lub z wołowiną w musie. To prosty sposób na zdrową i smaczną odmianę!

 

Zaangażuj wszystkich domowników!

W plan, jak odchudzić psa po sterylizacji i w każdym innym przypadku, powinni być wtajemniczeni wszyscy członkowie rodziny. Domownicy muszą działać jednomyślnie, aby odchudzanie psa w ogóle miało sens.

 

Trzymaj się planu!

Nawet jeśli odchudzanie psa przebiegło pomyślnie, a pupil osiągnął optymalną masę ciała, to nie powód, by spocząć na laurach. Nie warto odpuszczać, bo może pojawić się efekt jo-jo, a  nadwaga znów stać się problemem. Jeśli nie chcesz ponownie martwić się, jak odchudzić psa, trzymaj się planu dietetycznego. Nie staraj się wynagrodzić pupilowi restrykcyjnej diety. Najlepszą dla niego nagrodą jest zdrowie i dobra kondycja ciała. Dlatego, niech do miski trafia wyłącznie kompletny i zbilansowany pokarm, idealnie dopasowany do potrzeb Twojego przyjaciela. Podawaj psu karmę mokrą i suchą o konkretnym przeznaczeniu. Wybierając jedzenie dla psa, weź pod uwagę wiek, wielkość rasową, masę ciała i stan fizjologiczny zwierzęcia. Odmierzaj porcje zgodnie z zaleceniami, lecz cały czas miej pupila na oku. Jeśli ma mniej ruchu, przybiera na wadze, to znak, że trzeba zmniejszyć dzienny limit kalorii i zwiększyć aktywność fizyczną. 

 

Zapewnij psu ruch!

Odchudzanie psa jest skuteczne tylko wtedy, gdy zmienia się nie tylko sposób żywienia, ale cały styl życia zwierzęcia. Dlatego, oprócz właściwej diety, zapewnij pupilowi odpowiednią dawkę ruchu - większą niż dotychczas, która pozwoli stopniowo poprawić kondycję ciała pupila, a zarazem umiarkowaną, która nie narazi go na kontuzje. Program aktywizujący musi być dopasowany do bieżących możliwości wysiłkowych czworonoga i uwzględniać jego ograniczenia zdrowotne. Częste, spokojne spacery, zabawy z piłką, pływanie, przyniosą znacznie lepsze rezultaty niż katorżnicze treningi. Na bieganie, agility i inne intensywne ćwiczenia jeszcze przyjdzie czas. Na początek wystarczy umiarkowana aktywność fizyczna, którą z tygodnia na tydzień należy sukcesywnie zwiększać.

 

Regularna aktywność fizyczna odgrywa ogromną rolę w procesie odchudzania psa:

  • prowadzi do spadku masy ciała,
  • zwiększa masę i siłę mięśni,
  • poprawia sprawność ruchową,
  • wspiera układ oddechowy,
  • reguluje krążenie krwi,
  • poprawia ruchomość kości i stawów,
  • korzystnie wpływa na układ nerwowy,
  • pozwala zacieśnić więzi z opiekunem,
  • pomaga zwalczyć zachowania niepożądane (np. żebranie o jedzenie).

 

Dlaczego odchudzanie psa jest tak ważne?

 

Problem nadwagi i otyłości może dotyczyć nawet co drugiego psa. W zasadzie nie powinno to dziwić, skoro z tym samym problemem zmagają się miliony ludzi na całym świecie (w Polsce otyłość dotyczy ok. 25% społeczeństwa). Jak słusznie zauważył Arthur Conan Doyle, „pies jest odbiciem rodzinnego życia” - to pełnoprawny członek rodziny, któremu okazujemy miłość i troskę w ten sam sposób, jak pozostałym domownikom - m.in. dając mu jeść. Niestety, często karmimy pupila nie tylko, gdy jest głodny, lecz także, gdy się nudzi i potrzebuje naszej uwagi. Częstujemy go przysmakami, dla przyjemności (obopólnej) i przy okazji, ot tak, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji naszych zachowań. Przekarmianie w połączeniu z siedzącym trybem życia to główny powód nadmiernej masy ciała zwierząt domowych, za którą, niestety, odpowiadamy osobiście. 

 

Grube psy borykają się z zaburzeniami behawioralnymi, są smutne (mogą nawet popaść w depresję), schorowane i umierają znacznie szybciej, niż gdyby miały odpowiednią masę ciała. Nadwaga i otyłość prowadzą do wielu przewlekłych chorób, które wpływają negatywnie na jakość i długość życia. Cukrzyca, nadciśnienie, choroby nerek, zapalenie stawów, zwyrodnienie kręgosłupa, spadek odporności, większe prawdopodobieństwo nowotworów - to tylko niektóre z nich. 

 

Problem nadwagi i otyłości u zwierząt jest bardzo poważny, lecz niestety często bagatelizowany. Opiekunowie nie widzą lub nie chcą widzieć, że ich pupil jest gruby. Nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji, nie rozumieją, że odchudzanie psa jest koniecznością. Dlatego, jeśli pytasz, jak odchudzić psa, to oznacza, że jesteś świadomym opiekunem. Doskonale! Sporą część zadania - uświadomienie sobie, że problem istnieje i trzeba go rozwiązać - masz już za sobą. Teraz wystarczy wprowadzić zmiany i trzymać się ich na co dzień. Do dzieła! Szybko przekonasz się, że odchudzanie psa wyjdzie na dobre Twojemu czworonożnemu przyjacielowi i Tobie!

 
Pedigree imagery
Kup online