PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Olej lniany dla psa - czy urozmaicać im dietę naszego podopiecznego?

A-short-History-of-Poodle-Grooming_3.jpg

Oleje roślinne stanowią wartościowy składnik diety psa – są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz ułatwiają wchłanianie ważnych witamin. Jednym z najlepiej przyswajalnych jest olej lniany, który często podawany jest psu w celu poprawy wyglądu sierści. Olej lniany ma sporo wartości, jednak czy jest najlepszym wyborem dla naszego podopiecznego? Czy rzeczywiście każdy pies powinien dostawać porcję oleju roślinnego?  

 

Spis treści: 

  1. Olej dla psa - czyli rola kwasów tłuszczowych pochodzenia roślinnego w diecie psa
  2. Olej lniany dla psa – co zawiera i jakie działanie wykazuje? 
  3. Czy dodawać olej lniany do karmy dla psa? 

Olej dla psa - czyli rola kwasów tłuszczowych pochodzenia roślinnego w diecie psa

Pies wymaga szczególnej opieki ze strony swojego opiekuna. Aby mógł prawidłowo się rozwijać i czerpać radość z każdego dnia, musimy zadbać o jego zdrowie, zapewniając mu odpowiednio zbilansowaną dietę. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są jednymi ze składników diety, niezbędnych dla zachowania zdrowia psa. Co ważne, są to związki egzogenne, muszą więc być dostarczane zwierzęciu wraz z dietą. Spośród związków z tej grupy, to kwasy Omega-3 i Omega-6 są szczególnie istotne. 


Chcąc poprawić kondycję naszego podopiecznego, często zastanawiamy się, jaki olej będzie najlepszy dla psa. Otóż najlepszy olej dla psa powinien zawierać dobrze przyswajalne wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Dieta powinna więc uwzględniać nie tylko tłuszcze zwierzęce, ale także te pochodzenia roślinnego. Olej roślinny dla psa, który dostarcza do organizmu czworonoga m.in. kwasy Omega-3 i Omega-6, to np. olej lniany, olej słonecznikowy, a także olej z wiesiołka i z czarnej porzeczki.    

 

Olej lniany dla psa – co zawiera i jakie działanie wykazuje? 

Olej lniany dla psa zawiera dużą ilość kwasów Omega-3, z czego nawet ok. 50% stanowi kwas α-linolenowy (ALA). Ponadto zawiera on również m.in.:

  • kwasy Omega-6;
  • kwasy Omega-9;
  • minerały, np. wapń, fosfor, magnez, cynk;
  • witaminy, m.in. A, C, E, a także witaminy z grupy B.  

Działanie oleju lnianego wynika głównie z zawartości wspomnianych kwasów tłuszczowych. Są one niezbędne do zachowania prawidłowej struktury błon biologicznych. Kwasy Omega-3 wykazują m.in. działanie przeciwzapalne, dlatego największe zapotrzebowanie na te związki mają psy z dolegliwościami narządu ruchu o podłożu zapalnym, a także szczenięta i psy starsze. W przypadku dorosłych zdrowych psów zaleca się wzbogacanie diety o wielonienasycone kwasy tłuszczowe w celach profilaktycznych. 

 

Czy dodawać olej lniany do karmy dla psa? 

Warto zaznaczyć, że dla psa bardzo istotne znaczenie mają, przede wszystkim, kwasy eikozapentaenowy (EPA) oraz dokozaheksaenowy (DHA). Te z kolei ulegają konwersji z kwasu ALA, zawartego w oleju lnianym tylko w niewielkim stopniu. Jeśli więc zależy nam na wzbogaceniu diety psa o kwasy EPA oraz DHA, zamiast oleju lnianego, lepszym wyborem będą oleje rybne oraz roślinne, zawarte w pełni zbilansowanej mokrej karmie dla psa i suchej. 


Jeśli nasz podopieczny otrzymuje pełnoporcjową karmę z dodatkiem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, nie ma potrzeby suplementacji. Zatem dodatkowy olej do karmy dla psa nie jest wskazany. 


Co więcej, w pełnoporcjowych karmach, opracowywanych przez specjalistów żywienia, zachowuje się odpowiednie proporcje pomiędzy kwasami Omega-3 i Omega-6, co warunkuje ich prawidłowe działanie. Nie musimy więc zastanawiać się, jakie jest dawkowanie oleju lnianego i ile oleju podawać psu do posiłków. 


Warto zaznaczyć, że psów nie wolno przekarmiać. Zatem, ile karmy dla psa należy podawać pupilowi? Jeżeli pies spożywa zbilansowaną i pełnoporcjową karmę gotową, wystarczy zastosować się do wytycznych na opakowaniu. Wzbogacanie jej o dodatkowe ilości oleju zaburza bilans odżywczy dostosowany do potrzeb Twojego podopiecznego. Nadmierna ilość olejów roślinnych dla psa jest niekorzystna, a dodawanie oleju może zaburzyć prawidłowe proporcje pomiędzy poszczególnymi kwasami Omega, co zagraża zdrowiu psa. Często jednak opiekunowie zastanawiają się, jaki olej dla psa sprawdzi się na sierść. Jeśli zależy nam na poprawie wyglądu naszego pupila, najbezpieczniej będzie skonsultować się z lekarzem weterynarii, który ustali, czy nasz podopieczny potrzebuje dodatkowej suplementacji. Gdy zaistnieje taka potrzeba, lekarz dobierze preparat zawierający nie tylko kwasy tłuszczowe, ale także witaminy i minerały poprawiające wygląd sierści.

Close popup