PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Psa

Pies jest ciągle głodny – czy to normalne?

PED_MedDog_10.jpg

Pies – ciągle głodny i spragniony pieszczot czworonóg, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Taki, w gruncie rzeczy miły stereotyp, utarło się powtarzać na temat naszych merdających ogonami przyjaciół. Co, jednak jeśli stwierdzenie „ciągle głodny pies” przestaje być metaforą, a zaczyna coraz wyraźniej charakteryzować codzienną postawę naszego pupila? Kiedy możemy uznać takie zachowanie za normalne, a kiedy – za powód do niepokoju? Przedstawiamy porady ekspertów Pedigree®!


Spis treści:

  1. Jak rozpoznać, że pies jest głodny? Zdrowy głód i prawidłowe karmienie czworonoga
  2. Mój pies jest ciągle głodny – czy mam powody do niepokoju?

Jak rozpoznać, że pies jest głodny? Zdrowy głód i prawidłowe karmienie czworonoga

Psy nie posiadają instynktu regulowania ilości dostarczanej do organizmu energii. Oznacza to, że nasz pupil prawdopodobnie zje wszystko to, co mu podamy, a nawet będzie prosić o dodatkowe przekąski w ciągu dnia. Oczywiście czasem zdarza się również, że pies nie jest zainteresowany swoją miseczką z jedzeniem. O ile obserwujemy takie zachowanie niezbyt często i jest ku niemu wyraźny powód (np. wysoka temperatura na dworze), nie mamy powodu do niepokoju.

 

Głodny pies piszczy, trąca nas łapą lub nosem czy też ślini się, kiedy siedzimy przy stole? Spokojnie, nie musimy od razu biec po posiłek dla niego! Taka reakcja czworonoga jest naturalna i zdarza się praktycznie zawsze, gdy na horyzoncie pojawia się przyjemnie pachnąca porcja pożywienia. Ważną zasadą w tego typu sytuacjach jest powstrzymanie się od poczęstowania pupila. Przede wszystkim dlatego, że „ludzkie” jedzenie może zawierać składniki, które są dla niego szkodliwe (np. cebulę czy czosnek). Po drugie karmienie zwierzęcia przy stole wpływa negatywnie na jego wychowanie, przyzwyczajają do przeszkadzania opiekunom podczas posiłku. Trzecią przyczyną jest fakt, że wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz kalorie, jakie dostarczamy naszemu podopiecznemu, powinny pochodzić z pełnoporcjowej karmy gotowej dla psa.

 

Poczucie głodu u czworonoga jest pożądane na krótko przed planowanym posiłkiem. Z tego powodu dobrą praktyką jest ustanowienie stałych godzin jedzenia, tak aby organizm pupila przyzwyczaił się do otrzymywania nowej porcji składników pokarmowych o określonych porach. Należy pamiętać, że samo jedzenie powinno przebiegać w spokojnych, pozbawionych stresu okolicznościach. Nadmiernie pobudzony czworonóg będzie jadł łapczywie i szybko, co nie sprzyja prawidłowemu trawieniu. Jeżeli w naszym domu znajduje się więcej zwierząt, warto na czas posiłku odseparować je od siebie lub przynajmniej ustawić miseczki w dużej odległości, tak aby pupile nie widziały siebie nawzajem podczas jedzenia. Wywołane obecnością innego osobnika poczucie zagrożenia może prowadzić do stresu i szybkiego połykania pokarmu (z pominięciem gruntownego gryzienia). Psi instynkt każe mu najadać się zawsze wtedy, gdy zwierzę ma ku temu okazję, ponieważ nigdy nie wiadomo, na jak długo dany posiłek będzie musiał wystarczyć. Z tego też powodu nie należy zapewniać pupilowi stałego dostępu do pożywienia. Jedyna miska, która powinna być przez cały czas do jego dyspozycji, to ta ze świeżą i czystą wodą. Pupil, który ma nieograniczony dostęp do jedzenia dla psa, w krótkim czasie może znacząco zwiększyć swoją masę ciała, doprowadzając tym samym do nadwagi lub otyłości. Zadaniem opiekuna jest kontrolowanie liczby spożywanych przez czworonoga kalorii.

 

Mój pies jest ciągle głodny – czy mam powody do niepokoju?

Zwierzęta domowe są zależne od człowieka. Dlatego to do nas, jako opiekunów, należy zaspokojenie ich potrzeb życiowych, m.in. w zakresie dostarczania odpowiednio zbilansowanego pożywienia. Głodne psy szukają jedzenia w miejscach, które są dla nich dostępne: na trawnikach, w okolicach śmietników czy wokół skupisk ludzi. Jeśli więc zauważamy, że nasz pupil podczas spaceru wydaje się być bardziej zainteresowany poszukiwaniem pokarmu niż tym, co dzieje się dookoła, warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Przyczyną, dla której pies jest ciągle głodny, może być występowanie pasożytów w jego układzie pokarmowym. Jeżeli jednak nasz pupil jest regularnie odrobaczany, a wizyty kontrolne w gabinecie weterynaryjnym nie wykazują nic niepokojącego, możemy zakładać z dużym prawdopodobieństwem, że powodem jego nadmiernego apetytu niewłaściwie skomponowana lub źle porcjowana dieta.

 

Podstawą żywienia psa powinna być pełnoporcjowa karma gotowa – sucha i mokra, optymalnie w proporcji 1:1 pod względem masy produktów. W przypadku dorosłych czworonogów zaleca się karmienie od dwóch do trzech razy dziennie. To, ile karmy dla psa powinno składać się na pojedynczą porcję, możemy wyczytać z tabeli żywienia umieszczonej na opakowaniu pokarmu. Bierze się tu pod uwagę następujące czynniki:

  • rasa (masa ciała) psa,
  • wiek,
  • aktywność fizyczna.

 

Częste proszenie o jedzenie ze strony naszego pupila może być spowodowane faktem, że otrzymuje on posiłki zbyt rzadko, lub że porcje są za małe w stosunku do potrzeb jego organizmu. Przyczyną może być również niewłaściwy dobór diety. Warto upewnić się, że podajemy naszemu psu zbilansowaną karmę gotową – w przypadku dorosłego czworonoga doskonałym wyborem będzie np. Pedigree® Vital Protection z Wołowiną i Drobiem.

 

Nadmierny apetyt towarzyszy często czworonogom tuż po kastracji. Jest to związane z tymczasowym zaburzeniem gospodarki hormonalnej i może prowadzić do niepożądanego wzrostu masy ciała. Aby temu zapobiec, warto tymczasowo oprzeć dietę podopiecznego głównie na karmie mokrej, która jest około 4-krotnie mniej kaloryczna niż karma sucha. Należy również zadbać o odpowiednią dawkę ruchu dla pupila – co najmniej jeden spacer dziennie, podczas którego wprowadzimy zabawy z psem na świeżym powietrzu, pozwoli na utrzymanie czworonoga w dobrej formie przez długi czas.

Pedigree imagery
Kup online