PEDIGREE PL
Szukaj
Żywienie Szczeniaka

Karmienie szczenięcia – najważniejsze informacje

PED_Puppy_8-detail.png

Szczenięta mają większe potrzeby żywieniowe niż psy dorosłe, dlatego wymagają odpowiedniego, przeznaczonego specjalnie dla nich pokarmu. Co powinno znaleźć się w jadłospisie szczeniaka? Jak często go karmić? Co każdy opiekun musi wiedzieć o karmieniu szczeniąt? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Żywienie szczeniąt – ciekawostki

  • Pełnoporcjowe pokarmy gotowe przeznaczone dla szczeniąt dostarczają im wszystkie niezbędne składniki odżywcze we właściwych ilościach i proporcjach.
  • W żywieniu psów rosnących bardzo ważne jest dostarczenie wapnia i fosforu we właściwych ilościach i proporcjach. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych chorób układu kostnego.
  • Szczenięta, w zależności od rasy (tj. oczekiwanej wielkości dojrzałego osobnika), w różnym wieku osiągają rozmiary psów dorosłych. Do tego czasu powinny otrzymywać pokarm dla psów rosnących.
  • Pojawienie się w domu szczenięcia wywołuje wiele radości i emocji. Jest to ważne wydarzenie, do którego warto się wcześniej przygotować. Jedną z decyzji, jaką musimy podjąć, jest wybór sposobu żywienia, gdyż prawidłowo dobrana dieta umożliwi właściwy rozwój naszego pupila.

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze

Szczenięta mają wyższe zapotrzebowania na składniki odżywcze niż dorosłe psy. Potrzeby te zależą m.in. od wieku, rasy i szybkości osiągania masy ciała osobnika dorosłego. Aby maluch mógł zdrowo rosnąć, powinniśmy dostarczać mu w posiłku wszystkie niezbędne substancje pokarmowe w odpowiednich ilościach i proporcjach.

Pamiętajmy o tym, że psy ras miniaturowych i małych osiągają rozmiary osobników dorosłych zdecydowanie szybciej niż psy ras dużych i olbrzymich. Rasy miniaturowe (np. Yorkshire terier, chihuahua) uznaje się za dorosłe już w wieku 6 – 8 miesięcy, psy ras małych (np. foksterier, mops, jamnik) około 9-12 miesiąca życia, a dużych (np. labrador retriever, owczarek niemiecki) i olbrzymich (np. bernardyn, nowofunland) w wieku 15-24 miesięcy. Do tego czasu powinny być one karmione zgodnie z potrzebami psów rosnących.

Czym karmić szczeniaka po oddzieleniu go od matki?

Czas odsadzenia szczeniąt, czyli moment, w którym zostają oddzielone od matki i przestają być karmione jej mlekiem, przypada około 6-8 tygodnia życia. Jednak już od trzeciego, czwartego tygodnia możemy zacząć podawanie pokarmów stałych, np. namoczonej suchej karmy pełnoporcjowej lub karmy mokrej przeznaczonej dla psów rosnących (np. typu junior). Najważniejsze jest, aby pokarm, który dajemy rosnącemu psu, był kompletny i zbilansowany, aby zaspokajał potrzeby intensywnie rozwijającego się organizmu.

Karma dla szczeniaka powinna charakteryzować się wysoką strawnością (powyżej 80%), wartością odżywczą i odpowiednią kalorycznością. Te warunki spełniają gotowe pokarmy pełnoporcjowe przeznaczone dla szczeniąt. W przypadku przygotowywania pokarmów domowych zapewnienie zbilansowanej diety jest dużo bardziej skomplikowane i pracochłonne, więc niestety w praktyce często nie do końca się udaje.

Jaka karma dla szczeniaka jest najlepsza?

Dobry pokarm dla szczeniąt będzie specjalnie zbilansowany, aby spełnić potrzeby szczenięcia w zakresie ilości energii, białka, witamin i minerałów. Powinien być łatwostrawny i dostosowany do niedojrzałego układu trawiennego zwierzęcia. Upewnij się więc, że wybierasz specjalne jedzenie dla szczeniąt, a nie dla psów dorosłych albo starszych. I oczywiście musi być na tyle smaczne, aby dawał przyjemność z posiłku.

Młode zwierzęta mają w porównaniu z osobnikami dorosłymi wyższe zapotrzebowanie na tłuszcz, który jest głównym źródłem energii, wymagają większej ilości białka, czyli budulca do budowy tkanek, oraz witamin i minerałów. Niezwykle ważne jest zbilansowanie wszystkich składników z energią dla zapewnienia właściwego wzrostu i zapobiegania otyłości.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość oraz proporcje dwóch minerałów wpływających na rozwój układu kostnego – wapnia i fosforu. Ich stosunek w karmie powinien wynosić między 1:1 a 1,8:1 z przewagą wapnia. Aby nie obciążać młodych, niewielkich rozmiarów żołądków nadmierną ilością jedzenia, należy stosować karmy dla szczeniaków, ponieważ charakteryzują się one wyższą kalorycznością, strawnością i zawartością wszystkich składników odżywczych zgodną z normami żywieniowymi dla psów rosnących.

Jak często karmić szczeniaka?

Pożywienie powinno być podawane o w miarę stałych porach, częściej niż u psów dorosłych. Jak radzi lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka:

Szczeniętom w wieku 6 – 8 tygodni pokarm podaje się cztery, pięć razy dziennie, od 8 tygodnia do 6 miesiąca życia – dwa, trzy razy, a od 7 miesiąca życia dzienną dawkę można podawać w postaci dwóch porcji – tak jak u psów dorosłych. W przypadku psów ras dużych i olbrzymich od 7-8 miesiąca życia posiłki powinny być podawane 2-3 razy dziennie i ten model żywienia należy utrzymać także dla psa dorosłego.

Wskazówki dotyczące żywienia szczeniąt

Jaka karma jest najlepsza dla Twojego szczenięcia? Jakie ilości podawać i jak często? Rasy są tak różne, że nie ma na to jednej odpowiedzi. Szczenięta muszą jeść dużo w stosunku do swojej wagi, aby zdobyć paliwo do procesów wzrostu zachodzących w ich organizmie. Zanim jednak nie urośnie im także żołądek, muszą spożywać kilka niewielkich posiłków dziennie. Instrukcja umieszczona na opakowaniu pokarmu powinna pomóc Ci w ustaleniu odpowiedniego rozmiaru porcji. (Jeżeli szczenię nie skończy całego jedzenia znajdującego się w misce w ciągu 20 minut, to prawdopodobnie dajesz mu za dużą porcję.)

Kondycja szczeniaka to najlepszy dowód na to, czy dajesz mu właściwą ilość jedzenia. Gdy lekarz weterynarii je zważy i zbada, będzie w stanie potwierdzić, czy Twoje szczenię prawidłowo rośnie albo czy musisz skorygować jego dietę. Zadbaj też o to, aby szczenię zawsze miało dostęp do czystej i świeżej wody. Jeżeli zauważysz, że zwierzęciu cały czas chce się pić, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Witaminy i suplementy dla szczeniaka – są konieczne?

Jeśli korzystasz z pełnoporcjowych pokarmów gotowych, stosowanie suplementów może prowadzic do zaburzenia proporcji poszczególnych składników odżywczych. Dlatego też nie stosuj tego rodzaju dodatków żywieniowych, jeśli nie zalecił ich lekarz weterynarii. Pamiętaj, że nadmiar niektórych substancji może być tak samo szkodliwy jak niedobór. Dla przykładu zbyt duża ilość fosforu albo wapnia może doprowadzić do poważnych zaburzeń w obrębie układu szkieletowego.

Przekarmienie psa

Przekarmianie- zarówno dotyczące zawartości kalorii jak i poszczególnych składników odżywczych może prowadzić do poważnych, negatywnych konsekwencji dla zdrowia pupila. Nadmiar pokarmu jest główną przyczyną nadwagi i otyłości, która z kolei staje się powodem dalszych zaburzeń jak np. cukrzyca typu 2, choroby stawów itd. Dlatego też bardzo ważną rolą opiekuna psa jest regularna ocena masy ciała oraz BCS (body condition score), czyli kondycji ciała. Poproś swojego lekarza weterynarii, aby wyjaśnił Ci na co powinieneś zwrócić uwagę.

 
Pedigree imagery
Kup online