PEDIGREE PL
Szukaj

Beagle

beagle_1640009458201.png

Beagle to rasa zaliczana do psów gończych. Coraz częściej jednak beagle jest traktowany jako pies do towarzystwa i świetnie się w tej roli sprawdza, jeżeli ma zagwarantowane odpowiednie warunki. Co warto wiedzieć o psach rasy beagle?

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy beagle
 3. Jak wyglądają beagle?
 4. Jak pielęgnować psy rasy beagle?
 5. Jaki charakter mają beagle?
 6. Jak długo żyją beagle?
 7. Ciekawostki o beagle’ach
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów beagle
 9. Jak nazwać psa rasy beagle?
 10. Ile kosztuje beagle?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost: 33–40  cm

masa ciała: 10–13 kg (suka), 11–15 kg (pies)

Sierść

szata: krótka i gęsta

umaszczenie: trójbarwne, białe w łaty lub jednolicie białe

Charakter

wesoły, odważny, energiczny, czujny i inteligentny

Długość życia

11–16 lat

Historia rasy beagle

Beagle to rasa istniejąca od XIV wieku. Była używana do polowań w sforach na lisy, zające, przepiórki i bażanty. Istnieją dwie teorie na temat pochodzenia psów beagle. Pierwsza z nich mówi o antycznych greckich praprzodkach psów gończych, które zostały sprowadzone przez Rzymian do Anglii, gdzie krzyżowano je z psami Normanów. Druga teoria wskazuje na powstanie rasy beagle z połączenia terierów oraz francuskich psów gończych harrierów. Nazwa beagle pochodzi najprawdopodobniej od celtyckiego słowa „beag”, które oznacza „mały”, lub od francuskiego słowa „bégueule”, w wolnym tłumaczeniu oznaczającego „szeroko otwarte usta”.

Jak wyglądają beagle?

Beagle to średniej wielkości pies o masie ciała do 15 kg. Wyróżnia się krępą i mocną budową ciała. Ma średniej wielkości głowę, pozbawioną zmarszczek i fałd. Jego wargi są lekko obwisłe. Ciemnobrązowe lub orzechowe oczy charakteryzują się łagodnym, miłym spojrzeniem. Szyja jest nieco wydłużona, co ułatwia zwierzęciu tropienie. Ogon osadzony wysoko, noszony wesoło, jak antenka. Koniec ogona powinien być biały. Kończyny przednie są mocne i proste, uda muskularne, a łapy zwarte, o dobrze wysklepionych opuszkach.

Wyróżnia się kilka różnych odmian umaszczenia beagle:

 • tricolor – czarno-płowobiałe lub błękitno-płowobiałe,
 • białe w łaty – borsucze, zajęcze, cytrynowe,
 • cytrynowo-białe,
 • czerwono-białe,
 • płowobiałe,
 • czarno-białe,
 • jednolicie białe.

Jak pielęgnować psy rasy beagle?

Beagle jest psem krótkowłosym, którego sierść nie wymaga częstych kąpieli ani strzyżenia. Poza okresem wymiany szaty wystarczy wyczesać go raz w tygodniu, np. za pomocą specjalnej, gumowej rękawicy. Kąpiele powinny odbywać się w razie potrzeby, kiedy zwierzę się wybrudzi. Używamy do tego celu szamponów dla psów krótkowłosych. Na co dzień wystarczy przetarcie sierści z włosem i pod włos wilgotnym ręcznikiem, dzięki czemu usuniemy kurz i nadmiar martwej sierści.

Najwięcej uwagi trzeba poświęcić zwisającym uszom beagle’a, które przez swoją budowę są narażone na częste infekcje. Należy regularnie zaglądać do ucha i sprawdzać, czy w środku nie toczy się proces zapalny. Niepokojące objawy to: zaczerwienienie, brzydki zapach z ucha, tkliwość i trzepanie głową.

Jaki charakter mają beagle?

Beagle to wrażliwy pies o żywiołowym temperamencie. Lubi towarzystwo człowieka i chętnie spędza czas z opiekunem. Pozostawiony sam w domu może głośno szczekać i stać się uciążliwy dla sąsiadów. Odpowiednie szkolenie powinno ograniczyć nadmierną wokalizację, ale nie oduczy go szczekania całkowicie.  

Chęć do zabawy i niezależne usposobienie beagle’a czyni z niego odpowiedniego towarzysza dla starszych dzieci. Zabawy z kilkulatkami powinny być natomiast nadzorowane przez dorosłych. Beagle musi mieć możliwość odejścia i schronienia się w ustronnym miejscu, kiedy poczuje się przytłoczony towarzystwem człowieka.

Potrzeby fizjologiczne beagle’a są ukierunkowane na węszenie. Jego specjalnością łowiecką jest gonienie po śladzie. Pracujący beagle jest wykorzystywany w policji do wykrywania bomb i narkotyków.

Beagle, jako pies rodzinny, wymaga ciągłej stymulacji psychicznej i fizycznej. W domu warto zapewnić mu maty węchowe, kule-smakule i inne zabawki edukacyjne, które pobudzają zmysł węchu. Zwierzę potrzebuje też długich i urozmaiconych spacerów każdego dnia. Kiedy jest na zewnątrz, węszy i eksploruje teren bardzo dokładnie, a gdy poczuje interesujący zapach, chętnie podejmuje trop. Beagle spuszczony ze smyczy może oddalić się od opiekuna na dużą odległość i się zgubić, dlatego warto wyprowadzać go na długiej lince, która zapobiegnie ucieczkom, a jednocześnie pozwoli zaspokoić potrzebę ruchu i węszenia.  

Psy tej rasy są inteligentne, ale bywają uparte i niezależne. Już w wieku szczenięcym powinny więc być szkolone. Warto zapisać się ze zwierzęciem do psiego przedszkola. Do wychowania szczenięcia beagle’a potrzeba dużo cierpliwości, konsekwencji i pozytywnych bodźców. Bez problemu beagle przyswoi najważniejsze komendy i będzie posłuszny, jednak silny instynkt łowiecki, nawet u najlepiej ułożonego psa beagle’a, może dać o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie.

Do nauki najlepiej zmotywujemy beagle’a za pomocą przekąsek, takich jak Pedigree® Tasty Minis. Trzeba przy tym pamiętać, że przysmaki dla psa muszą być brane pod uwagę w dziennej dawce pokarmowej i nie mogą stanowić więcej niż 10% zalecanej porcji kalorii.

Jak długo żyją beagle?

Ile lat żyje pies rasy beagle? Przeciętna długość jego życia wynosi 11–16 lat. Najczęstsze choroby, jakie dotykają beagle, to: otyłość,  problemy z oczami, np.: zaćma, jaskra, dysplazja siatkówki, dwurzędowość rzęs, tzw. wiśniowe oko (wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki). Ze względu na wielkość i kształt uszu te psy mają też predyspozycje do infekcji ucha zewnętrznego. Genetyczne schorzenia charakterystyczne dla tej rasy to Beagle Pain Syndrome (SRMA) oraz zespół chińskiego beagle’a (MLS). Inne choroby beagle to dysplazja stawów biodrowych, padaczka i głuchota.

Ciekawostki o beagle’ach

 • Wielką miłośniczką tych psów była królowa Elżbieta I. Specjalnie dla niej wyhodowano linię pocket beagle – miniaturowych psów gończych, które osiągały wysokość około 20 cm w kłębie. Rasa jednak wymarła, a próby jej odtworzenia się nie powiodły.
 • Psy beagle nazywane są „singing beagles” ze względu na charakterystyczne, melodyjne szczekanie. To jedna z najgłośniejszych ras psów.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów beagle

Dieta beagle’a powinna być dopasowana do jego wielkości, wieku i stopnia aktywności. Optymalny wybór to pełnoporcjowa karma gotowa przeznaczona dla psów ras średnich w danym wieku, czyli dla szczeniąt beagle’a – karma typu „junior” oraz dla dorosłych czworonogów – „adult”. Taki sposób karmienia zapewni im wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Beagle mają skłonność do łakomstwa, a co za tym idzie, do tycia, żebrania i podjadania odpadków na spacerach. Dzienną porcję jedzenia, zgodną z zapotrzebowaniem energetycznym czworonoga, należy podawać mu podczas 2–3 posiłków o stałych porach. Taki sposób karmienia beagle’a zmniejszy ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości.

Jak nazwać psa rasy beagle?

Przykładowe imiona dla suki beagle’a: Bajka, Draka, Kora, Leia, Moli, Pajda, Stella.

Przykładowe imiona dla psa beagle’a: Agat, Baron, Baster, Denar, Gooffy, Nemo, Snoopy.

Ile kosztuje beagle?

Cena psa rasy beagle waha się od 1000 do 3000 zł. Decydując się na rasowe zwierzę, trzeba zdawać sobie sprawę, że jego cena zawsze będzie wysoka, ponieważ dbające o swoich podopiecznych hodowle beagle ponoszą wysokie koszty związane z: opieką nad suką przez całe jej życie, opieką weterynaryjną w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednią dietą oraz czasem, który trzeba poświęcić na opiekę nad psami oraz socjalizację.

Pedigree imagery
Kup online