PEDIGREE PL
Szukaj

Jak przeliczyć wiek psa na ludzki? Zobacz tabelę

pies z niebieskimi oczami i otwartym pyszczkiem leżący na trawie

Psy małych ras szybciej dojrzewają zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, w porównaniu z przedstawicielami dużych i olbrzymich ras psów. Czasem jednak trudno jest ocenić nam, w jakim wieku jest nasz przyjaciel. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak liczy się wiek psa oraz ile lat ma Twój pies w przeliczeniu na ludzkie, to jesteś w dobrym miejscu.

Spis treści

Przelicznik wieku psa na ludzki - tabela

Jak długo żyją psy?

Jak obliczyć wiek szczenięcia?

Do jakiego wieku pies rośnie?

Kiedy pies zaczyna być seniorem?

Oznaki starzenia się psa

Jak sprawić, żeby nasz pupil żył jak najdłużej

Przelicznik wieku psa na ludzki - tabela

Przelicznik psich lat na ludzkie jest umowny i powinno się traktować go bardziej jako ciekawostkę niż fakt naukowy. Sygnalizuje on jedynie, w jakim przedziale wiekowym znajduje się pies i w prosty sposób ma za zadanie zobrazować, że czworonogi starzeją się szybciej od ludzi. Do 2 roku życia zarówno małe, jak i duże psy są traktowane jak równolatki w przeliczeniu na ludzkie lata. Dopiero po tym okresie widać różnicę w ich starzeniu się. Przy przeliczaniu wieku psa na ludzki popularna jest także metoda, która polega na mnożeniu wieku psa przez 7, jednak nie jest ona wiarygodna, ponieważ psy starzeją się w różnym tempie, w zależności od wielkości i rasy. Jak zatem w poprawny sposób liczy się wiek psa? Sprawdź poniższą tabelę.

Wiek psa Małe psy Średnie psy Duże psy
1 miesiąc 1 rok 1 rok 1 rok
3 miesiące 5 lat 5 lat 5 lat
6 miesięcy 10 lat 10 lat 10 lat
8 miesięcy 12 lat 12 lat 12 lat
10 miesięcy 14 lat 14 lat 14 lat
1 rok 16 lat  16 lat  16 lat 
1,5 roku 20 lat 20 lat 20 lat
2 lata 24 lata 24 lata 24 lata
3 lata 29 lata 30 lat  31 lat 
4 lata 34 lata 36 lat 38 lat
5 lat 39 lat 42 lata 45 lat
6 lat 44 lata 48 lat 52 lata
7 lat 49 lat 54 lata 59 lat
8 lat 54 lata 60 lat 66 lata
9 lat 59 lat 66 lat 73 lata
10 lat 64 lata 72 lata 80 lat
11 lat 69 lat 78 lat 87 lat
12 lat 74 lata 84 lata 94 lata
13 lat 79 lata 90 lat 101 lat
14 lat 84 lata 96 lat 108 lat
15 lat 89 lata 102 lata 115 lat
16 lat 94 lata 108 lat 122 lata
17 lat 99 lat 114 lat 129 lat
18 lat 104 lata 120 lat 136 lat
19 lat 114 lat 126 lat 143 lata
20 lat 119 lat 132 lata 150 lat

Tabela 2.0. Przedstawia orientacyjny przelicznik psich lat na lata ludzkie, w zależności od wielkości psa.

Jak długo żyją psy?

Średnia długość życia psów to 10-13 lat. Statystycznie, dłużej żyją małe psy. Maltańczyki czy Yorkshire teriery żyją nawet do 20 lat, natomiast przedstawiciele dużych ras, np. labradory żyją do około 11-13 lat. Rasą, która charakteryzuje się najdłuższą średnią życia (14,9 lat), jest pinczer miniaturowy. Natomiast rasą, która średnio żyje najkrócej, jest wilczarz irlandzki, którego średnia długość życia wynosi jedynie 6,2 lat. Długo żyją także małe mieszańce.

Jak obliczyć wiek szczenięcia?

Jak każde zwierzę, pies najintensywniej rozwija się w wieku szczenięcym. W tym okresie możemy bardziej precyzyjnie określić, ile lat ma pies – z dokładnością nawet do kilku dni.

Między 3. a 7. tygodniem zaczynają się wyrzynać pierwsze zęby mleczne, których pojawianie się pozwala dość precyzyjnie określić wiek zwierzęcia. Między 3. a 4. tygodniem wyrastają siekacze, między 5. a 6. tygodniem – kły, a po upływie 9. tygodnia życia szczenię powinno dysponować już kompletem zębów mlecznych.

Od strony psiej anatomii bardzo istotny jest okres między 4. a 7. miesiącem życia. Wówczas szczeniak stopniowo wymienia uzębienie na stałe. Liczba psich zębów wzrasta z 28 do 42.

Do jakiego wieku pies rośnie?

O psie dorosłym mówimy wówczas, gdy zakończy się jego wzrost, a także gdy osiągnie on stabilność psychiczną. Warto przy tym wiedzieć, że choć do 4. miesiąca życia psy różnych ras dorastają mniej więcej tak samo, to na dalszych etapach pojawiają się coraz większe różnice w rozwoju. 

O tym, w jakim wieku nasz pies przestaje być szczeniakiem, a staje się dorosłym przedstawicielem gatunku, decyduje przede wszystkim jego rasa lub – w przypadku kundelków – docelowa wielkość. Przyjmuje się, że psy małe dorastają znacznie szybciej. W przypadku np. yorków czy maltańczyków o wieku dorosłym można mówić już w momencie, gdy pupil skończy 10 miesięcy. Psy ras dużych i olbrzymich (np. berneńskie psy pasterskie czy owczarki kaukaskie) pozostają szczeniętami nawet do drugiego roku życia.

Kiedy pies zaczyna być seniorem?

Zastanawiasz się, ile lat ma pies, gdy staje się seniorem? Okres ten zależy nie tylko od jego wieku, ale także od jego masy ciała. Psy olbrzymie (powyżej 40 kg) stają się seniorami już w wieku 5 lat, natomiast te poniżej 10 kg dopiero 3 lata później, czyli w wieku 8 lat.

Masa ciała psa Wiek psa
>50 kg 5 lat
>30 kg 6 lat
>10 kg 7 lat
<10 kg 8 lat

Tabela 1.0. przedstawia, w jakim wieku psy stają się seniorami w zależności od ich masy ciała.

Oznaki starzenia się psa

W dużym uproszczeniu przyjmuje się, że geriatryczny wiek psa rozpoczyna się około 8–10 roku życia. Tempo starzenia się tych zwierząt uzależnione jest jednak przede wszystkim od ich wielkości – dla małych piesków, które na ogół żyją dłużej, starość rozpoczyna się około 11. roku życia, dla psów dużych i olbrzymich – w okolicy 6. 

Dobrym sposobem na to, jak obliczyć wiek psa w starszym wieku, mogą stać się oględziny uzębienia. Choć zęby ścierają się już u rocznych psów (zwłaszcza tych, które intensywnie bawią się twardymi przedmiotami), w okolicach 7. roku życia pojawiają się pierwsze poważne przetarcia na kłach i siekaczach. Pamiętaj, że pielęgnacja jamy ustnej Twojego czworonoga jest bardzo ważna dla jego ogólnego zdrowia. Dowiedz się, jak dbać o zęby psa

Statystycznie, po 12. roku życia zęby zaczynają wypadać (choć zdarzają się psy, które odchodzą w podeszłym wieku bez większych braków w uzębieniu). U kilkunastoletnich psów zaobserwujemy również prawdopodobnie zamglenie oczu, związane z mętnieniem soczewek. Psy starsze często narażone są na takie choroby jak zaćma.

Poważnym symptomem sugerującym, że nasz pies zaczyna wkraczać w wiek starczy, jest zmiana jego temperamentu. Psi emeryci mają mniejszą ochotę na zabawę, stają się mniej wrażliwi na bodźce (co może wynikać również ze stopniowego pogorszenia stanu wzroku i słuchu). Osłabienie psa, często interpretowane jako typowe zmiany starcze, może jednak kamuflować różne choroby (np. choroby ortopedyczne, stomatologiczne oraz metaboliczne).

Jak sprawić, żeby nasz pupil żył jak najdłużej?

  1. Zabieraj pupila na regularne wizyty u lekarza weterynarii, przeprowadzaj rutynowe badania krwi i inne badania zalecone przez specjalistę. Zwiększy to szansę na wykrycie ewentualnych zaburzeń w początkowych stadiach chorób.
  2. Jak najmniejsza ilość stresu w życiu zarówno Twojego psa, jak i Twoim własnym, z pewnością pomoże mu wieść zdrowsze życie.
  3. Aktywność fizyczna i kontrola masy ciała to klucz do zdrowego organizmu i ducha Twojego pupila. Zabieraj swojego psa na częste spacery oraz dobieraj karmę i jej porcje odpowiednio do jego wieku, rasy i trybu życia.

Wybór odpowiedniej karmy jest kluczowy dla ogólnego zdrowia Twojego psa. Sprawdź naszą ofertę i dobierz karmę odpowiednią dla wieku Twojego pupila.

Close popup